Наталія Сиротич,
дитячий психолог, доктор філософії (PhD), арт-терапевт
Як звучить для тебе вислів “Знову школа”? Які почуття викликає? Радієш, злишся, плануєш, тужиш? Про що думаєш, згадуючи школу? Які асоціації викликає в тебе це слово?..
Знаєш, якими б не були будівля чи статус твоєї школи, насправді, у школу життя ходитимеш до старості. І, певно, зараз для тебе оте поняття “школи життя” є чимось трохи незрозумілим, все ж повір: школа — це вчитися, щоб жити. Жити прекрасно, світло, щасливо!
Глянь на слово “ШКОЛА”. В ньому п’ять літер, бачиш? Як пальців на долоні. Можеш навіть почергово загнути їх, називаючи кожен однією буквою: “Ш”, “К”, “О”, “Л”, “А”. Міцно стисни кулачок і слухай, — розповім тобі таємницю цих непростих літер.
Ш…
Літера “Ш” означає “ШАНС”.
Навчання – то завжди шанс здобути щось. У співаків чи спортсменів завжди є шанс стати відомими, правда? Але для цього вони не сидять вдома, чекаючи на успіх. Тренуються щоденно, виходять назустріч натовпам (навіть коли страшно), багато працюють. Звісно, не всі стають відомими, але ті, що стають, точно не здобувають це без зусиль.
Знай, шансів стати успішним, навчаючись, значно більше й безліч. Можна навіть сказати, що немає програшного варіанту, за умови, що ти справді старанно вчишся. Бо, коли вивчиш десять нових іноземних слів, у тебе точно з’явиться шанс скласти з них речення. І, якщо замість комп’ютерних ігор прочитаєш підбірку книг зі шкільної програми, шанси обрати правильні відповіді на ЗНО чи ДПА зростуть.
Кожен твій день у школі є шансом почати нове життя, здобути нові знання чи вміння, з кимось подружитися, щось в собі відкрити. Але так само в кожному дні існує шанс прожити його тьмяно і без користі. Вибір за тобою…
К…
Літера “К” означає “КРОК”.
Бачив колись, як вчиться ходити немовля? Довго стає на ніжки, проходить кілька кроків і падає. А тоді знову спинається і крокує далі. Ти теж так само ходити вчився. Уяви, як смішно було б, якби тоді малим, упавши, сказав: “Усе! Більше не підніматимусь. Ходіння — то не для мене і не моє”. Добре, що так не сказав, правда? Завдяки цьому зараз ходиш, бігаєш, мандруєш, навіть не замислюючись над кількістю пройдених кроків і років.
Так ось. Усі наші досягнення й успіхи, неначе картина-пазл, складаються з малих кроків. Прочитав правило, вивчив, застосував, запам’ятав — вже чотири кроки зроблено. Кожнісінька твоя контрольна то теж підсумок певного шляху зі сотні кроків. Щоразу дякуй собі за найменші кроченята й підбадьорюй себе та інших на великі сміливі кроки! Крокуй, бо навчання це завжди про крокування й працю. Під лежачий камінь вода не потече, і вода камінь точить…
Знаєш, а до літери “К” ще й слово КРИЛА личить, правда? Отак крок за кроком — і летиш…
О…
Літера “О” про ОЦІНКИ.
Їх в школі, звісно, багато, і саме про них часто згадуєш з хвилюванням й тривогою… Але! Незалежно від величини твого середнього балу й щабля в рейтингу, постарайся збагнути важливу річ: є Той, Хто ніколи тебе не оцінює, — лише цінує. Той, для кого ти безцінний, неоціненний і улюблений школяр та студент з усіх школярів та студентів світу. І це Господь.
Справа в тім, що Господь ніколи, нікого й з ніким не порівнює. То люди придумали оцінки й рейтинги. В очах Господа кожна сотворена Ним людина — найцінніший діамант. Якби ти запитав у Бога, хто Його улюбленець, Він, не роздумуючи, відповів би: “Ти!”. Але, коли б те саме запитання задав хтось інший, Божа відповідь звучала б так само.
Отож, в Бога не отримуєш оцінок та балів, але Він щодня персонально тобі дає багато нагод для здобування мудрості, підвищення рівня знань й примноження талантів.
Думаю, якби Бог все ж захотів щось колись оцінити, як люди, Він би, хіба, запитав тебе: “Моя улюблена дитино, на скільки сильно за 12-ти чи 100-бальною системою ти старалася це зробити, зрозуміти, вивчити, досягти…? На скільки старанно старалася?..”
Л…
Літера “Л” то про ЛЮБОВ, звісно. Та й про ЛЮДЯНІСТЬ також.
Про любов до всього, що робиш. Якщо тобі нелюбий якийсь предмет, але потрібно вивчити параграф з нього, полюби свою працю над вивченням того матеріалу. Полюби вчителя, який вимагає, бо хоче, аби ти мав ще більше знань. Вимагає, бо любить. Полюби свої старання, і тоді навчання стане легшим.
Звісно, простіше любити те, що само собою любиться, але часто нам слід робити те, що потрібно, а не лиш те, що нам хочеться. Тож, навчившись любити, приймати і робити те, що потрібно, ти зробиш неймовірно багато. Зрештою, навчишся ніколи не нарікати на життя, а приймати і любити його. Пам’ятаючи, що покликаний стати Людиною з великої літери.
І обов’язково багато часу віддавай тому, що любиш вчити, що цікавить тебе, захоплює! Люби свою любов до чогось, насолоджуйся нею, відчувай на повну!
А…
Літера “А” символізує АЙСТРУ.
То квітка така, пригадуєш? На кожнім кроці зараз росте чи продається. Її ще осінньою трояндою називають. У перекладі з грецької слово “айстра” означає “зірка”, тож айстра символізує тебе як зіроньку.
Немає двох однакових зір, але й жодної непотрібної немає. І кожен з нас може неповторно світити і сяяти. Не одним-двома промінцями, а десятками — бо ж стільки пелюсток в айстри.
Примножуй свої таланти, світи ними на увесь світ. Бо зірок наче й багато, та світло кожної цінне…
НЕПОВТОРНИЙ УЧНЮ-СТУДЕНТЕ!
Нехай цей навчальний рік стане для тебе шансом досягнути чогось корисного й бажаного!
Нехай твої кроки будуть активними й цілеспрямованими (навіть якщо часом несміливими)!
Нехай твої оцінки ніколи не навіюють думок про те, що ти нецінний для себе, когось, Бога, світу… Ти безцінний!
Нехай твоя любов буде справжньою, щедрою, без домішок.
Квітни й світи як айстра-зірка! Милуй та дивуй своїми пелюстками-досягненнями, талантами, знаннями, вміннями. Зростай мов квітка у своїй мудрості, бо Господь тебе для цього щедро поливає та гріє!
“Школа” це не про будівлю і статус. Це про твою особисту відповідальність, цілеспрямованість, старанність, наполегливість вчитися й ділитися мудрістю зі світом!.. Про те, що носиш в своєму серці …