КАТЕХИТИЧНА СКАРБНИЧКА

тематична підбірка матеріалів від Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ

НЕДІЛЯ БОЖОГО СЛОВА

 «Незнання Святого Письма – це незнання Христа» (св. Єронім.)

24 січня Католицька Церква вдруге відзначатиме Неділю Божого Слова.

Її встановив Папа Франциск для урочистого вшанування та поширення Святого Письма у Церкві. Відзначення цього дня має також екуменічне значення, зважаючи на те, що припадає на той самий період літургійного року, що й День діалогу між євреями й католиками і Тиждень молитов за єдність християн.

Встановлення Неділі Божого Слова є продовженням ініціатив догматичної конституції Другого Ватиканського Собору про Боже Об’явлення «Dei verbum» (1965) та Апостольського Напоумлення Verbum Domini, яке побачило світ після Синоду Єпископів на тему «Боже Слово в житті та місії Церкви» (2008). Ці документи та урочисте вшанування Святого Письма є великим поштовхом до його поширення, вивчення та глибшого пізнання.

УГКЦ долучається до ініціативи Папи щодо відзначення Неділі Божого Слова. Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час вшанування першої Неділі Божого Слова у 2020 р. сказав: «Сьогодні вся Вселенська Церква намагається зрозуміти, яке місце для сучасного християнина в його духовному житті займає чи повинно займати Боже Слово. Тому я б хотів, аби всі ми, християни, сказали: «Без Божого Слова ми не можемо жити». Я закликаю вас щодня читати Святе Письмо.»

Для нас усіх, хто займається поширенням біблійного апостоляту,  цей день є особливою нагодою наголосити на важливості Святого Письма у житті Церкви і кожної людини доброї волі та необхідності його щоденного читання, роздумування над ним та молитві з Біблією.

У цій «Катехитичній скарбничці» хочемо представити свій вклад до поширення та вивчення Святого Письма в УГКЦ впродовж останнього часу.

Найперше це видання Святого Письма різних форматів, розміру шрифта і обкладинки.

Переклад та видання документів Святішого Отця та Папської Біблійної комісії:

Dei Verbum (Догматична конституція ІІ Ватиканського Собору про Боже Об’явлення)
Тлумачення Біблії в Церкві: Промова Його Святості Папи Івана Павла ІІ і Документ Папської біблійної комісії. – Львів: Свічадо, 2010, -147 с.
Слово Господнє (Verbum Domini) – Львів: Свічадо, 2011, – 176 с.
Біблія та мораль. Біблійні корені дій християнина. – Львів: Свічадо, 2012, – 200 с.
Радість Євангелія. – Львів: Свічадо, 2014, – 224 с.
Богонатхненність і правда Святого Письма. – Львів: Свічадо, 2019, – 192 с.

Для дітей пропонуємо Біблію для дітей. Нехай це адаптоване і легке для дитячого сприйняття видання допоможе дитині пізнати Бога, а читання Біблії для дітей разом з ними стане джерелом спільної молитви у сім’ї, нехай її зміцнює і об’єднує.

У вільному доступі пропонуємо аудіокнигу “Євангеліє від Марка” зі серії Молитовного читання для щоденного життя, яке має на меті скерувати в читанні (слуханні) Святого Письма, починаючи від текстів, які найчастіше використовуються для читання і молитви в християнській спільноті і в живому Переданні Церкви.

Для зацікавлених систематичним вивчення Святого Письма пропонуємо серію відео-лекцій «Вступ до біблійних наук» та онлайн-курс «Основи християнської віри та життя», одна з чотирьох частин якого – «Святе Письмо» – присвячена вивченню Божого Слова, натомість три інших – вивченню та поясненню Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха».

Також на нашому YouTube-каналі поширюємо релігійні фільми на біблійну тематику. Зокрема, запрошуємо переглянути багатосерійні фільми «Слідами Христа» та «Павло з Тарсу».

Завдяки катехитам УГКЦ з різних міст та країн наш YouTube-канал активно поповнюється відео-катехизами для дітей і дорослих. Домінуючою темою залишається вивчення та пояснення Святого Письма.

Триває переклад і видання повної україномовної версії 6-ти томного Міжнародного біблійного словника. Сьогодні вже вийшли друком 4 томи:
Міжнародний біблійний коментар, т. 1. Загальні та вступні статті
Міжнародний біблійний коментар, т. 2. П’ятикнижжя та історичні книги
Міжнародний біблійний коментар, т. 3. Повчальні та пророчі книги
Міжнародний біблійний коментар, т. 4. Євангелія та діяння апостолів

Впродовж декількох років Патріарша катехитична комісія організовує всецерковне молитовне читання Святого Письма за програмою євангельських читань. Для їх проведення були видані наступні книги зі серії «Коментарі до книг Святого Письма»:

  • У школі Матея (С. Фаусті, В. Канелла)
  • Євангеліє від Марка (Дж.Дзевіні, П.Дж.Кабра)
  • У школі Луки (С. Фаусті, В. Канелла)

І сьогодні – анонс нової програми молитовного читання Святого Письма! Від свята Стрітення Господнього розпочинаємо програму молитовного читання та розважань над книгою Діянь апостолів «У ШКОЛІ АПОСТОЛІВ». Запрошуємо усіх вірних нашої Церкви – особисто чи у спільнотах і біблійних гуртках –  до участі у цій програмі!

Чому варто долучитися до програми читань над книгою Діянь апостолів?
Послідовне читання цієї книги із відповідними коментарями та роздумами допоможе краще зрозуміти суть місії Церкви, і передусім — жити Божим Словом.
Книгу Діяння апостолів варто перечитувати, нею молитися і ділитися. Це особлива нагода відкривати динаміку віри і християнської надії, знаходити нові способи проповідування євангельської звістки і творити обличчя Церкви нового тисячоліття.

На нашому сайті Патріаршої катехитичної комісії є багато інших матеріалів на біблійну тематику. Це і катехитичні заняття, і презентації з коментарями, і тематичні статті. Поповнюється також поличка наших друкованих видань. Зокрема нещодавно вдруге перевидали книгу Джорджо Дзевіні БІБЛІЯ – «ЛИСТ ЛЮБОВІ» БОГА ДО ЛЮДЕЙ.

Сьогодні маємо доступ до різноманітних ресурсів вивчення Слова Божого. Впродовж останніх років значно побільшало україномовних видань про Святе Письмо, які, без сумніву, можуть допомогти кожному по-новому відкрити для себе Слово Боже і жити ним. Однак різні можливості для біблійної самоосвіти та великий вибір ресурсів часто ставлять нас перед вибором доброї релігійної літератури чи відповідного інтернет-ресурсу. На нашому сайті ми спробували зібрати найкращі видання та біблійні джерела:

БІБЛІЙНА ЛІТЕРАТУРА ТА ОНЛАЙН-РЕСУРСИ

Практика читання Святого Письма та використання різних можливостей для біблійної самоосвіти нехай буде для кожного з нас щоденною потребою та джерелом молитви.

Підготувала Юлія Козіброда