Найбільшу кількість свят утворює нерухоме (неподвижне) коло річних богослужінь – тих, святкування яких кожного року припадає на одну і ту саму дату. Усі ці свята поділяються на три досить великі категорії:

  • Господські;
  • Богородичні;
  • свята святих.

Господські свята, як говорить сама назва, в основі мають особу самого Ісуса. Як правило, вони мають текстологічну біблійну основу, тобто, їх події описані у Євангелії. Це Богоявління, Різдво Христове, Преображення. Винятком є свято Воздвиження Чесного Христа, подія якого не описана у Євангелії, але в його основі є поминання хреста Господнього і Його спасительних страстей.

Єдиним спільним ключем усіх Господських свят є їх наголос на воплоченні Бога, його спасительному приході у світ і спасительному діянні задля людини і всього творіння (тут слід наголосити, що візантійські тексти власне наголошують на тому, що спасительне діяння Бога поширюється не лише на людину, але на усе творіння).

Літургійні тексти цих свят (на вечірні, утрені, інших богослужінь) ми знаходимо у богослужбовій книзі «Мінея» (з гр. – місяць).

Богородичні свята – це свята, присвячені найближчій до Сина Христа особі – Його матері. Можна сказати, що Церква встановила їх на зразок Господських свят. У своїй суті вони є Христологічними, оскільки Богородиця ніколи не є відділена від свого Сина. Вона є тією, яка являє Сина світові, яка носить Його і подає світові. Вона є образом кожного вірного і першою обожествленною істотою. І про це треба завжди пам’ятати під час святкувань її свят.

Найбільшою є група свят святих. У церковному календарі ми майже щоденно поминаємо певних святих – мучеників, святителів, апостолів чи преподобних.

Як ставитися до літургійного культу святих?

Треба  пам’ятати, що святі є свідками Христа. Вони є тими, які відображають, являють собою Його пасхальне таїнство. Це ті люди, в яких проявилася Божа благодать і Божа сила. Так, вони мали свої чесноти і ми захоплюємося ними, вшановуємо їх і ставимо за зразок для наслідування. Однак найбільше у святих ми почитаємо самого Бога. «Дивний Бог у святих своїх..» – Бог, який явився у святих. Тому, святкуючи свята святих, треба пам’ятати, що вони примикають до Христа, пов’язані з самим Його пасхальним таїнством.


Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 21
Лектор: Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ


Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.


Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!

Оскільки відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на платформі відкритих курсів УКУ ми підготували для Вас додаткові матеріали з кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення та перевірки знань. Щоб скористатися ними, потрібно тільки зареєструватися.