Владика Богдан Дзюрах
«І тоді праведні засяють, як сонце, в Царстві Отця свого. Хто має вуха, нехай слухає!» (Мт. 13, 43).
Цей тип ікон – сучасний. Історичним підґрунтям цієї ікони стали об’явлення Пресвятої Богородиці трьом вбогим пастушкам Люсії, Францискові та Жасінті у полі поблизу села Фатіма, що в Португалії 1917 року. Богородиця з’явилась над невеликим дубком, стоячи на світло-сірій хмаринці. Вона була зодягнена в білі одежі, яскраве світло так опромінювало Її лице, що його неможливо було довго споглядати, в руках Богомати тримала вервицю.
Об’явлення Фатімської Богородиці відомі як «три таємниці», в яких Пречиста Діва виявляє дітям глибокі правди віри та їхнє пов’язання з історичними подіями того часу і майбутнього. Перша таємниця – це видіння пекла. Друга – розповідає про вшанування Непорочного Серця Марії, закінчення Першої Світової війни, посвяту Росії Непорочному Серцю Богородиці, про можливий початок Другої світової війни та загрозу поширення комунізму по всьому світу. Натомість третя частина Фатімської таємниці, про яку до недавнього часу мало хто у світі знав, повідомляє, зокрема, про переслідування християн у ХХ ст. та про замах на Папу Римського. В усіх об’явленнях червоною ниткою проходить заклик до молитви і покаяння, щоб Господь Бог простив людям гріхи та подарував людству дні миру.
Якщо говорити про саму ікону, то зображення Богородиці наслідує звичайні східно-візантійські ікони, як от Одигітрія чи Замилування. Втім, ця ікона має свої особливості, не притаманні іншим відомим Її ликам.
Перш за все – світло. Ікона повна світла. Це світло підкреслюється також білими ризами Пресвятої Богородиці та золотою оздобою на них. Це світло – відблиск Божого світла і святості, храмом яких стала Божа Мати. Її розпізнає Церква в «Жінці, зодягненій в сонце», про яку пише книга Одкровення св. Йоана Богослова (12, 1). Це світло вказує на досконале здійснення Богородицею заклику Господнього, який є життєвим завданням і покликанням кожного християнина: «Ви – світло світу… Так нехай світить перед людьми ваше світло, щоб вони, бачивши ваші добрі вчинки, прославляли вашого Отця, що на небі» (Мт. 5, 14.16).
Інший елемент – це вервиця темного кольору, яку тримає Мати Божа. Ця вервиця – запрошення до спільної молитви, а водночас – через свій темний колір – заклик до навернення і покаяння.
І третій елемент: Серце Богородиці, іконографічно представлене у вигляді медальйона з написом. Воно оточене терням. Цей образ серця вказує на любов Пресвятої Богородиці до Бога і до людей, а водночас – виражає Її страждання з приводу браку любові до Бога у людей.
Для нас, українців, послання Фатімської Богородиці залишається надалі актуальним, хоч від об’явлень вже минуло понад 100 років. Ми прагнемо молитвою і покаянням звільнитися від жахіть, які принесла на нашу землю комуністична безбожна ідеологія. Водночас актуальним, як ніколи залишається, рівно ж заклик Богородиці молитися за навернення Росії: «Моліться за навернення Росії; якщо мої прохання будуть вислухані, Росія навернеться і буде мир; інакше вона поширить своє неправдиве вчення по всьому світу, викликаючи війни і гоніння на Церкву: добрих будуть переслідувати і мучити, Святійшому Отцю доведеться багато страждати, різні народи будуть знищені». Всі ці страждання впали на значну частину людства в минулому столітті, а рецидив цього неспокутуваного зла проявляє свою руйнівну силу тепер на нашому народі.
І все ж, Фатімські об’явлення, попри їхній драматизм, не слід сприймати в дусі фаталізму. Господь послав нам Богородицю як люблячу Матір не лише для того, щоб попередити про можливі катаклізми, війни і страждання, але й для того, щоб через Неї вказати шлях, як можна оминути ці випробування, або як вийти з них переможно силою Воскреслого Христа. Тому наприкінці об’явлень Господь устами Богородиці дає нам всім великий знак надії: «Наприкінці Моє Непорочне Серце буде тріумфувати. Святіший Отець посвятить мені Росію, яка навернеться, і мирний час буде даровано світу».
То ж повні надії, триваймо у молитві, чинімо діла покаяння за власні гріхи і за гріхи наших ворогів і недругів, щоб ми колись співали подячну пісню перемоги Богородиці:
Радуйся, бо через Тебе прокляття щезне…
Радуйся, бо Ти позбавила влади нелюдяного мучителя…
Радуйся, нечистої сили пагубо…
Радуйся, бо в Тобі запевнення нашої перемоги…
Радуйся, всього світу очищення!