Мета: допомогти учням зрозуміти, що Великий піст – час молитви та покаяння, час сповнення радістю.

Для катехита

Впродовж Великого посту (сорокаденного періоду молитви, посту й милосердя) готуємося до Страсного тижня та Пасхи. (Чотиридесятниця розпочинається в понеділок після сиропусної неділі, сьомої неділі перед Пасхою, і закінчується у П’ятницю напередодні Лазаревої суботи.) Цього разу при розгляді теми Великого посту звернемо увагу на період чотиридесятниці як на час тиші та приготування. Відзначення сорокаденного періоду походить від звичаю приготування катехуменів, які навчалися, як стати християнами. У первісній Церкві офіційно існував катехуменат – період перед прийняттям особи у Церкву. Невдовзі цей сорокаденний період покаяння та відновлення став важливим для усіх християн.

Цим уроком закладаємо основу розуміння східнохристиянського поняття “кенози” або “вилиття” (повне віддання або самопониження) свого життя так, як це зробив Ісус через воплочення і розп’яття. “Хто життя своє любить, той погубить його; хто ж зненавидить своє життя на цьому світі, той збереже його, щоб жити вічно” (Йо 12, 25).

Покаяння та відновлення

У східнохристиянському трактуванні християнства закладено парадокс. Один із прикладів – Великий піст. Незважаючи на те, що це час тиші й покаяння, він сповнений глибокою радістю.

Пора підготування

Піст був періодом навчання за словом Божим, дотримування християнських чеснот милосердя, введенням у спільноту віри і періодом очищення тіла та душі у підготуванні до великого таїнства прийняття до дітей Божих. Ця унікальна пора приготування стосувалася не лише катехуменів. Уся спільнота брала в цьому участь – на знак солідарності з тими, хто приєднується до Церкви, і відновлення особистої обіцянки присвятити себе Христові. Великий піст і сьогодні є часом відновлення нашої обітниці, даної при хрещенні, і нашого зв’язку з Богом. Піст – це час покаяння, але також час радості і наближення до Бога.

Конспект уроку

 Молитва

[Зберіть дітей біля покуття] Будемо молитися «Трисвяте» – молитву, яку ми вивчили цього року [Можете сказати учням зробити поклони після молитви на цьому та на інших уроках, які триватимуть під час Великого посту].

Вступ

Вступаємо у час Великого посту. Чи хтось знає, скільки часу триває Великий піст? (40 днів). Коли він закінчується? (Закінчується з початком Страсного тижня). Яке свято настає наприкінці Страсного тижня? (Пасха).

Поговорімо про життя впродовж Великого посту. Як відрізняється цей період від часу, коли не постимо? [Послухайте відповіді]. (Ми більше молимося і менше їмо). Поставлю вам ще одне запитання: чи знаєте, що таке “безмовний (внутрішній) голос”? Коли говоримо тихо? (Коли хтось почувається зле, коли хтось говорить по телефону або слухає музику). У цей час маємо поводитися тихо.

Хто хоче бути добровольцем? [Нехай охочий вийде на середину класу і зачитає текст. Скажіть добровольцю такі слова:] ,,Ось повідомлення, яке ти повинен сказати мені. Отож, можеш розпочати [Коли учень зачитує, декламуйте щось з пам’яті значно голосніше. Коли побачите збентеження, то промовте:] ,,Я не зрозуміла повідомлення, ти мусиш повторити його знову [Повторіть вашу дію.] Нехай доброволець сяде на своє місце.

Чому я не зрозуміла повідомлення? (Для того, щоб почути, слід бути тихо). Це правда. Я цілковито зосередилася на своїх словах, і тому не чула слів, які                    намагався (на- магалася) сказати. Цей приклад допоможе нам зрозуміти Великий піст. Великий піст – це час, коли потребуємо тиші, щоб почути, як Бог промовляє до наших сердець. Бог любить нас, але ми не виділяємо достатньо часу, щоб у тиші перебувати з Богом, слухати Його. Так дуже легко забути про Бога.

Нас заохочують перебувати в тиші під час Великого посту, щоб Бог зміг промовити до наших сердець. Великий піст – це час тиші. Інколи потрібно говорити стиха, а інколи, в час радості, можемо говорити голосніше. Впродовж церковного року так само є час тиші й час веселощів. У певні періоди ми повинні побути в тиші, щоб отримати те, що Бог хоче нам дати, і слухати те, що Бог хоче нам сказати.

Коли закінчується Великий піст і Страсний тиждень, можемо веселитися

Великий піст – час тиші, коли готуємося до Пасхи, час, коли сповнюємося радістю.

Промовте ці слова разом зі мною.

Читання тексту

Коли діти зачитують текст, допоможіть їм зрозуміти його, використовуючи коментарі та запитання, які стосуються висловів із тексту (виділені жирним шрифтом).

Радіємо, бо отримаємо Христа в Євхаристії

Ми вже вчили про час радості. Про які два свята радості ми дізналися? (Різдво та Богоявлення.) Чи знаєте інші церковні свята, які належать до радісної пори? [Послухайте відповіді].

Готуємося отримати Господа

Спершу ми згадували про період радості, тепер довідаємося про час тиші. Коли настає пора тиші? (У Велику П’ятницю). Коли ще настає пора тиші? (Перед прийняттям Євхаристії). Пора тиші – це час посту та підготування. Що означає “підготування”, чи можете навести приклади? [Послухайте відповіді]. Впродовж церковного року є час радості і час підготовлення у тиші. У період тиші постимо, щоб підготуватися до святого дня.

