Храм як святе місце молитви, де збирається спільнота для богослужінь, має цілий ряд особливих священних речей, які потрібні для здійснення цих богослужінь. Їх ще називають церковне начиння або церковна утвар. Сьогодні поговоримо про деякі з них.

Перше, на що звертаємо увагу, входячи до храму, – це велика кількість світильників – носіїв світла – це і свічки, і лампади, і панікадила (велика підвісна люстра зі свічками). Звичайно, вони мають практичне значення – наповнюють простір світлом. Але також вони мають і символічне значення – світло під час богослужінь є символом самого Христа – світла правди, сонця праведності, незаходимого світла слави Отця.

Світло, яке наповнює храм і огортає нас під час богослужінь, має нагадувати нам, що Христос завжди посеред нас. Він є живим посеред нас і наповнює нас своєю присутністю.

Важливе місце у храмі займає центральний і найдавніший християнський символ – Господній хрест. Це символ перемоги Христа над смертю і воскресіння. Тому він фактично позначає усі важливі об’єкти у храмі.

У храмі також є хоругви з вишитими чи намальованими іконами. Переважно хоругви є призначеними для процесій. Тут не слід забувати, що християнське богослужіння, зокрема візантійського обряду, можна сказати народилося з процесій, молитовних походів, які супроводжувалися співом та ісповіддю віри. Під час цих походів звершувалися важливі молитви і ці походи, як правило, позначали важливі місця для християн. Сьогодні ми маємо менше цих походів і процесій, але хоругви під час них ми активно використовуємо. Вони демонструють нашу віру в Христа.

Ті, хто бувають на Великій вечірні з литією, знають, що наприкінці богослужіння відбувається посвячення п’яти хлібів, вина, пшениці та єлею, які знаходяться на литійнику – це спеціальна велика посудина. Колись це благословення їжі відбувалося для того, щоб її споживати. Сьогодні ці освячені продукти вживаються тільки під час мирування.

Дуже важливим є посуд, призначений безпосередньо для таїнства Пресвятої Євхаристії. Це так званий євхаристійний набір – чаша, дискос, ложечка, звізда, які накриваються спеціальними покрівцями – воздухами.

На престолі завжди лежить великий шовковий або лляний плат зі зображенням плащаниці – антимінс (з грец. – замість престолу). Божественну Літургію священник може звершувати тільки на антимінсі. Його (антимінс) освячує предстоятель Церкви один раз в рік – у Великий Четвер, разом зі святим миром і власноручно єпископ підписує антимінс для конкретного храму.  Фактично, антимінс є таким запевненням/дорученням від єпископа – священникові, що він має право звершувати Божественну Літургію.

Зверху на антимінсі лежить ілитон (з грец. – хустка), який символізує ту хустку, якою була покрита голова Спасителя у гробі.

Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 28
Лектор: Максим Тимо, викладач літургійного богослов’я УКУ

Організаційні питання до курсу (тривалість, перелік тем і т.ін) – за цим посиланням.

Додаткові можливості для тих, хто хоче краще ознайомитися з темами курсу!

Крім відео-лекції є коротким синтетичним викладом теми, окрім відео на  платформі відкритих курсів УКУ  ми підготували для Вас додатково до кожної теми курсу та тестові завдання для закріплення матеріалів та перевірки знань. Щоб їх назвати, потрібно тільки  зареєструватися .