“Кожна людина є покликана ділитися вірою в Бога, бути свідком Його дії в її житті. Але певна категорія людей має особливу місію, післаництво для катехизації. Це катехити. І великою підтримкою для них є свідомість того, що вони є вибраними, післаними Церквою до цього служіння” – на цьому наголосив Апостольський Екзарх Преосвященний Владика Діонісій Ляхович під час методично-практичного семінару для катехитів Апостольського Екзархату, що з 21 по 23 жовтня проходив в Римі у домі “Vila Letizia” Згромадження сестер св. Анни.

Першого дня катехити мали духовні науки на тему «Господь зціляє наші рани душі і тіла», які провадив о. Роман Шимон. Був відведений час на особисту молитву та діленням Словом Божим. На завершення дня всі присутні мали можливість приступити до святого Таїнства Сповіді або духовної розмови. В цьому катехитам послужили Преосвященний Владика Діонісій Ляхович та о. Роман Шимон. Перший день закінчився молитвою в стилі Тезе за мир в Україні, яку провадив студент Папської Української Колегії св. Йосафата бр. Іван Височанський.

У суботу присутні продовжили реколекції, після яких слухали представлення нових катехитичних програм від с. Юліани Дзюбатої, ЧСВВ. Сестра Юліана, яка є катехитом, педагогом, кординатором катехитичних програм для дітей та працівником Катехитично-педагогічного Інституту УКУ, поділилася своїми знаннями щодо проведення практичних занять з дітьми на катехизації.

Цього ж дня п. Соломія Слободян (катехит-практик, аспірантка УКУ, координаторка програм катехизації  дорослих, працівник Патріаршої Катехитичної Комісії УГКЦпредставила методологію проведення катехизації  дорослих за програмою «Бог зцілює рани» та подала практичні поради щодо праці в групах.  Директор Катехитичного відділу Апостольського Екзархату с. Луїза Цюпа, СНДМ, закінчила другий день молитвою на вервиці за мир.

Кульмінацією зустрічі катехитів була участь у недільній Архієрейський Божественній Літургії, яку очолив Преосвященний Владика Діонісій. У своїй проповіді Архиєрей підкреслив важливість катехита у Церкві, його постави та служіння, наголосивши словами папи Франциска: «Бути катехитом – це не лише «фах» чи «професія». Це – вимогливе завдання, оскільки провадить інших до зустрічі з Христом, Його словом, життям і свідченням».

Владика запропонував роздуми про служіння катехитів, на основі повчання Святішого Отця, згідно з яким необхідно: «бути близько Христа», «починати від Нього»  і « Йти з Ним без страху на окраїни».

Бути близько Христа

Першою річчю для учня є бути з Учителем, слухати Його і вчитися від Нього. Це і досі актуально, цей шлях триває все життя!… Владика Діонісій запросив кожного з присутніх дати відповідь на такі запитання: «Як я переживаю це моє «буття» з Ісусом? Чи я маю час для того, щоб перебувати в Його присутності, в тиші, чи дозволяю Йому вести мене? Чи дозволяю, щоб Його вогонь розпалював моє серце? Якщо в нашому серці нема тепла Бога, Його любові, Його чуйності, то як ми, бідні грішники, можемо розпалювати серця інших?»

Починати від Христа

Наслідувати Його в тому, щоб виходити на зустріч з іншими. На думку Владики цей досвід є красивий і трохи парадоксальний, оскільки чим більше з’єднуємося з Ісусом, тим більше Він відкриває нас на інших людей, посилає нас до них.

Йти з Христом на окраїни без страху 

Бог не боїться. Він завжди іде далі, Бог не боїться окраїн. Бог завжди вірний, творчий, не є замкнутий, тому ніколи не є суворий. Він приймає нас, виходить нам на зустріч, розуміє нас. Щоб залишитися вірними, щоб бути творчими, треба вміти змінюватись. Щоб витривати в Бозі, треба вміти виходити, не можна цього боятись. Якщо катехитом опанує страх, він стає боягузом. Якщо катехит сидить собі спокійно, то він стає музейним експонатом. І таких є багато. «Прошу вас, не будьмо музейними статуями» – закликав проповідник.

У цей день, після Євхаристійного богослужіння, Владика Діонісій вперше в історії Апостольського Екзархату вручив канонічні місії понад 60 катехитам на катехитичне служіння у новому 2022 – 2023 навчальному році. Владика під час недільної проповіді наголосив, що в Канонічному Праві Східних Церков у Кан. 636 § 1 і 2 написано: «Катехитичне навчання в будь-яких школах підлягає владі і наглядові єпархіяльного Єпископа. До єпархіяльного Єпископа належить іменувати або затверджувати вчителів католицької релігії і, якщо цього вимагає добро віри або звичаїв, усувати їх або вимагати усунення».

Після Божественної Літургії своїми методами та практичними порадами щодо катехизації дітей поділилася катехит п. Ірина Гураль, а сестра Луїза Цюпа, СНДМ, разом з пані Світланою Прокопчук, секретаркою Катехитичного відділу і координаторкою катехитичних курсів, провели зустріч щодо напрямних у катехитичному служінні в Апостольському Екзархаті на 2022-2023 рік. На завершення, с. Луїза подякувала всім за спільну зустріч і заохотила до спільного служіння на славу Божу та катехитичного розвитку Апостольського Екзархату в Італії.


Потрібно зазначити, що в Апостольському Екзархаті в Італії є велика потреба у катехитах при громадах для проведення катехизації, як для дітей різних вікових категорій, так і для дорослих. Тому, одним з важливих екзархальних пріоритетів є вишкіл та супровід катехитів.

Повідомила: Світлана Прокопчук, 
секретар катехитичного відділу Апостольського Екзархату