Дорогі співпрацівники в катехитичному служінні!

Щиро вітаємо вас із Днем катехита! Бажаємо натхнення та рясного Божого благословення у відповідальному служінні на катехитичній ниві.

Традиційно на початку нового катехитичного року хочемо поділитися з вами нашими спільними напрацюваннями і здобутками впродовж вересня 2022 – вересня 2023 рр. і також планами на наступний період.

Памʼятаймо, що завдяки нашим воїнам-захисникам, маємо змогу проводити зустрічі, конференції, семінари у різних єпархіях України, тож молимося за них і їх сімʼї та за перемогу і звільнення України

 1. Цього року 7-9 липня відбулася велика всецерковна конференція «Катехизація і домашня церква», у якій взяли участь понад 250 осіб: були представники Канади, Італії, Великобританії, Польщі, Німеччини, всіх єпархій України та студенти Катехитично-педагогічного інституту УКУ. А 9 липня 2023р. відбулося нагородження грамотами та нагородами кращих катехитів Української Греко-Католицької Церкви.
  Присутні відзначили 25-ліття відновлення катехитичної діяльності в Україні, відбувся якісний обмін інформацією між катехитами про найкращі катехитичні практики, обмін досвідом, труднощами, спільний пошук шляхів вирішення; ознайомлено відповідальних за катехизацію та катехитів з основними документами Церкви, зокрема, українським перекладом головного документу про катехизацію «Напрямні для катехизації»; катехити ознайомилися із новим напрямом праці – катехизацією сім’ї, отримали вказівки щодо подальшої методології праці, методів та засобів. Вперше в УГКЦ відбулося нагородження катехитів на доручення Синоду єпископів від 2018 року: кожна єпархія/екзархат представили до нагородження кращих катехитів (мирянина, богопосвячену особу, священика).
  Це нагородження має на меті підкреслити роль та важливе місце катехита у церковній спільноті як особи, яка супроводжує інших на їх шляху до Таїнства. Катехити отримали грамоту, кубок та пам’ятні призи. Загалом до нагородження було представлено 44 особи.
 2. 18 жовтня 2022р. єпархіальні катехитичні комісії активно долучилися до проведення всесвітньої акції «Мільйон дітей моляться вервицю». Більше про подію можна почитати тут: https://ct.ugcc.ua/catechism/catechism-activity/41998 
 3. 17 червня відбувся завершальний етап всецерковної гри «Що? Де? Коли? – 2023», участь в якому взяли 27 команд – переможців єпархіальних рівнів гри з усіх єпархій і екзархатів нашої Церкви в Україні, а це понад 180 дітей і підлітків!Фінальний етап конкурсу відбувся у Львові, в Українському католицькому університеті.
 4. Формаційні семінари:
  Протягом року Комісією проведено ряд виїзних семінарів з метою популяризації біблійного апотоляту та представлення нових видань ПКК. Семінари були у парафіях Сокальсько-Жовківської, Чернівецької, Кам’янець-Подільської, Івано-Франківської єпархій, Луцькому екзархаті, Київській архиєпархії – загалом понад 15 семінарів та зустрічей з катехитами у єпархіях та екзархатах.

  Зокрема, відбулися семінари по праці в християнських таборах (26-27 травня), по праці із сім’ями у співпраці з ГО «Рух християнських сімей» (19-20 травня), біблійний семінар на тему «Бібліодрама» (2-3 червня); за проводу колег із польського товариства християнських педагогів і катехитів NATAN «Структура заняття з активними методами: Як розповідати біблійні історії» (3-4 липня), міждисциплінарний семінар «Застосування інтерактивних методів у праці з біблійними текстами» (4-5 липня).

 5. Семінари дають змогу представникам з єпархій України, які працюють в певному напрямі, поглибити свої знання, оновити методологічну базу, почерпнути нові напрями та ідеї для подальшого катехитичного служіння.
  Протягом року регулярно відбуваються наради голів катехитичних комісій України онлайн (24 січня, 24 лютого, 11 квітня), та мали нагоду спільно молитися та ділитися досвідом на великій нарада голів комісій у Зарваницькому реколекційному центрі 21-23 серпня 2023р.. На зустрічах було обговорено плани у 2024 році, погоджено проведення семінарів та конкурсів. Зокрема, заплановано проведення інтелектуальної гри «Хто? Де? Коли?»-2024. Планується проведення конкурсу «Пісня серця» (фінал 16 листопада 2024р.). У ці нелегкі часи голови комісій активно співпрацюють, діляться досвідом, спільно вирішують проблеми. 

