У духовному житті, так само як і у фізичному, ми маємо своїх реальних ворогів. Протистояння з ними – це наша духовна боротьба, в якій нам допомагає Господь Бог.

Сьогодні говоримо про способи духовної боротьби у житті християнина.

Способами для духовної боротьби християнина є ніщо інше як молитва, піст і милостиня

Молитва – це дуже важливий чинник у цій боротьбі, тому що через неї ми спілкуємося зі своїм Творцем, зі своїм Богом, котрий допомагає нам крокувати і пізнавати всю правду та істину.

Розмову про значення посту в духовній боротьбі християнина ми маємо розпочати з питання готовності людини пізнати саму себе. Адже у пості ми можемо пізнати свої вади, свої звички, які часами контролюють нас і намагаються зайняти простір, який ми маємо дати Богові і своєму ближньому. Під час посту ми стараємося також боротися зі своїми залежностями, котрі бувають різними: матеріальні речі, думки тощо. Адже під час посту Бог закликає нас віддати щось від себе, щоб ми могли глибше впізнати свою сутність, те, від чого ми є залежні. Коли ж ми віддаємо щось від себе, – ми не можемо залишити це місце порожнім.

Іншим таким способом духовної боротьби християнина є милостиня. Господь допомагає, кличе і закликає нас творити милостиню. Бо що означає дати милостиню? Це не просто позбутися чогось, але навпаки – здобути, бо те, що я творю, показує моє діло практики, діло життя – що я щось здобуваю перед Господом Богом і для Господа Бога. 

У житті нас супроводжують різні думки, ідеї чи погляди, які самі по собі не є злими, лише ми – люди – надаємо їм певного значення. 

Коли ми приймаємо лихі думки – то ми грішимо, бо ці думки провадять нас до тілесних або духовних пристрастей. Господь Бог допомагає нам подолати ці пристрасті чеснотами. Наше чеснотливе життя провадить нас до пізнання і усвідомлення наших злих та некорисних вчинків і думок, а відтак – до спротиву їм.

Тільки так ми можемо дійти до викорінення лихих думок зі самого себе. І цей шлях можливо подолати лише у присутності та єдності з Господом Богом, який через свою благодать і дар Святого Духа допомагає нам у цій духовній боротьбі.

Відео з циклу “Наше життя”, який є частиною курсу “Основи християнської віри та життя”.
Лектор: о. д-р Богдан Тимчишин, ректор Стемфордської семінарії святого Василія

Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темою!
Оскільки відео-лекції є коротким викладом теми, ми підготували для Вас додаткові матеріали з кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення та перевірки знань. Вони розміщені на платформі відкритих курсів УКУ. Щоб скористатися ними, потрібно тільки зареєструватися (посилання ТУТ).

Наступну тему курсу – Молитва в духовному житті – запрошуємо переглянути 8 грудня (поч. в 11.00).

Попередні теми курсу:
Вступ до курсу “Основи християнської віри та життя”
1. Духовність та моральне життя християнина
2. Людина та її вчинки
3. Гріх, покаяння, сумління
4. Аскеза, пристрасті, чесноти.

ПІДТРИМАЙТЕ НАС: