Владика Богдан (Дзюрах)
«Породила свого сина первородного, сповила його та поклала в ясла…» (Лк. 2, 7). Перш за все застановімся над поняттям «первородний», яким Євангелист Лука назвав Ісуса при народженні.
Цей термін у Святому Письмі вживається у різних значеннях. Може, наприклад, означати першу дитину, яка народжується у родині (пор. Бут. 25, 13; 27, 32; 35, 23 і т.д.). Але може рівно ж нести юридичне навантаження, пов’язане з певними майновими і спадковими правами, які отримував перший син в сім’ї, при цьому не мало значення, чи після нього ще хтось народився у батьків (Бут. 27, 1.19.32). У цьому значенні увесь Ізраїль названий «первородним Ягве» (пор. Вих. 4, 22; Пс. 89, 28).
Однак, на думку численних християнських екзегетів, євангелист Лука вживає термін «первородний» у стосунку до Ісуса не у цих вище згаданих значеннях. Навіть згадка про «братів і сестер» Ісуса (пор. Мт. 12, 46-47; ) не дає підстав припускати, що у Пречистої Діви і св. Йосифа були ще інші діти, враховуючи, що в єврейському народові поняття «брати і сестри» окреслювали всіх, в тому числі і віддалених, родичів.
Отож, є ще третє надзвичайно важливе розуміння первородства у Священному Писанні: згідно з Вих. 13, 2; 13, 11-15; 22, 28-29, усе, що первородне, а отже, не лише людина, а й навіть домашні тварини, належать Ягве. Таким чином «означення «первородний» стосовно до Ісуса наголошує на Його винятковій приналежності Богові, вказує на Його винятковий зв’язок з Богом і не вжите для наголошення Його зв’язку з братами чи сестрами» (А. Пацьорек, Коли Ісус народився у Вифлеємі, 117).
Що більше, Новий Завіт підносять поняття «первородний» у стосунку до Ісуса на ще вищий та універсальний рівень, кажучи так про Нього: «Він – образ невидимого Бога, первородний усякого створіння, бо в ньому все було створене, що на небі і що на землі, видиме й невидиме… Він раніш усього, і все існує в ньому. Він також голова тіла, тобто Церкви. Він – начало, первородний з мертвих, так, щоб у всьому він мав першенство» (Кол. 1, 15-17).
Отож, Ісус Христос, як первородний, є образом невидимого Бога і образом/взірцем цілковитої і досконалої посвяти людини Богові. Ми, будучи створеними «на образ Божий», покликані, через єдність з Христом, до повної і цілковитої посвяти Богові, Який є Джерелом і Ціллю нашого буття. Кожен із нас може сказати словами Ісуса: «Я вийшов від Отця і прийшов на світ – і знову полишаю світ і до Отця повертаюсь» (Йо. 16, 28).
У цьому сенсі сучасні богослови, такі як П. Євдокімов, О. Клеман, Д. Барсотті, розвинули ідею «внутрішнього монашества». Ним покликані жити в першу чергу представники, так би мовити, «професійного монашества». Однак, це «внутрішнє монашество» має бути притаманне кожній віруючій особі, незалежно від її статусу, стану і роду занять у Церкві і у світі. А слово «монах» (від гр. «monos», тобто сам/один) означає в даному випадку не так самітника, когось, хто живе на самоті в пустині, а радше вибір Одного/Єдиного – Бога, Якому людина віддає усе своє життя і повністю посвячується сповненню Його святої волі у житті.
Послухаймо голосу католицького богослова Діво Барсотті на цю тему:
«Ось нове монашество, яке сьогодні слід пропонувати християнам: жити життям, посвяченим Богові, життям, яке було б свідченням присутності Бога в серці людини. Жити цим свідченням у наших домівках, в праці, у викладацькій діяльності, в родині, жити ним на пустині міста, тому що міста стали пустинями Бога. Яка лякаюча порожнеча! Місто відчуває порожнечу відносно Бога набагато більше, ніж порожнеча на пустині. Насправді, в наших містах сьогодні більше не знають Бога, не знають нічого про Нього. То ж ми хочемо жити як монахи, як свідки живого Бога посеред цих сучасних міст» (Divo Bassetti, Monaci nel deserto del mondo, 1971).
Мушу визнати, що у своєму житті я вже нераз мав щастя зустріти таких «монахів» і «монахинь» у світі, тобто людей, які, хоч не складали монаших обітів і не вивчали богослов’я, живуть життям глибокої посвяти Богові, складаючи свідчення присутності живого Бога у їхніх серцях і через себе об’являючи присутність люблячого Бога у світі. Їхнє життя ставало живим Вифлеємом, в якому народжувався «Первородний усього створіння» і через них являв світові свою присутність і любов.
В Свято Непорочного Зачаття Пресвятої молімося особливо за всіх богопосвячених осіб нашої Церкви, за їхню вірність у монашому покликанню, а водночас просімо в Бога ласки пробудження і щораз більшої зрілості «внутрішнього монаха» у кожному із нас.
Молитва: Перед Тобою, «Первородний усього створіння», що спочиваєш в яслах у вертепі, припадаю у покорі та віддаюсь Тобі в посвяту так, як це зробила Пречиста Богородиця, св. Йосиф Обручник та усі Святі богопосвячені особи. За їхніми молитвами вчини, щоб все моє життя ставало що раз більше знаком і свідченням Твоєї присутності у світі. Амінь.