В основу парадигми руху людського життя покладена розповідь про створення Богом світу впродовж 6 днів і відпочинку – у сьомий день.

Ми шість днів працюємо, а один день – присвячуємо Богові, звільняючись від земних турбот. І цим сьомим Господнім днем, який займає важливе місце в літургійній свідомості християн, є неділя. Цей день від початку для перших християн був днем для Євхаристії. У ньому християни збиралися, щоб споминати все, що сталося у Христі, всі його спасенні діяння. Найперше, – це смерть і воскресіння Ісуса, але загалом в неділю святкували все життя Христа – весь його спасенний промисел. Тому в ранньому християнстві неділя мала багато цікавих харизматичних назв – день Господній, перший день, восьмий день (це така апокаліптична назва, яка з одного боку – прив’язує цей день до історії, а з другого – виводить за її рамки). Неділя – смерть і воскресіння Христа – виводить нас за рамки історії і вводить нас в певну есхатологічну спасенну реальність.

По сьогодні неділя має особливий статус в літургійному житті Церкви. Це день, в якому ми співаємо воскресні тексти на честь Ісуса. І вона – ця неділя – закладає основу для тижневого кола богослужінь. Усі тексти цих богослужінь знаходяться у літургійній книзі під назвою Октоїх (з грецької – восьмигласник) – це книга, яка вміщує в собі всі змінні тексти для богослужінь, розподілені за принципом восьми гласів.

Кожен день тижня має особливе літургійне поминання, особливий зміст. Понеділок присвячений небесним безтілесним силам, які оточують Божий престіл, постійно служать Богові, виконують Його спасенні повеління у світі і оспівують Його. Вівторок присвячений предтечі Господньому Йоанну, який попередив спасенний прихід Ісуса у світ і вказав своїм життям і безпосередньо своїм жестом і проповіддю на Агнця Божого, який бере гріх світу. Середа має подвійне літургійне значення: вона присвячена хресту Господньому і Пресвятій Богородиці. Четвер присвячений тим людям ,які служили Богові у цьому світі, які проповідували Його Слово, були пастирями і учителями. Це в першу чергу апостоли Христові, а також святитель Миколай, який в церковній традиції і свідомості відзначається особливими чеснотами. П’ятниця – це спомин хресної жертви і страждань Христа, які дарували нам спасіння. Субота теж має особливий статус. Хоча в християнській свідомості вона не має такого статусу, як вона відігравала в юдейській релігії, але все-таки вона несе на собі відбиток тої особливої преблагословенної великої суботи, коли Христос спочиває у гробі. І тут є цікава богословська паралель: так як Господь, згідно з описом з книги Буття, «спочив від усіх діл своїх», творячи світ, так само Спаситель спочив у гробі, спочиваючи від усіх своїх спасенних діл. Тому субота теж має особливе літургійне значення і сьогодні вона має два основних літургійних елементи – це поминання усіх святих і усопших.  Це дуже цікава річ, що ми усіх святих і усіх, які переставилися, поминаємо в один день. В цьому є глибока богословська інтуїція Церкви, оскільки ми віримо, що кожен християнин, кожна охрещена особа, яка переходить до Господа, маємо надію, – вона доєднується до святих. Згадайте цей відомий піснеспів: «Зі святими упокой, Господи, душі рабів Твоїх». Церква віддає переставленого у руки Бога з надією, що він буде втішатися вічною славою разом з усіма Його святими.

 


Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 18
Лектор: Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ


Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.


Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!

Оскільки відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на платформі відкритих курсів УКУ ми підготували для Вас додаткові матеріали з кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення та перевірки знань. Щоб скористатися ними, потрібно тільки зареєструватися.