 6. Друковані матеріали і документи:
  Вийшов друком «Напрямні для катехизації» – основний документ Католицької Церкви про катехитичне служіння. Документ опубліковано на сторінці комісії, презентація відбулася 7 липня 2023р.У рамках біблійного апостоляту завершилася праця над коментарем та програмою читання Євангелія від Йоана. Триває праця над Єрусалимською Біблією. За підтримки спонсорів було надруковано тираж Біблії для дітей «Бог говорить до своїх дітей», велика частина якого була передана до європейських країн, в яких перебувають наші діти.
  Вийшов друком VI том Міжнародного біблійного коментаря «Вибрані пасторальні питання». Це останній том і цієї серії. Він розглядає ряд соціальних та пасторальних питань, напр., справедливість, праця та вбогість, насильство і зло у Біблії, Біблія та екологія, статевість та Біблія та інші.На сайті комісії розміщено документ «Що таке людина? Систематичний антропологічний аналіз Святого Письма», який приготований на прохання Папи Франциска на основі систематичного дослідження про антропологічне бачення Святого Письма. Документ можна переглянути за покликанням: https://ct.ugcc.ua/bibliyniy-apostolyat/oficzijni-dokumenty-i-statti/43271
  Вийшов друком Катехизм для молоді «Ми йдемо з Христом» англійською мовою.
  Видано посібник із катехитичними заняттями про блаженних УГКЦ ХХ століття «Ті, що перемогли світ» та зошит для учня на його основі. Темі навомучеників присвячена гра «Хто? Де? Коли?» у 2024р.Варто наголосити, що нові посібники розроблені згідно з Загальною катехитичною програмою УГКЦ, яка тепер називається «Стежками Божого саду», на основі багаторічного досвіду та новітніх форм катехизації. Запропоновані матеріали містять розгорнуті конспекти занять для катехита та додатки – різноманітні дидактичні матеріали, які катехит може використовувати для візуалізації або роздавати учням для праці в групах. Зошити для учня написані з акцентом на інтерактивність і практичність та майстерно оформлені. Нова програма катехизації в цілому має допомагати учневі цікаво та результативно пізнавати Бога, ближніх і Церкву.
  Вже вийшов друком комплект для приготування до першої Сповіді та урочистого Святого Причастя під назвою «Зустріч» (2 клас): зошит для учня з однорічної програми та посібник для вчителя, додатки та настільна гра «Життя Ісуса». а також зошити для 1-4 класів «Джерело» (1 клас), «Царство» (3 клас) та «Скарбниця» (4 клас); та посібник з додатками Скарбниця (4 клас), доопрацьовується посібники для катехита Джерело (1 клас) та посібник Царство (3 клас), які буде надруковано найближчим часом.
  Комісія пропонує катехитам та всім бажаючим гру-мемо «Життя Ісуса», що була опрацьована та вийшла друком за сприяння Комісії та буде чудовим активізуючим учнів додатком для проведення занять та вивчення матеріалу.
  Завершено відеозйомку фільму про святе Таїнство Єлеопомазання, триває його монтаж та фільм буде розміщено на сайті Комісії.Триває праця над посібниками для 5-7 класів (історія спасіння Старого і Нового Завітів та історія УГКЦ).
  • Плани у 2024р.
  1. Проведення гри “Хто? Що? Де? Коли?” на тему «Ті, що перемогли світ». Фінал відбудеться у Львові 16 червня 2024р, а для учасників з закордону – дистанційно.
  2. Проведення всецерковної конференції на тему «Святе таїнство Євхаристії».
  3. Організація конкурсу релігійної пісні «Пісня серця»-2024 – фінал у Львові 16 листопада 2024р.
  4. Заплановано протягом року поводити семінари раз у місяць у другий вікенд місяця (жовтень-грудень, лютий – березень).
  5. Плануємо запровадити курси підвищення кваліфікації для катехитів, які завершили навчання 10 і більше років тому.

  Запрошуємо Вас відвідати сайт Комісії https://ct.ugcc.ua/ та ютюб-канал, на яких постійно розміщуємо актуальну та корисну інформацію. 

  З повагою і молитвою,

  Назар Дуда,
  заступник голови Патріаршої катехитичної комісії