Іноді можна почути думку, що християнське виховання і християнська мораль – це архаїчний пережиток, неактуальний для людини ХХІ століття. Що сучасна людина – самолюбна, шукає успіху, достатку і задоволення, тому для власного розвитку та виховання дітей не підходять заклики на зразок: “Пробач!”, “Покайся!”, “Прости!».
Багато наших сучасників не бажають розуміти цих вимогливих закликів, а тим більше – підпорядковуватися їм. Та, незважаючи на глобальний гул плюралізму, думок, пропозицій, Христові слова тоді і сьогодні – ті самі. Фундаментом християнського вчення залишається мораль – відносини з Богом і людьми на основі любові.
У чому полягає християнська мораль?
Святий папа Іван Павло ІІ пише: «Християнська мораль – це спосіб життя згідно з вірою, тобто, згідно світла правди і прикладів з життя Христа…».
Формування християнської моралі пов’язане з двома чинниками: внутрішнім і зовнішнім. Духовний (внутрішній) чинник – це навчання Христа та Його Церкви. Це немов би щит проти зла, якщо його усунути – одразу починається моральний занепад людини. Матеріальний (зовнішній) чинник – це спілкування й співпраця з іншими людьми.
Що таке сумління?
Сумління застерігає від зла і заохочує до добра. Це безпосередня інстинктивна оцінка нами якогось вчинку: є він добрим чи поганим. Найголовніше правило сумління – не роби іншому те, що тобі самому не миле. Сумління промовляє до нашої свідомості, доброї волі, відповідальності, яка охоплює думки, бажання, слова і вчинки.
Моральні принципи і цінності закладаються у людині ще в ранньому віці перш за все у сім’ї. Вони будуть дороговказами і надійним ресурсом для дитини усе її життя. Тому батькам потрібно жити і поводитися згідно принципів морального життя, адже за ними спостерігають і від них навчають їх діти: як діяти, які рішення приймати, як будувати свої відносини з рідними, незнайомими, з Богом.
А які цінності діти переймають від Вас?
На основі Вірити разом з дітьми
Підготувала Юлія Козіброда