Дорогі співпрацівники в катехитичному служінні!

Щиро вітаємо Вас із Днем катехита! Бажаємо натхнення та рясного Божого благословення у відповідальному служінні на катехитичній ниві.

Подаємо Вам для ознайомлення короткий звіт про діяльність Патріаршої катехитичної комісії за січень-вересень 2022 р.

Біблійний апостолят і катехуменат

Важливою частиною нашої діяльності є підготовка відповідних біблійних друкованих видань та інтернет-ресурсів, а також ведення діяльності біблійного апостоляту.

Щопонеділка, починаючи від 15 лютого 2021 року і до кінця липня 2022 року, на сайті Патріаршої катехитичної комісії ми публікували тексти з книги Фаусті Сільвано і Канелла Вінченцо «У школі апостолів. Молитовне читання і розважання над книгою Діянь апостолів». Публікація цих коментарів є продовженням програми молитовного читання Святого Письма, яку Патріарша катехитична комісія готує на прохання Синоду єпископів УГКЦ.

Окрім того, щотижня ми готували і поширювали євангелізаційні та катехитичні теми з опрацьованими до них інтерактивними вправами і їх адаптаціями до zoom-зустрічей на основі тем із наших посібників ЄВАНГЕЛІЗАЦІЯ. Катехуменат і катехизація дорослих в УГКЦ – Львів: Колесо,2015 – 48 с., СИМВОЛ ВІРИ Й ІСТОРІЯ СПАСІННЯ. Катехуменат і катехизація дорослих в УГКЦ – Львів: Свічадо,2021 – 128 с.).

Формація катехитів і катехитичні семінари

Початок відкритої війни з росією вплинув на діяльність Комісії. Було призупинено навчальний процес і велику увагу приділено біженцям. Координація діяльності відбувалася завдяки вам, катехитам, які, як правило, є найактивнішими мирянами в парафіях. Тому й до сьогодні через катехитичні мережі відбувається як допомога біженцям, пораненим, військовим, так і допомога тим, хто залишився у зоні бойових дій і на окупованих територіях. Зокрема, катехити, які перебувають за межами України та на теренах Заходу нашої країни, допомагають збирати допомогу для потребуючих і передавати її в регіони, які найбільше потерпіли від війни.

Також було організовано допомогу в центрах перебування біженців. Там, де це було можливо, катехити намагалися нести Боже слово, роздавали релігійну літературу, проводили зустрічі, молитви та розмови з особами, які цього потребували.

Власне ці події корегували подальшу діяльність Комісії, зокрема,  започаткування підготовки катехитів і священників до праці з біженцями (дітьми і дорослими). Темою наших семінарів була праця з особами, які пережили втрати, та голошення керигми тим, хто не знає Христа. Ті, хто працює з дітьми, отримали програму з приготування до першої Сповіді. Особливу увагу ми звертаємо на те, як працювати з дітьми, що приїхали із зон бойових дій.


Пріоритетним напрямом діяльності Комісії залишається якісна формація катехитів – забезпечення вишколу осіб, які супроводжують дітей, підлітків та дорослих дорогою Святих Таїнствах.

Інформацію щодо навчання у Катехитично-педагогічному інституті Українського католицького університету можна знайти за посиланням: https://ct.ugcc.ua/catechism/catechism-activity/40915.

Для якісного навчання катехитів в умовах, коли очне навчання є неможливим або ускладненим, наповнюємо навчальну базу відеолекціями та проводимо онлайн-заняття; для забезпечення постійної формації катехитів проводимо семінари та зустрічі як онлайн, так і у парафіях.


У першому півріччі 2022 р. було проведено ряд семінарів.

6-8 квітня – великопосні онлайн-реколекції «Визволи мене від страху мого». Книга Естери: зупинити і перемогти зло», які провів о. мітрат д-р Тарас Барщевський з Хорватії. Учасниками були катехити  з усієї України та з-поза її меж.

Коли почалася війна, найбільша кількість біженців з України емігрувала до Польщі. Відповідаючи на потребу часу, у співпраці з Товариством педагогів «Натан» (Польща,) Патріаршою катехитичною комісією та Катехитично-педагогічним інститутом УКУ було організовано серію вебінарів на тему «Катехизація дітей і молоді з України у Польщі» (26, 30 березня і 22 квітня). У вебінарі взяли участь як українські священники польських єпархій, так і катехити. Лектори: о. мітрат Іван Лайкіш – голова катехитичної комісії Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ у Польщі, п. Андрій Козіброда – викладач КПІ УКУ, Збіґнєв Барціньскі – голова правління товариства педагогів «Натан» (Польща).

