Пропонуємо роздуми Максима Тимо про богослужіння Великої п’ятниці, Великої суботи та Великого посту загалом у програмі “Церковний рік” на каналі “Живе TV”.

 

Богослужіння Великої п’ятниці і суботи

«Ісус віддає своє життя за нас – і це є природнім наслідком цілого Його життя. Він живе і проповідує у повній згоді і у повному послуху з волею Отця і з любов’ю до людей. Саме тому і віддає своє життя за нас. (…) Тому дуже важливо для нас розуміти, що наша участь у Христових страстях полягає в першу чергу у тому, щоб ми приймали волю Божу щодо нас і щоб ми з любов’ю до Бога і до інших людей звершували своє життя. Дуже часто говориться про те, що наша участь у Христових стражданнях полягає на співстражданні з Ісусом. Але Ісус страждає не для того, щоб ми страждали. Ісус страждає, щоб визволити нас від страждань. Його страсті є життєдайними для нас. Ми не повинні якимось чином наслідувати Ісусові страсті. Більш відповідним кроком з нашого боку було б добровільне прийняття тих хрестів, які Бог на нас кладе».

«Важливим висновком з богослужінь Страсного тижня є те, що справжнє повноцінне життя є безсмертним. Смерть не може його поглинути. Тому ми, які переживаємо ці дні Христових страстей і прямуємо до Його воскресіння, повинні постійно пам’ятати, що Господні страсті є для того, щоб ми жили повноцінним життям, згідно зі словами самого Ісуса:  «Я прийшов, щоб мали життя – щоб достоту мали» (Ів. 10,10)».

 

Богослужіння Великого Посту

«Коли ми дуже уважно приглядаємося до текстів Великопосної тріоді, а також читаємо різні патристичні святоотцівські повчання на піст, то ми ясно бачимо з усіх цих текстів, що піст трактується як певний образ не періоду нашого життя, а цілого нашого земного життя. Ця сприятлива пора має відношення до цілого нашого земного життя, а не лише до якогось його фрагменту».