Кожне свято має своє звучання. Великдень дзвенить дзвонами і гаївками. Плащаниця огортає нас тишею. А Різдво – звучить колядою!

«Коляда – це тісто нашої національної культури, яке було перемінене закваскою Святого Євангелія» – сказав Блаженніший Святослав під час найбільшого в Україні Різдвяного фестивалю «Коляда на Майзлях», який вже десятий рік поспіль проходить в Івано-Франківську, а цього року отримав статус міжнародного.

Коляда є особливістю різдвяного періоду. Тим старовинним прабатьківським звичаєм, в якому євангельський зміст переплівся з самобутньою культурою нашого народу. Об’єднав покоління. Став радісною звісткою про народження Спасителя, різдвяним побажання добра і всіляких гараздів водночас.

Пройшовши крізь століття, коляда і зараз залишається сучасною. Вона є спільною піснею Святвечора і вже традиційних різдвяних обідів з потребуючими, ранків в дитячих садках і парафіяльних та академічних концертів. З нею заходять в хату колядники і проходять спільною міською ходою вертепи і звіздарі.

Коляда – це маніфест нашої віри, який об’єднує нас з іншими. Ця різдвяна традиція об’єднує й тих, поміж ким існують релігійні розбіжності. Наприклад, християни віри євангельської, котрі до 19-20 століття загалом не святкували Різдво, бачачи в ньому лише людську традицію, сьогодні серед різдвяних гімнів, співають і пісні, присвячені Марії. Наприклад, «Mary, Did You Know?» (Маріє, чи ти знала?) – пісня, яка розповідоє різдвяну історію з погляду Марії.

Юлія Козіброда