Семінар в Івано-Франківську

В Івано-Франківській (4 червня) та Коломийській єпархіях (14 і 15 червня) за участю Соломії Слободян та психологині Олени Ковальчук були проведені семінари з катехизи дорослих (зокрема, за програмою «Господь зцілює рани»). У семінарах взяли участь як священники, так і катехити єпархій.

Семінар в Коломиї

18 червня відбувся семінар у Червонограді з питань методології праці у християнських таборах, який провів Назар Дуда. Участь взяли 24 учасники із Сокальської єпархії.

 


За участю Комісії 26 березня в м. Ґнєзно (Польща) відбулася зустріч Школи місіонерського аніматора «Багатство вселенської Церкви у парафіяльному вимірі», у якій взяв участь Примас Польщі, архиєпископ і Митрополит Ґнєзна Войцєх Поляк

Під час зустрічі з доповіддю виступив викладач КПІ УКУ Андрій Козіброда. Тема: «Катехизація та навчання релігії в школі дітей з України у Польщі».

У червні також відбувалися зустрічі з катехитами у єпархіях як онлайн (Київська архиєпархія, Харківський екзархат, Львівська архиєпархія), так і очно (у Жовківській єпархії).


18 липня дипломи про завершення навчання отримали 54 талановитих і працьовитих випускники Катехитично-педагогічного інституту УКУ зі Львова і Харкова, з Києва і Сум, з Чернігова і Дніпра, Вінниці та Жовкви і ще з багатьох міст і містечок України.

17 лютого відбулася онлайн-зустріч Колегії радників голови ПКК, яку очолив Владика Давид. Радники обговорили питання вишколу катехитів у нашій Церкві.

Друковані матеріали і документи

  • Завершено переклад «Напрямних для катехизації» –основного документу Католицької Церкви про катехитичне служіння. Документ буде опубліковано на сторінці комісії.
  • У рамках біблійного апостоляту опрацьовуємо коментар та програму читання Євангелія від Йоана. Завершується праця над Єрусалимською Біблією. Перекладаємо документ «Ким є людина? Антропологічні питання у Святому Письмі».
  • Завершується переклад на англійську мову Катехизму для молоді «Ми йдемо з Христом».
  • Вийшов друком Катехизм УКГЦ «Христос – наша Пасха» іспанською мовою.
  • Триває узгодження правок перекладу на польську мову Катехизму УКГЦ «Христос – наша Пасха».
  • Упродовж року ми готували якісні катехитичні матеріали для дітей. Зокрема, це видання за однорічною програмою приготування до першої Сповіді та урочистого Святого Причастя, а також програми для 1-3 класів. Усі ці матеріали ми щотижня поширювали на наших інтернет-ресурсах (на сайті, ютюб каналі та соцмережах).

Варто наголосити, що ці програми розроблені згідно з Загальною катехитичною програмою УГКЦ на основі багаторічного досвіду та новітніх форм катехизації. Запропоновані матеріали містять розгорнуті конспекти занять для катехита та додатки – різноманітні дидактичні матеріали, які катехит може використовувати для візуалізації або роздавати учням для праці в групах. Зошити для учня написані з акцентом на інтерактивність і практичність та майстерно оформлені,. Нова програма катехизації в цілому має допомагати учневі цікаво та результативно пізнавати Бога, ближніх і Церкву.

Вже вийшов друком комплект для приготування до першої Сповіді та урочистого Святого Причастя: зошит для учня з однорічної програми та посібник для вчителя, додатки та настільна гра «Життя Ісуса»; зошити для 1-3 класів; доопрацьовуються посібники для катехита, які буде надруковано найближчим часом.

  • Триває робота над мобільним додатком програми катехизації для дітей, який має зробити її цікавішою та зручнішою завдяки реалізації мобільного навчання. Своєчасна підготовка цього додатку та стійкий інтерес дітей і молоді до використання мобільних пристроїв, без сумніву, допоможуть ефективніше проводити катехизацію цієї вікової групи.
  • Розпочато працю над посібниками для 4-6 класів (історія спасіння Старого і Нового Завітів).

Упродовж цього року було знято і поширено на нашому ютюбі 17 навчальних бансів із серії “Християнські банси для дітей”.

Постійно працює сайт Комісії https://ct.ugcc.ua/ та ютюб-канал. Ведемо активну співпрацю з катехитами через соцмережі.

З повагою і молитвою,

Назар Дуда,
заступник голови Патріаршої катехитичної комісії