Якщо мова про немовлят – вирішувати повинні самі батьки, і тут слід брати до уваги кожен окремий випадок. Натомість якщо мова про більших дітей, які вже можуть чути, бачити і здатні докладати зусиль, щоб бути уважними, – тоді при кожній можливості їх потрібно брати зі собою до храму! Завдяки таїнству хрещення діти стали членами Христової Церкви. Їх місце – серед віруючих. Служба Божа служиться також і для них.

Навіть якщо через свій вік дитина ще не здатна зрозуміти, що відбувається, тут зможе спостерігати, як її батьки та інші люди моляться та співають, буде повторювати їх рухи та слова. Діти є дуже уважними спостерігачами, тому одразу розуміють, чи Служба Божа для їх батьків є справді важливою, чи це тільки виконання парафіяльного обов`язку.

Але спочатку заздалегіть готуйте дитину до участі у богослужінні. Наприклад, співайте разом з нею вдома літургійні пісні або прочитайте разом у суботу уривок Євангеліє, який буде прочитаний в неділю під час Літургії. Тоді під час Літургії дитина буде набагато уважніше слухати вже знайомі їй мелодії і тексти.

Під час богослужіння ми не можемо вимагати від дітей поводитися, як дорослі. Не можемо заборонити їм рухатися чи питати: «Тату, а коли вже підемо додому». Звичайно, ми повинні вчити дітей, як поводитися в церкві, але ми не повинні завжди стерегти дитину, замість того, щоб самим уважно молитися. Для дитини приклад зосередженої молитви батьків є важливішим від зауважень. Також не потрібно забороняти дітям співати разом з усіма, навіть якщо їм це не дуже добре вдається і з усіх слів вони знають тільки «Амінь» та «Господи, помилуй».

Для дитини приклад зосередженої молитви батьків є важливішим від зауважень.

Якщо дитина уважно бере участь у богослужіннях, все одно прийде хвилина, коли вона втомиться. Особливо це стосується менших дітей. Тоді запропонуйте їй молитовник для дітей з кольоровими ілюстраціями. Якщо Ви не маєте зі собою молитовничка, але бачите, що дитина вже починає нудьгувати, – запропонуйте їй образочок. Вона ним обов`язково зацікавиться.

Чи Ви помітили, що першою формою дитячої молитви є споглядання? Із справжнім почуттям пошани дитина спостерігає за усім, що відбувається навколо престолу і перед іконостасом.

Психологи твердять, що гармонійний розвиток релігійного життя кожної дитини зумовлений духовною атмосферою, в якій вона жила у дитинстві. І цей гармонійний розвиток відбувається спочатку на рівні почуттів, і лише потім – на рівні знань. Емоційні пережиття релігійних почуттів залишають слід в дитині ще задовго до вивчення нею релігійних правд. І велику роль у цьому відіграє участь у богослужіннях. Тому батьки, родичі та вихователі повинні докласти зусиль, щоб діти при кожній можливості були разом з ними на богослужіннях.

Парафіяльна громада складається з священників, дорослих та дітей, які власне завдяки участі у спільних молитвах починають відчувати і усвідомлювати себе членами цієї спільноти – великої Божої родини.

Джерело: Вірити разом з дітьми