«КАТЕХИТИЧНА СКАРБНИЧКА»

тематична підбірка матеріалів від Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ

Тема: ПРОСКОМИДІЯ

«Пом’яни, як благий і чоловіколюбець, тих, що принесли, і тих, за кого принесли»

(Молитва предложення під час проскомидії)

Нову “Катехитичну скарбничку” присвячуємо проскомидії – першій частині Літургії, під час якої приготовляють хліб і вино для Євхаристійної жертви. Проскомидія звершується за зачиненими дверима (за іконостасом), але це не означає, що вірні не є її учасниками. Адже ця жертва приноситься за  «тих,  що принесли, і тих, за кого принесли». Присутні беруть участь у проскомидії, подаючи свої прохання і приносячи пожертви.

Про історію формування цієї молитовно і обрядово багатої частини Літургії, послідовність служіння, спосіб вирізування агнця і малих частиць читайте у статті Проскомидія «тих, що принесли, і тих, за кого принесли».

Доповнити описове представлення теми пропонуємо переглядом фільму «Проскомидія»

Для служіння проскомидії вживають просфору – невеликий круглий хлібець із дріжджового тіста, зверху якого є печать із зображенням хреста та написом «ІС ХР НІКА», що перекладається з грецької як «Ісус Христос перемагає».

Пропонуємо вам під час розгляду теми проскомидії (якщо, звичайно, є необхідні умови) разом з дітьми виготовити і спекти просфору:

Виготовлення і випікання просфори.

Під час проскомидії відбувається приношення дарів. Які ж дари ми можемо принести на Божественну Літургію, щоб вони були приємні Богові? Про це пропонуємо поговорити на катехитичній зустрічі «Дарунок Богові».

Для тих, хто готується до заняття з нашими найменшими вірними, ми приготували тематичні розмальовки:

“Агнець і частиці просфори на дискосі”

«Проскомидійник»

Запрошуємо використовувати представлені тут матеріали і водночас заохочуємо надсилати нам власні напрацювання та пропозиції. Таким чином будемо разом взаємно збагачуватися і сприяти покращенню рівня катехизації та християнського виховання загалом. Якщо Ви зацікавлені отримувати «Катехитичну скарбничку» на свою електронну пошту – просимо підписатися на розсилку.

Підготувала Юлія Козіброда