Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)
ТЕМА 16
Лектор: о. Василь Рудейко, д-р літургійного богослов’я, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ.
Добове коло богослужінь нашої Церкви побудоване на ідеалі неустанної молитви, яке виражається біблійний числом сім і ґрунтується на словах із 119 Псалма: «Сім разів на день я Тебе хвалю за Твої присуди справедливі».
Катехизм УГКЦ пояснює, які саме богослужіння входять до цього добового кола: Вечірня, Повечір’я, Північна, Утреня з Першим часом, 3, 6 і 9 часи, а також Обідниця, – всі вони знаходяться у книзі під назвою Часослов.
Формування добового кола молитви
Звичайно, Церква не одразу розвинула таке широке коло богослужінь. Все починалося з молитви два рази на день – за давній юдейським звичаєм (через припис Господній, засвідчений у книзі Виходу).
Ранні християни також взорувалися на традицію триразової молитви, домашньої, яка засвідчена в книзі Даниїла, або чотириразової – зранку, ввечері, опівдні і опівночі.
Приблизно у 4 столітті сформувалося добове коло богослужінь, яке ми сьогодні маємо.
Богословські наголоси молитов
З кожною молитвою добового часу пов’язані особливі богословські моменти, які сталися в житті Христа чи апостолів. Згадуючи ці моменти, Церква кличе своїх дітей теж до молитви. Зокрема, в 3 часі, який відповідає 9 годині ранку, Церква згадує Зіслання Святого Духа, і молиться, щоб Він зійшов і на нас, як колись на апостолів.
Молячись опівдні, ми згадуємо розп’яття Христа на хресті. Згідно Євангелія від Марка, воно відбулося тоді, коли сонце стояло у своїй висоті.
В 9 час, який відповідає 3 годині пополудні, ми згадуємо смерть Ісуса Христа і сповнення обідниці, яка була дана розбійникові на хресті, – про відкриття для нас раю.
Два основних моління добового колу – Вечірня і Утреня – пов’язані з основними потребами людини, яка вірить в Бога – потреба в подяці за день або ніч, які пройшли, і потреба в ісповіданні своїх гріхів за цей час.
Нічні молитви пов’язані з очікуванням пришестя Христа. І цей есхатологічний вимір – вимір пам’яті про кінець світу, про те, що ми покликані до іншого життя ніж те, яке зараз провадимо, заохочує нас в цей пізній час теж звертати свої погляди до Бога для того, щоб випросити милості, необхідні для проведення чеснотливого життя.
Наша молитва впродовж доби
Звичайно, кожен з нас має свої заняття і ми не можемо молитися всі ці моління поспіль. Але Церква кличе нас тоді, коли ми можемо, відкрити Часослов, який зараз доступний також в електронних форматах, і помолитися молитвою, яку Церква уклала впродовж віків, і поблагодарити Бога за все, що Він нам дає.
Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.
Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!
Оскільки відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на платформі відкритих курсів УКУ ми підготували для Вас додаткові матеріали з кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення та перевірки знань. Щоб скористатися ними, потрібно тільки зареєструватися.