Для чого Святе Письмо поділили на глави та вірші?
Хто це зробив?
Як правильно цитувати Святе Письмо?
Розповідає о. Ігор Цмоканич, викладач біблійних наук Дрогобицької духовної семінарії.

Перші спроби поділу Святого Письма були викликані богослужбовими потребами. Так з’явився поділ Тори (П’ятикнижжя) на уривки суботніх читань, згодом, після IV ст. з’явився поділ книг Нового Завіту на уривки, які читались під час Літургії – зачала.

Звичний нам поділ біблійних книг на розділи і вірші з’являється порівняно пізно, і був викликаний потребою кращого орієнтування по тексту та цитування обраних уривків. У 1205 році Кентерберійський архієпископ Стефан Ленгтон запровадив  поділ на глави книг Старого Завіту Вульгати (латинський переклад) і, згодом, Нового Завіту грецькою мовою. Поділ Біблії на вірші відбувається лише в XV ст. Спочатку рабин Натан у 1448 р. поділив на вірші книги ТаНаК (Старого Завіту), а згодом французький друкар Робер Етьєн (Стефанус) в 1551 р. у своїй друкарні в Парижі видав грецький Новий завіт з поділом на вірші, поставлені на полях. Безпосередньо в текст вірші вніс видавець Беза 1565.

У кожному виданні подається, як скорочуються назви біблійних книг. Для нас нормативним є переклад Хоменка, але тут потрібно підкреслити важливе правило: потрібно завжди цитувати однаково.
Наприклад, Бут – Буття, Муд – Мудрості, Авд – Авдій, Лк – Лука тощо.
У різних перекладах ті самі книги називаються по-різному:
Втор – Второзаконня, Повторення Закону
І та ІІ Сам -І та ІІ Царств,
І та ІІ Цар – Царів = 3 і 4  Царств,
Проп – Проповідник – Еклезіаст та Когелет.

Спочатку подається цифрою глава, а потім, після коми – вірш або вірші (існує інший спосіб, коли замість коми ставляться дві крапки, але у нас прийнято ставити саме коми).
Наприклад, Бут 1,27 = Буття, 1ша глава 27 вірш : “І сотворив Бог людину на свій образ; на Божий образ сотворив її; чоловіком і жінкою сотворив їх”.

Якщо посилається на уривок, то між номером першого та останнього вірша уривку ставиться тире. Так, відомі всім блаженства містяться в Мт 5, 3-12.
Якщо, натомість, потрібно вказати два чи більше не сусідніх віршів в одній главі, то між номерами віршів ставиться крапка, наприклад:
Лев 19,11.15: 11. Не крадіть, не брешіть, не ошукуйте один одного. … 15 . Не чинитимете несправедливости на суді; не потуратимете вбогому, але й не зважатимете на багатого: по правді судитимеш твого ближнього.
Тобто. поділ не має жодного богословського значення, він запроваджений виключно для кращого орієнтування по тексту та цитування.
Інколи поділ, на жаль, не відповідає цілості та послідовності розповіді, наприклад: Бут 2,4, де в одному вірші поєднанні закінчення першої розповід Бут 2,4а: “ …Таке було походження неба й землі, коли сотворено їх” та початок наступної Бут 2,4б: “Коли Господь Бог творив небо й землю…”

Відео з циклу “Святе Письмо”, який є частиною курсу “Основи християнської віри та життя”.

Наступну тему курсу – Текстуальні свідки – запрошуємо переглянути у наступний четвер, 3 грудня (поч. в 11.00).

Попередні теми курсу:
Що таке Біблія?
Поділ Святого Письма
Авторство Святого Письма
Що таке надхненність Святого Письма?

ПІДТРИМАЙТЕ НАС!