Select Page

Почитання святих мощей

Слово «мощі» у нас чітко асоціюється зі святими. І це правильно. Однак не слід забувати, що на кожному похороні ми вшановуємо тіло покійного християнина через кадження, цілування, піснеспіви, і в цьому похоронному обряді захована дуже глибока християнська думка, що тіло покійного християнина є особливим, освяченим, бо християнин носить у собі Божу благодать – благодать хрещення.

Мощі святого Йоана Золотоустого

Таким чином мощі (в першу чергу) – це тіло християнина. Але звичайно, Церква особливо почитає тіло святого – людини, яка за життя прославилися подвигом і перейшли до Бога.

Вшануванням мощей Церква підкреслює не саму матерію як таку, а Божу благодать, яка виявилася для світу через певну матерію, певне тіло.

Коли праведник живе Богом, приймає Його благодать, наповнюється нею, то ця благодать просякає не тільки його душу, а також і тіло. Таким чином, вшановуючи мощі святого, Церква тим наголошує, що Божа благодать не обмежується тільки до духовної сфери людини, а проявляє себе також у матерії.

Слово «мощі» походять зі старослов’янської і дослівно означають потуга, сила – тобто, виражає ту Божу потугу, силу, яка в немічній людині була об’явлена світові.

Вже з перших соліть ми бачимо, що християни по-особливому ставилися до тіл мучеників, зокрема, на місцях їх мученичої кончини християни звершували Пресвяту Євхаристію. По сьогодні ми маємо це в Літургійній практиці Церкви, адже кожна Божественна Літургія звершується на антимінсі (це плахта, яку священник розгортає на престолі і ставить на ній Святі Дари. У ній, як і в самому престолі, вкладені частки мощей – і це підкреслює зв’язок земного літургійного дійства з небесним).

У церковному календарі є багато дат, присвячених перенесенню чи віднайденню мощей святих. Це пов’язано з великою кількістю свідчень про чудесне зцілення людей за посередництвом молитви до певного святого. Ці чуда траплялися колись і мають місце по сьогодні. Потрібно тільки пам’ятати, що ці зцілення – ці чудесні втручання Божої дії, Божої благодаті здійснюється за посередництвом певного святого, але не можна вважати, що цей святий зцілює – це Бог діє через його життя і молитви.

Підсумовуючи, маємо ще раз наголосити, що, вшановуючи мощі святих, Церква таким чином підкреслює дію Божої благодаті також у матерії, у тілі святого. Крім того, Церква цим підтверджує віру у воскресіння тіл і віру у те, що Бог може зціляти наші тіла.


Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 24
Лектор: Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ


Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.


Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!

Оскільки відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на платформі відкритих курсів УКУ ми підготували для Вас додаткові матеріали з кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення та перевірки знань. Щоб скористатися ними, потрібно тільки зареєструватися.

Підписка