У Неділю Божого слова Папа Франциск нагадав про нагальність ділитися радісним звіщенням про Божу любов, запрошуючи всіх, кого зустрічаємо, до човна Божого царства.

Боже слово повинно звіщатися всім, і нагальність цього спонукає Ісуса залишити спокійне приховане життя в Назареті та переселитися до Капернауму, міста на березі Галилейського моря, перехрестя народів і культур. Коментуючи євангельське читання ІІІ неділі звичайного періоду, Папа Франциск запросив замислитися над динамізмом, який «допоможе нам проживати Неділю Божого слова», який полягає в тому, що Боже слово призначене для всіх, закликає до навернення та вчиняє нас благовісниками. 22 січня 2022 року він очолив у базиліці Святого Петра у Ватикані Святу Месу з нагоди Неділі Божого слова. Після проповіді Святіший Отець здійснив поставлення трьох мирян у читці і семи мирян в катехити.

Слово, призначене для всіх

Проповідуючи під Євхаристійного богослужіння, Папа насамперед звернув увагу на те, що Євангелії зображують Ісуса постійно в русі, а не як «статичного учителя». Його стопи – це «стопи посланця, що звіщає добру новину Божої любові». Як зазначає святий Матей, «поганську Галилею», куди Ісус прийшов проповідувати, населяв народ, «що ходив у пітьмі». Тож тепер також і вони можуть «побачити світло». Таким чином, «Боже слово, що оздоровляє та підводить, призначене не лише для праведників Ізраїля, але для всіх». Можна сказати, що Ісус «переступає через межі», щоби вказати нам на те, що «Боже слово призначене для всіх».

«Цей аспект фундаментальний також і для нас. Він нагадує нам про те, що Боже слово – це дар, звернений до кожного, а тому ми ніколи не можемо звужувати простір діяння, бо воно, поза всіма нашими розрахунками, проростає у спонтанний, непередбачений і непередбачуваний спосіб, в такі способи й часи, які лише Святому Духові відомі. І якщо спасіння призначене для всіх, також і для найвіддаленіших і втрачених, то також і звіщення Божого слова повинно стати головною нагальністю церковної спільноти», – наголосив проповідник, закликаючи вчитися від Ісуса ставити Боже слово в центрі та розширювати межі, відкриватися на людей, генерувати досвід зустрічі з Господом.

Слово, що кличе до навернення

«Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне!» – проповідував Христос. Переходячи до другого аспекту, Святіший Отець зазначив, що Боже слово, яке звернене до всіх, закликає до навернення. А це означає, що «близькість Бога не є нейтральною» та не захищає «спокійне життя». Навпаки, Боже слово потрясає, викликає зміни. Немов меч, воно «проникає в життя, спонукаючи розрізняти почуття й думки серця». «Таким є запрошення Ісуса: Бог наблизився до тебе, тож зверни увагу на Його присутність, вивільни місце для Його слова і зміниш погляд на своє життя», – сказав Папа, додаючи, що це означає заклик поставити своє життя «під Боже слово». Всі ми «перебуваємо під владою Божого слова, а не наших смаків, схильностей і переваг». З цього випливає заохочення запитувати себе, в чому моє життя шукає орієнтири: «у багатьох словах, які чую, в ідеологіях, а чи в Божому слові, яке провадить і очищає мене»?

Слово, яке чинить благовісниками

Врешті, як зауважив проповідник, «Боже слово, яке промовляє до всіх і кличе до навернення, вчиняє благовісниками». Ісус, проходячи берегом озера, кличе Симона та Андрія, двох братів, які були рибалками, іти за Ним, кажучи, що зробить їх «рибалками людей». «І якщо для плавання та риболовлі вони навчилися відчалювати від берега та закидати сіті на глибінь, так само стануть апостолами, спроможними плавати у відкритому морі світу, виходити назустріч братам і сестрам та звіщати радість Євангелія», – сказав Папа, підкреслюючи, що динамізм Божого слова «приваблює нас до “сітей” любові Отця та вчиняє апостолами, які відчувають нестримне бажання запросити на борт човна Царства всіх, кого зустрічають».

«Такою є наша місія: ставати шукачами тих, хто загубився, хто є пригнобленим і зневіреним, щоби нести їм не себе самих, а розраду Божого слова, нестримне звіщення Бога, що перетворює життя, радість знання про те, що Він є Отцем і звертається до кожного, красу слів: “Брате, сестро, Бог наблизився до тебе, вислухай Його та в Його слові знайдеш неймовірний дар!”» – сказав Святіший Отець, завершивши проповідь словами подяки на адресу всіх тих, хто посвятив своє життя звіщенню Божого слово, його вивченню та поглибленню.

Джерело VaticanNews