Хрещення здійснювали напередодні Пасхи

Колись усі люди, які хотіли стати християнами, хрестилися в дорослому віці. Вони дотримувалися тиші – постили і молилися, щоб підготуватися до хрещення

Чи знаєте, що настає після Великого посту?

(Страсний тиждень і Пасха).

Що згадуємо у ці дні?

(У Великий Четвер згадуємо про те, що Ісус дав нам Євхаристію. У Велику П’ятницю згадуємо про смерть Ісуса на хресті).

Спершу перебуваємо у тиші, потім – радіємо

Коли настає найтихіший час у році? (Великий піст). Коли настає найрадісніший час у році? (Пасха).

Просіть Святого Духа допомогти вам постити і перебувати у тиші

Ваші сім’ї, ймовірно, поститимуть упродовж цього періоду, однак ви можете зробити дещо більше. Ви можете постановити собі відмовитися від чогось, чим втішаєтеся, до прикладу – цукерки або огляду телевізійних передач [Розкажіть про те, від чого ви особисто відмовилися у дитинстві або про те, від чого тепер відмовляєтеся під час Великого посту]. Найважливіше – ми повинні відмовлятися від поганих вчинків. Упродовж Великого посту намагаємося наблизитися до Бога. Якщо відчуваєте, що хочете крикнути на брата або сестру, спробуйте стриматися і сказати спокійно. Відкиньте злість, щоб любов зайняла її місце. Все, що робимо під час Великого посту, має допомагати нам стати кращими християнами.

Великий піст – час тиші, впродовж якого готуємося до наповнення радістю Пасхи.

Підсумок Розкажіть про Великий піст. (Це час тиші, впродовж якого готуємося до наповнення радістю Пасхи).

Активні методи

  1. Великий піст

Великий піст – час тиші, упродовж якого готуємося до найрадіснішого свята Пасхи. Впродовж церковного року є час тиші й час веселості. Перед вами ребус, який допоможе нам запам’ятати те, що ми вивчили про Великий піст. Погляньмо, чи зможете відгадати цей ребус.

  1. Діорама “Страсний тиждень і Пасха”.

Необхідні матеріали: планшет ікон воскресіння Лазаря, входу Господнього у Єрусалим, Тайної Вечері, Розп’яття, Ми- роносиць, Зішестя в ад, фломастери, дві картонні трубки з рушникового паперу, скотч, додатковий білий папір, олівці.

[Якщо у вас великий клас, нехай учні працюють у малих групах, щоб ви могли зробити більше, ніж одну діораму.  Розфарбовування кожної частини може забрати надто багато часу, тому попросіть учнів розфарбовувати лише зображених осіб.] Сьогодні робитимемо незвичне завдання – діораму, з допомогою якої запам’ятаємо події, що їх згадуємо під час Великого посту. Робитимемо це завдання сьогодні, а також на уроці, присвяченому Воскресінню. Заголовок діорами буде “Страсний тиждень і Пасха”. [Покажіть титульну сторінку, а також інші сторінки, коли згадуєте про них.] Після заголовку буде ікона воскресіння Лазаря, а після неї – події Страсного тижня: В’їзд Господа у Єрусалим, Тайна Вечеря, розп’яття. Услід за цими іконами будуть ікони Воскресіння: жінки-мироносиці, які прийшли до гробу, і Зішестя в ад (зазвичай цю ікону називають іконою Воскресіння), а також пасхальні привітання. Розфарбуємо усі ці малюнки і склеїмо їх разом. Наприкінці приклеїмо ці сторінки до картонних трубок так, щоб можна було розгортати їх як сувій. За допомогою цих малюнків зможемо розповісти про Страсний тиждень та Пасху.

[На початок сувою і вкінці приклейте білий аркуш паперу. Коли зробите діораму, нехай учні тримають і розгортають сувій упродовж вашої розповіді або нехай напишуть по декілька речень на кожну сторінку, щоб могли розповідати про Страсний тиждень. Якщо бажаєте, – можете зорганізувати виступ класу перед молодшими дітьми, щоб розповісти про Страсний тиждень та Пасху].

  1. Порожня рамка

Необхідні матеріали: планшет “Порожня рамка”, скопійований на цупкому папері, фло- мастери, стержневий клей, діркопробивач, волічка, різак і дошка для різання.

[Підготуйте зразок заздалегідь, щоб показати учням.] Ми дізналися, що Великий піст – це час тиші, щоб ми підготувалися прийняти Бога. Нашу творчу працю зробимо у два ета- пи. Сьогодні зробимо порожню рамку. Чому порожню? Порожня рамка нагадуватиме нам про те, що очікуємо наповнитися радістю на Пасху. Усі  порожні рамки зберігатимемо  на покутті аж до часу, коли продовжимо виготовляти наш витвір. Сьогодні ви зможете вирізати рамку із планшету, який вам дам. Тоді я допоможу вам вирізати початок рамки. Наостанок зверху проколемо дірки і пронизаємо волічку, щоб її потім можна було повісити після закінчення. Закінчимо роботу іншим разом. Завжди, коли молитимемося, то пригаду- ватимемо, що перебуваємо у час посту.

Молитва

Закінчимо наш урок молитвою «Трисвяте».

Заняття з підручника: Бог дає життя. Катехизм для учня 2кл., Львів: Свічадо, 2015, 160 с.