Владика Богдан Дзюрах
«Радуйся, осново віри непохитна;
Радуйся, світле пізнання благодаті;
Радуйся, бо через Тебе пекло опустіло;
Радуйся, бо через Тебе ми в славу зодягнулися».
Боже Слово, яке проголошується в Святій Літургії, є основою віри християн. Невипадково св. Павло навчає, що «віра із слухання, а слухання через слово Христове» (Рим. 10, 17). Наша віра буває слабкою і хиткою, бо їй бракує основи, фундаменту, яким є Боже Слово. Ми часто будуємо свої переконання не на здоровій науці, що її черпаємо з натхненного Святим Духом Божого Слова і здорової апостольської науки, яку передає нам Христова Церква, а з сумнівних чисто людських джерел. Тому й св. Павло із вболіванням стверджує сумний досвід невірства у ставленні багатьох людей до Слова Божого і то як в Старому, так і в Новому Завітах: «Та не всі послухали Євангелії. Бо Ісая каже: «Господи, хто повірив тому, що ми чули?» (Рим. 10, 16).
Богородиця вчить нас відкритості до Божого Слова, а ще – довіри до Бога, Який це Боже Слово нам дарує і посилає задля нашого спасіння. Вона сказала Архангелові Гавриїлові ключові слова, що стали основою нашого спасіння: «Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по твоєму слову!», а відтак євангелист Лука зауважує, що «Ангел відійшов від неї» (Лк. 1, 38). Для Неї тепер світлим ангелом-провідником стає Боже Слово, сам Бог, Який замешкав у Ній і Якому Вона довірилася всім своїм єством. Тому ніякі випробування і страждання вже не могли захитати цього повного довір’я Богородиці до Бога і до Його Слова. Навіть стоячи під Хрестом, Вона залишається «вірною», справді віруючою особою і Вчителькою віри для нас усіх.
Такий досвід мали усі Христові послідовники, які не тільки самі беззастережно довіряли Богові і Його слову, але через своє непохитне довір’я до Бога ставали Вчителями віри для інших, як про це пише св. Павло, звертаючись до свого учня Тимотея: «…перенось труди зо мною для Євангелії, за допомогою Бога, який спас нас і покликав святим покликом, не за наші діла, а за власним рішенням та благодаттю, що була нам дана в Христі Ісусі перед відвічними часами; об’явлена ж була тепер через появу Спаса нашого Христа Ісуса, який знищив смерть і освітлив життя і нетління Євангелією, що для неї встановлений я проповідником, апостолом та вчителем. Власне, тому й терплю я оце, але не соромлюся, бо знаю, в кого я увірував…» (2 Тим. 1, 8-12).
Від Богородиці, як нашої Небесної Матері і Вчительки життя у Бозі, вчімося беззастережно довіряти Богові і Його Слову! Нехай це Боже Слово буде нашою щоденною духовною поживою, світлом на дорогах нашого життя, основою віри і запорукою витривалості у доброму аж до смерті! Нехай Господь, за молитвами Пресвятої Богородиці, за Своєю благодаттю зробить нас справді віруючими і вірними Своїми учнями, щоб ми пізнавши і прийнявши благодать, «у славу зодягнулися»!