Катехитичне заняття

Мета уроку: oзнайомити учнів з ділами милосердя для душі ближнього на прикладі притч і життя Ісуса Христа; виховати у них любов, терпеливість у ставленні до недоліків інших людей, вміння приймати недоліки інших людей і молитися за ворогів.
 
Необхідні матеріали:
– фільм «Милосердний самарянин» (Кіріос); якщо немає такої можливості, замінити фільм читанням Євангелія Лк. 10, 30-37;
– зображення до притчі «Про милосердного самарянина»;
– примірники Святого Письма;
– вислови про діла милосердя для душі — кожен на окремій картці;
– зображення-розмальовки діл милосердя (“Грішника навернути” і “Невіжу навчити”);
– клаптики кольорового паперу, склянка з водою, пензлик, акварельні фарби, дошка, крейда, ганчірка;
– текст пісні «Про милосердного самарянина»;
– заготовки до саморобки (див. Додаток), клей, ножиці, нитки;
– тексти молитов.
Хід уроку
Молитва вислову любові
Боже мій! З усього серця мого люблю Тебе понад усе, бо Ти є безконечне добро, гідне найвищої любові, Ти — моє вічне щастя; а з любові до Тебе — люблю всіх ближніх своїх, як самого себе. Боже, даруй мені ласку любити тебе щораз то більше.
Вступ
Перегляд фільму «Милосердний самарянин» (Кіріос) або читання Євангелія від Луки 10, 30-37.
Розгляд зображення до притчі «Про милосердного самарянина».
Обговорення з коментарем катехита.
1. Хто йшов попри раненого юдея?
2. Чому не допомогли?
3. В яких стосунках були самаряни з юдеями?
4. Що витратив самарянин на юдея?
5. Чи міг юдей віддати самарянину?
Притчу про милосердного самарянина Ісус розповів на прохання одного законовчителя, який запитав: «Хто є мій ближній?» Це питання було спірним, бо єврейські книжники вважали, що ближніми для юдея можуть бути тільки юдеї, вибраний народ, а між юдеями (євреями) і самарянами довгі роки точилася ворожнеча. Ісус не дивиться на ворогування та неприязнь і називає самарянина ближнім, а також дає книжникові пораду. Яку саме із запропонованих?
1. Іди, і роби так само.
2. Ніколи такого не роби.
3. Роби, як хочеш.
Самарянин вчинив багато діл милосердя не тільки для тіла юдея, а й для душі. Щоб ми могли дізнатись, які саме, нам треба ознайомитися з усіма ділами милосердя для душі, які подає нам наука Церкви.
 
Завдання для груп
Ділимо учнів на групи. Кожна група отримує одне-два зображення діла милосердя, розмальовує, готується і відображає його у вигляді сценки-діалогу.
Аналізуємо зображення і знаходимо картку з відповідним висловам про діла милосердя. Демонструємо на фланелеграфі або прикріплюємо до дошки.
 
Вправа з кольорами
Яким кольором можна охарактеризувати сумнів… незнання… душу грішника? (Катехит демонструє клаптики кольорового паперу — учні вибирають кольори).
Коли зникає сумнів, гріх і незнання, а Святий Дух приносить мир, спокій і світло, які кольори ми оберемо?
Куди б ми не пішли, всюди можемо зустріти сумних і ображених людей. Їхні душі схожі на склянку з водою, в яку попала крапля темної фарби. (Просимо котрогось з учнів трохи зафарбувати воду синьою фарбою). Якщо ми розвеселимо хоч одну людину, то душа переміниться. (Просимо іншого учня додати у воду жовтої фарби. Вода стане зеленою). Зелений колір — символ життя.
Часто в школі і на вулиці нас можуть скривдити, і серце наше від образи пригнічується. (Малюємо на дошці два великих серця. Біля одного з них стає учень з ганчіркою, інше – ніхто не пильнує. Решта учнів по черзі малюють в середині обидвох сердець риски. Учень, який пильнує одне серце, витирає з нього риски. По закінченні порівнюємо серця).
Яким є наше серце, коли ми прощаємо кривди?
Яким буде серце людини, що не прощає?
Згадаймо притчу про милосердного самарянина. Які діла милосердя він вчинив для душі юдея? (Образу з серця простив, сумного потішив).
 
Пісня
1. Дорогою вже подорожній іде,
Тяжкий був день, вже ніч паде, його родина жде.
Мов блискавка з-поза гори, прискочили вони –
Розбійники, зранили його, забрали все, втекли.Приспів: Просить Бог мене й тебе:
«Не пройди, пожди, руку подай І серцем милосердним допоможи».2. А хто це йде дорогою? Чи поміч принесе?
Священик ішов, левіт ішов, і мимо оба пройшли.
Не сміють доторкнутися, немов би був закон;
Хай гине він, нещасний син, не є він з них один.
Приспів…3. Над’їхав самарянин сюди, пождав, приглянувся,
Промовив ніжно і з чуттям: «Поможу я тобі»
Всі рани вмив і помастив вином й оливою;
Підвів його, підніс його, скотиною повіз.
Приспів…
 
Історія про милостиню
Один чоловік повертався додому. Край дороги з простягненою рукою сидів старий жебрак. Не знайшовши в своїх кишенях жодної монети, чоловік потиснув жебракові руку і сказав: «Вибач, брате сьогодні я не маю що тобі дати». Жебрак розплакався і сказав: «Ви, пане, сьогодні дали мені найбільше». Ви мені, вбогому, потиснули руку і назвали мене братом. Інші давали мені гроші, а ви віддали мені своє серце».
Каже пророк Ісая: «Коли голодному ти віддаси хліб твій, наситиш пригніченого душу, тоді засяє твоє світло в пітьмі, тьма твоя буде немов південь».
 
Гра «Я впав у криницю!»
Одна дитина стоїть у центрі кола-«криниці». Всі інші довкола. Дитина присідає і скаржиться: «Я впав у криницю!» Решта учасників запитують хором: «Хто тебе врятує?» Той, хто впав у криницю, відповідає, наприклад: «Той, хто найголосніше кричить… найкраще розрадить… співає…» тощо (завдання можна заздалегідь написати на картках).
Той, хто у криниці, уважно дивиться, хто як виконує його завдання, і обирає найкращого. Після цього вони міняються місцями.
Ця гра знімає напруження, заспокоює гіперактивних і агресивних дітей.
 
Саморобка (частина 2)
1. Розмалювати і вирізати другу частину веселки і хмаринку.
2. На смужках веселки написати діла милосердя для душі.
3. Приклеїти хмаринку до краю веселки причепити краплинки.
4. З’єднати з попередньою частиною, почепити на стіні.
 
Молитва св. Франциска
Дай мені, Господи, втішати, а не чекати втіхи, розуміти, а не чекати розуміння, любити, а не чекати любові, бо хто дає — той здобуває, хто про себе забуває — той знаходить себе, хто прощає — буде прощений, хто помирає — той воскресає для життя вічного. Амінь.
 
катехизу підготувала Мар’яна Чернецька,
катехит Івано-Франківської архиєпархії

(взято з Катехитичного посібника “Милосердні, як Отець”)

Додаткові джерела для катехизи

Послання Блаженнішого СвятославаБулла «Обличчя милосердя»Молитва на Рік милосердяІкона «Милосердя двері»Катехизм УГКЦ про милосердяКатехизм Католицької Церкви про милосердяКатехизм Ф. Шпіраго про милосердяПосланці Божого милосердя