Владика Богдан (Дзюрах)
«Прийдіть усі вірні, поклонімось святому Христовому Воскресінню,
це бо прийшла через хрест радістю усьому світові»
(Воскресна Утреня).
«Що трапилось? Сьогодні на землі велика тиша, велика тиша і самотність. Велика тиша, бо спить Цар: земля була приголомшена й мовчазна, бо Бог, Який став тілом, заснув і розбудив тих, хто від віків перебував у сні, Бог помер у тілі і зійшов, щоб похитнути царство аду.
Він неодмінно йде шукати свого прабатька, як загублену вівцю. Він хоче зійти, щоб відвідати тих, хто сидить у темряві та в тіні смерті. Бог і його Син йдуть, щоб звільнити від страждань Адама і Єву, які перебувають у в’язниці.
Господь увійшов до них, несучи переможну зброю Хреста. Як тільки Адам, прабатько, побачив його, вражено вдарив себе в груди і закричав до всіх, кажучи: «Нехай мій Господь буде з усіма!». А Христос у відповідь сказав Адаму: «І з духом твоїм!». І, взявши його за руку, потиснув її, кажучи: «Прокинься, сплячий, і воскресни з мертвих, і Христос просвітить тебе.
Я – твій Бог, що для тебе став твоїм сином; що для тебе і для тих, що від тебе походять, тепер говорю і в моїй владі наказую тим, хто був у в’язниці: Виходьте! Тим, хто був у темряві: Будьте просвітлені! До тих, хто загинув: Воскресніть! Тобі наказую: Прокинься ти, що спиш! Насправді, я створив тебе не для того, щоб ти залишався в’язнем пекла. Воскресни з мертвих! Я — життя померлих. Воскресни, діло моїх рук! Воскреси моє зображення, створений за моїм образом! Воскресни, ходімо звідси!…» (Стародавня проповідь на Велику суботу).
Велика Субота – це не просто день великої тиші, чи день приготування до Світлого Великодня після смутку і печалі Страсної П’ятниці. У плані духа сьогоднішній день – це день великих перемін, це день, в якому смуток перемінюється в радість, бо Син Божий Своєю смертю смерть подолав і вивів із глибин аду упалого прабатька Адама і праматір Єву, а разом з ними кличе до воскресіння із гріха і смерті усіх дітей Адама і Єви.
Нехай і наш теперішній український смуток буде перемінений у пасхальну радість! Нехай Господь своєю силою потрощить ворота аду і виведе до світла свободи і життя всіх наших полонених! Нехай Його світло розвіє темряву війни, насилля і агресії та подарує нам усім небесну радість і надію, яких ніхто і ніщо на цьому світі не зможе нас позбавити! У Ньому і через Нього нехай буде дарована нам перемога над ворогом, над пеклом, над смертю і гріхом!

Ікона авторства Люби Яцків