Усі церковні богослужіння звершуються відповідно з літургійними книгами. Ці книги містять не тільки тексти молитов, але й важливі вказівки для священників, дяків чи вівтарників щодо того, як ці богослужіння звершувати. Сьогодні коротко поговоримо про найважливіші літургійні книги.

Розпочинає цей список, звичайно, сама книга Євангелія. Вона містить у собі Євангеліє від Матея, Марка, Луки та Йоана, які розподілені за т.зв. зачалами певними уривками, який церковний устав приписує виголошувати на богослужінні у відповідні літургійні дні.

З огляду на свою виключну важливість, книга Євангелія завжди лежить на престолі чи на аналої (коли з неї читають відповідний уривок).

Апостол – книга, яка містить Діяння святих апостолів, Послання ап. Павла, а також Соборні послання. Ця книга теж розподілена на відповідні зачала.

Наші богослужіння важко собі уявити без Псалтиря – книги, яка містить 150 псалмів, розподілених на 20 катизм (від грец. слова сидіти, оскільки під час рецитування псалмів на богослужінні дозволено сидіти).

Тексти Божественних Літургій знаходяться у Служебнику. Тут подані і тексти священичих молитов, і тих, які співають вірні, а також всі необхідні приписи – рубрики – що і коли священнослужитель має звершувати на Літургії.

Якщо Літургію очолює архиєрей – використовується відповідна книга – Архиєратикон – з усіма текстами для виключного архиєрейського богослужіння.

Часослов – це книга для щоденної Літургійної молитви, яка вміщає у собі богослужіння добового кола – вечірні, утрені, часів, повечер’я, полуношниці та обідниці. Дуже часто часослов має додатки – тропарі, місяцеслов або інші молитовні тексти.

Слід наголосити, що у Часослові містяться незмінні тексти, тобто ті, які ніколи не змінюються. Якщо ж ми хочемо додавати до богослужінь молитви – треба звертатися до інших книг. Найперше, до Октоїх, який містить власне змінні частини (стихири, канони, тропарі) для відповідних богослужінь добового кола. Октоїх впорядкований за принципом восьми гласів (звідси і назва книги; в церковнослов’янській мові цю книгу часто називають восьмигласник). Якщо вам потрібно знайти змінні тексти для вечірні чи утрені, вам потрібно знати, для якого гласу і якого дня тижня потрібно шукати тексти.

Наступна важлива книга – це Мінея, в якій містяться тексти для кожного дня літургійного року, для служб святих і служб свята. В ідеалі Мінея складається з 12 частин, оскільки є 12 місяців у році. Але існують також інші види Міней, зокрема Вибрана Мінея чи Святкова Мінея (яка має лише святкові служби) або Загальна Мінея (містить лише загальні служби для різних категорій святих).

Якщо потрібно знайти змінні тексти для богослужінь періоду Великого посту, Страсного тижня чи Пасхального періоду, тоді нам треба звертатися до книги, яка називається Тріодь (відповідно Посна чи Квітна тріодь).

Як відомо, усі богослужіння в нашому обряді звершуються у співі. Тому існує окрема богослужбова книга – Ірмологіон – в якій можна знайти напіви для особливих стихир, ірмосів чи тропарів літургійного року.

На завершення слід ще згадати книгу, яка нормує, що саме, коли і як співати – це книга Типікон (або просто Типік чи Церковний устав), у ній детально пояснено, як поєднувати окремі частини богослужінь у відповідний день року.

Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 29
Лектор: Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ

Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.

Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!

Крім відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на  платформі відкритих курсів УКУ  ми підготували для Вас додатково до кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення матеріалів та перевірки знань. Щоб їх назвати, потрібно тільки  зареєструватися .