Літургійний рік поділяється на два важливі великі цикли – нерухомий і рухомий. Рухомий – це свята, які залежать від Пасхи і, відповідно, кожного року можуть випадати на інші дати. Нерухомі – це свята, які прив’язані до однієї і тої самої дати.

Церковний рік розпочинається 1 вересня, що відповідає 14 вересня за старим стилем.

Для чого Церква кожного року святкує одні і ті ж самі свята?

В основі щорічних церковних свят лежить глибока біблійна ідея поминання, яка полягає не в тому, щоб просто пригадувати певні історичні події, а щоб наново і глибше їх переживати, і таким чином краще пізнавали суть цих подій.

Рухоме коло богослужінь

Його серцевиною є свято Пасхи. Від неї залежить період, який передує цьому святу (так звана Посна тріодь), і який продовжує його святкування.

До Посної тріоді ми відносимо період, літургійні тексти до якого знаходяться у книзі Посна тріодь (з гр. трипіснець – бо під час цього періоду на утрені ми читаємо канони, які складаються не з 9 (як є традиційно), а з 3 пісень).

Посна тріодь розпочинається неділею про митаря і фарисея, в основі якої лежить навчання про праведність: що можна виконувати всі приписи, але не розуміти суті того, що саме ти робиш. А можна просто смиренно визнавати свою гріховність перед Богом і таким чином отримати оправдання від Нього.

Наступна неділя – про блудного сина – це образ навернення для усіх нас і люблячого Бога, який чекає на наше повернення додому.

Наступна неділя має дві назви – Мясопусна і про Суд.

Перша назва вказує на давню практику радикальної відмови від м’ясних страв аж до свята Пасхи. Назва Суд вказує на євангельські читання цього дня, в яких розповідається про поділ людей під час остаточного суду на тих, хто чинив вчинки милосердя, і тих, хто цього не робив.

Наступна неділя, яка фактично вводить нас у Великий піст, має декілька назв – це Сиропусна неділя, Про прощення або Про втрачений рай.

Головною ідеєю євангельського читання цієї неділі є прощення, а саме: перш ніж звертатися до Бога, просити у Нього щось – ми самі повинні простити своїм ближнім.

Тема про втрачений рай є дуже цікавою з богословської точки зору, бо вона говорить нам про потребу повернутися до раю, який ми втратили через гріх. Колись Бог подарував нам, людям, найкраще, що мав, і тепер ми маємо можливість повернути втрачене, але не своєю власною силою, а Божою благодаттю.

Як бачимо, основними темами літургійних текстів Великопосної тріоді виступають не аскетичні практики, а відновлення стосунків людини зі самою собою, з іншими людьми і з Богом.

 Великий піст сьогодні триває шість тижнів. Кожна неділя теж має свою тему, яка розгортається у текстах Великопосної тріоді.

У загальній свідомості християн Великий піст закінчується у велику суботу, у переддень Пасхи. Однак, згідно літургійних текстів, він завершується перед Лазаревою суботою. А Лазарева субота і Квітна неділя, яка після неї настає, започатковує вже новий період, який відносимо до книги Квітна тріодь. Вона нас впроваджує в особливий період Великого тижня і святкування Пасхи Христової.

 

 


Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 19
Лектор: Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ


Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.


Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!

Оскільки відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на платформі відкритих курсів УКУ ми підготували для Вас додаткові матеріали з кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення та перевірки знань. Щоб скористатися ними, потрібно тільки зареєструватися.