У своєму посланні з нагоди третього Всесвітнього дня дідусів і бабусь та похилих віком Папа Франциск заохотив молодих людей плекати стосунки з літніми людьми та черпати мудрість з їхнього досвіду.

«Милосердя його з роду в рід» (Лк 1,50) – такою є тема цьогорічного послання Папи Франциска з нагоди 3-го Всесвітнього дня дідусів і бабусь та похилих віком. Це свято відзначатиметься 23 липня 2023 року, за тиждень до Світового дня молоді.

«Ця тема, – пише Святіший Отець, – повертає нас до благословенної зустрічі між молодою Марією та її старшою родичкою Єлисаветою (пор. Лк 1,39-56). Сповнена Святого Духа, вона звертається до Богородиці зі словами, які упродовж тисячоліть надають ритм нашій щоденній молитві: “Благословенна Ти між жінками і благословенний плід лона Твого” (Лк 1,42)». Папа продовжує свої роздуми словами, що «Святий Дух, який вже зійшов на Марію, спонукає її відповісти величальною піснею Magnificat, в якому вона проголошує, що Господнє милосердя простягається з покоління в покоління». Єпископ Риму зазначає, що «Святий Дух благословляє і супроводжує кожну плідну зустріч між різними поколіннями, між дідусями і бабусями та онуками, між молодими й похилими віком». Папа підкреслює, що «Бог дійсно бажає, щоб так, як Марія з Єлисаветою, так і молоді особи втішали серця старших та щоб черпали мудрість з їхнього досвіду». «Але, перш за все, Господь бажає, щоб ми не залишали літніх людей напризволяще, не відкидали їх на узбіччя життя, як це, на жаль, сьогодні дуже часто трапляється», – зауважив він.

Дар приналежності до історії

У контексті цьогорічного Світового Дня молоді, Наступник святого Петра підкреслює, що ці два святкування збігаються у часі. «Обидві події, – пише він, – мають як тему “поспіх” Марії (пор. Лк 1.39), коли вона відвідала Єлисавету, і таким чином спонукають нас замислитися над зв’язком між молодими і літніми людьми». «Господь сподівається, що молодь, зустрівшись з ними, прийме заклик берегти пам’ять і розпізнає через них дар приналежності до великої історії», – продовжує він. Отож, за словами Єпископа Риму, «відвідини Марією Єлизавети і усвідомлення того, що Господнє милосердя передається з покоління в покоління, показує, що ми не можемо йти далі – або навіть спастися – поодинці, і що Боже втручання завжди проявляється в цілості, в історії народу».

Не зосереджуватися на «негайному»

Святіший Отець підкреслює, що для того аби «краще прийняти стиль Божої дії, слід пам’ятати, що час треба проживати в його повноті, адже найпрекрасніші мрії здійснюються не в одну мить, а через зростання і дозрівання: у подорожі, в діалозі, у стосунках». Отож, він застерігає від того, щоб не «зосереджуватися лише на негайному, на власній вигоді, яку потрібно отримати швидко і жадібно, на “все і зараз”», ризикуючи таким чином «втратити з поля зору Божу дію». Адже «проект любові охоплює минуле, теперішнє і майбутнє, обіймаючи і пов’язуючи покоління». Папа підкреслив, що «подорож Марії та зустріч Єлизавети відкривають двері для об’явлення спасіння: через їхні обійми Його милосердя з радісною лагідністю входить в людську історію».

Не залишати літніх людей на самоті

Папа запрошує молодь не залишати літніх людей на самоті та не дозволяти, щоб вони почувалися відкинутими адже «їхня присутність у сім’ях і громадах є цінною, вона дає нам зрозуміти, що ми поділяємо одну спадщину і є частиною народу, коріння якого зберігаємо» і що «саме літні люди передають нам нашу приналежність до святого Божого народу».

Підкреслюючи, що «Всесвітній день дідусів і бабусь покликаний бути маленьким, делікатним знаком надії для них і для всієї Церкви», Святіший Отець запрошує всіх відсвяткувати його, «зосередившись на переповненій радості від нової зустрічі між молодими і старшими». Папа закликав молодих людей, перед від’їздом до Лісабона, «відвідати своїх бабусь і дідусів, або самотню стареньку людину» та наголосив, що їхня «молитва захистить вас, і ви понесете у своєму серці благословення від цієї зустрічі». А похилих віком запросив супроводжувати молодь, яка збирається на СДМ, своєю молитвою.