Одяг священнослужителів дуже відрізняється від нашої щоденної одежі (буденної і святкової). Який зміст такої церковної одежі і що ним Церква хоче сказати нам?

Найперше для того, щоб показати, що на богослужіннях відбувається щось особливе.

Також священничий одяг символізує красу Царства, до якого ми всі покликані і в яке ми входимо під час таїнств і богослужінь у церкві. Воно символізує оновлене життя у Христі, в якому ми всі беремо участь.

Давайте розглянемо одяг усіх трьох ступенів священства: диякона, пресвітера і єпископа.

Диякон одягає найперше базовий (можна так сказати) одяг для усіх священнослужителів: стихар (у пер з гр. – сорочка) – довгий, білий, який покриває людину від шиї до стіп. Він символізує радість служіння. Коли його одягають, читають таку молитву: «Нехай радіє душа моя в Господі, бо він одягнув мене у ризу спасіння і одежу веселості. Зодягнув мене, немов на жениха, поклав на мене вінок і, як невісту, преоздобив мене красою».

Наступним елементом одягу диякона є орар (довга вузька стрічка), який під час кожного молитовного виголосу на ектенії диякон піднімає догори правою рукою, таким чином запрошуючи вірних до молитви.

Верхнім одягом диякона також є дальматика (вівтарники теж одягають подібний одяг і теж називають його дальматикою).

Ієрейський (чи пресвітерський) одяг є багатшим. Крім стихаря священник одягає єпитрахиль (дослівно з грец. – на шиї), який означає благодать священства. Він символізує і кожного разу нагадує священнику, що він діє в Божій благодаті, Божою (а не своєю) силою. Жодне священнодійство не можна здійснювати без єпитрахиля (чи це сповідь, чи освячення, чи тим більше окремі богослужіння).

Поверх нього священник опоясується поясом, який говорить про готовність священника здійснювати богослужіння силою Божою. Так само нарукавники символізують силу Божу, якою служить священник.

Поверх усіх риз священник одягає фелон (з грец. – плащ), який символізує праведність і святість, якими Господь зодягає своїх священнослужителів.

Єпископський одяг багато у чому співпадає з пресвітерським, але має окремі свої елементи.

Верхньою літургійною одежею єпископа є сакос, поверх якого одягається омофор (з грец. – наплічник). Омофор є знаком того, що єпископ є добрим пастирем, який бере на плечі заблудшу овечку і приводить її до стада спасенних.

Крім цього єпископ з правого боку носить набедреник, який символізує слово Боже як меч Господній, про який говорить апостол Павло у посланні до ефесян.

На голову єпископ одягає митру, яка є знаком духовної влади, дарованої  єпископові Богом.

На грудях єпископ носить енколпіон (нагрудний хрест) або панагію (як правило кругла ікона Спасителя або Богоматері, які свідчать про ісповідування віри, бо єпископ є тим, хто навчає віри, проповідує і оберігає її).Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 27
Лектор: Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ


Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.


Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!

Крім відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на  платформі відкритих курсів УКУ  ми підготували для Вас додатково до кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення матеріалів та перевірки знань. Щоб їх назвати, потрібно тільки  зареєструватися .