Владика Богдан Дзюрах
«Симеон же благословив їх і сказав до його матері Марії: “Ось цей поставлений для падіння й підняття багатьох в Ізраїлі; він буде знаком протиріччя, та й тобі самій меч прошиє душу, щоб відкрились думки багатьох сердець.”» (Лк. 2, 34-35).
Ікона Богородиці «Семистрільна» явить Пречисту Діву як Страждальну Матір, яка з волі Божої стала співучасницею страждань Свого Сина і Господа. Саме сім мечів, які пронизують Серце Пресвятої Богородиці, символізують це Її унікальне покликання і цю Її роль в історії спасіння.
Впродовж віків побожні автори намагалися ідентифікувати сім моментів, в яких страждання Богородиці проявилися особливо виразно. То ж такими моментами називали такі події: 1) Пророцтво праведного Симеона (Лк. 2, 34-35); 2) Втеча Пресвятої Родини до Єгипту перед загрозою вбивства Іродом (Мт. 2, 13-15); 3) Загублення Ісуса в Єрусалимському храмі (Лк. 2, 41-15); 4) Зустріч Матері з Ісусом на Його Хресній дорозі; 5) Богородиця під Хрестом (Йо. 19, 25-27); 6) Зняття Пречистого Тіла Ісуса з Хреста; 7) Поховання Ісуса в гробі. Втім, число 7 може мати тут і символічне значення, бо ним в Біблії виражається повнота, в даному випадку – повнота співстраждання Марії, повнота Її участі у жертві Сина Божого задля спасіння світу.
У цій своїй іконі Пречиста Діва Марія представляє страждання кожної земної матері зі своїми дітьми. Справді, немає іншої особи на світі, яка б настільки близько і настільки інтенсивно боліла і співстраждала зі своїми дітьми, як мати. Матір на землі відображає співчуття і близькість до стражденної людини самого Бога. І люди розуміють та відчувають цю унікальну роль матері у важких випробуваннях і стражданнях дітей. Невипадково хтось зауважив, що при авіакатастрофах пілоти в останніх хвилинах свого життя найчастіше взивають і викрикують одне з двох слів: «Боже!», або «Мамо!».
Коли ми з вірою споглядаємо чи молимося перед цією іконою, то відчуваємо розраду, підтримку і зміцнення у наших власних стражданнях і печалях. Ми знаємо, що в наших випробуваннях ми не самі, бо на Голгофі Господь Ісус Христос дав нам у дарі Свою земну Матір, яка відтоді стала нашою небесною Матір’ю, Покровителькою і Заступницею. То ж відтоді Вона носить в своєму серці нашу долю, наші болі, страждання і печалі, щоб вони нас не знищили, але навпаки – стали для нас дорогою до слави, – саме так, як це було у випадку Ісуса.
Богородиця переносила усі страждання і випробування у дусі Євангелія, не допускаючи до свого зраненого серця почуття ненависті, бажання помсти чи руйнівного гніву. Тому перед цією іконою вірні моляться про пом’якшення сердець закам’янілих грішників, а особливо тих, котрі вороже і недоброзичливо ставляться до нас і йдуть до нас з недоброзичливими намірами, з агресією, злом, ненавистю, війною. Тому цю ікону ще називають «Пом’якшення злих сердець». До Богородиці на цій іконі моляться також про захист від ворогів на полі бою.
Дякуймо нашій Небесній Неньці, що в Її зраненому Серці знайшлося місце і для нас, бідних нужденних грішників. Просімо в неї прощення за наші провини і гріхи, якими ми ранимо Її Сина, а через це – Її саму. Молімося за захист нашого народу від напасників і ворогів. Молімося також за тих, хто спричинив чи спричинює нам зло, за зм’якшення сердець, закам’янілих у гріхах. За материнським заступництвом Богородиці благаймо в Господа забрати всі наші смутки і печалі та перемінити їх на радість, щоб ми могли вдячно співати Їй: «Радуйся, Багатоскорботна Мати Божа, що печаль нашу на радість перетворюєш!».