Слава Ісусу Христу!

Дорогі катехити!

На порозі нового катехитичного року дозвольте поділитися з вами головними напрацюваннями і підсумками діяльності нашої комісії впродовж вересня 2019 – вересня 2020 років.

Цей нелегкий для усіх нас рік все ж був багатим на різні події та зустрічі, розвиток новітніх форм катехиз та нових методів спілкування. Незважаючи на карантинні обмеження, ми разом з вами продовжували сумлінно виконувати своє покликання проповідувати Христа у щоденному житті та виховувати і підготовляти Його нових учнів.

  1. Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха»:

На сьогоднішній день катехизм УГКЦ «Христос-наша Пасха» виданий українською, англійською, португальською, іспанською та російською мовами. Триває праця над його виданням польською, німецькою, італійською та французькою мовами. Власне переклад цього катехизму на інші мови є важливим моментом його поширення в усій нашій Церкві, яка сьогодні молиться і говорить різними мовами, для пізнання своєї єдності та повноти спільної традиції. Також завдяки перекладам катехизму християни інших Церков мають можливість краще пізнати наше східне богослов’я та Київську традицію.

Українською мовою катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха» виданий у 2011 р. і перевиданий у 2012 р. Сьогодні працюють окремі інтернет-сайти катехизму українською та англійською мовами. Також на нашому сайті Патріаршої катехитичної комісії можна користуватися електронною версію катехизму (з пошуком по тексту) або слухати його аудіозапис (попередньо було видано аудіо диск Катехизму).

У 2021 році плануємо створити мобільний додаток з текстом Катехизму для користувачів Android та ІОS, у який будуть інтегровані  посилання на онлайн курси по Катехизму (з відео та текстовими коментарями).

Завершується праця над Катехизмом для молоді «Ми йдемо з Христом».

  1. Біблійний апостолят:

Вивчення Слова Божого найчастіше пов’язане з вибором доброї релігійної літератури чи відповідного інтернет-ресурсу. Тому важливою частиною нашої діяльності є підготовка відповідних біблійних друкованих видань та інтернет-ресурсів.

У 2020 році, який проголошений «Всесвітнім роком Біблії», ПКК видано ряд біблійних видань. На сайті комісії розміщено програму молитовного читання Святого Письма (єв. Луки) і регулярно публікуються уривки Євангелія із коментарями.

За цей рік відбулося декілька семінарів та презентацій нових видань на біблійну тематику. Серед нових напрацювань комісії тут варто назвати переклад і видання програми молитовного читання Святого Письма (книги Діянь) і коментаря до цієї книги.

Майже у кожній єпархії України призначено особу, яка координує діяльність біблійного апостоляту.

  1. Формація катехитів:

Підготовка висококваліфікованих катехитів – одне з головних завдань Патріаршої катехитичної комісії. Вишкіл катехитів здійснюється у Катехитично-педагогічному інституті УКУ – науковій базі ПКК. Станом на сьогодні в інституті навчаються понад 200 студентів: на сертифікатній програмі, бакалавраті і магістерській програмі «Християнська педагогіка та організація дозвілля».

До тепер навчання в КПІ відбувалося у Львові і у філіях інституту – у Києві, Жовкві та Луцьку. Цього року розпочинається формація катехитів також в Одесі, Запоріжжі, Лондоні та на дистанційній формі навчання для осіб, які проживають за межами України.

  1. Катехитичні семінари:

– семінари та презентації:

21 листопада в Українському католицькому університеті відбувся семінар «Соціальне служіння бл. Йосафати – приклад до наслідування», який був організований Патріаршою катехитичною комісією у співпраці з Катехитично-педагогічним інститутом УКУ та кафедрою Загальної педагогіки та соціальної роботи УКУ.

У межах семінару відбулося представлення книжки с. д-р Луїзи Цюпи, СНДМ і с. Орести Боршовської, СНДМ «Блаженна Йосафата – світло Божої любові і краси».

22-23 листопада в Патріаршому домі у Львові відбувся авторський семінар Ігоря Васюти «Арт-терапевтичні методи у християнському вихованні».

– семінари для священників:

Проведено ряд зустрічей у співпраці з єпархіальними Інститутами постійної формації на тему біблійного апостоляту і катехизації для священників. Зустрічі відбулися зі священниками Львівської архиєпархії, Івано-Франківської митрополії, Сокальсько-Жовківської та Стрийської єпархії. Священники мали змогу обговорити практичні питання катехитичного служіння, ознайомитися з методичними посібниками та випробувати нові катехитичні методи і засоби.

  1. Відрядження за кордон:

З 28 липня до 3 серпня Патріарша катехитична комісія у співпраці з Біблійно-катехитичною комісією єпархії св. Володимира Великого у Парижі організувала і провела першу Біблійно-катехитичну школу для катехитів єпархії. Учасники школи під час тижневого перебування у Люрді мали можливість дізнатись про історичний, культурний та географічний контексти Святого Письма, його авторів та процеси написання окремих книг. Гідами мандрів сторінками Святого Письма були Назар Дуда – заступник голови ПКК, Марія Хома – викладачка кафедри біблійних наук УКУ та о. Ігор Цмоканич – викладач біблійних наук Дрогобицької духовної семінарії УГКЦ.

14-19 жовтня в рамках програми постійної формації духовенства та богопосвячених осіб відбувалися семінари п. Назара Дуди та о. Петра Іськіва для отців і сестер, які звершують пастирську опіку над вірними УГКЦ в Казахстані, Астані та Караганді.

1 листопада відбулася зустріч Назар Дуди із семінаристами (7 ос.) семінарії Св. Василія Великого у Стемфорді (США) і виклади катехитики.

2 листопада у м. Стемфорд (США) за участі заступника голови Патріаршої катехитичної комісії Назара Дуди відбувся єпархіальний собор, в якому взяли участь представники з 20 парафій, серед них – священники, катехити, богопосвячені особи, семінаристи та активно заангажовані у життя парафіяльних спільнот миряни.

Учасники Стемфордського єпархіального собору

11-14 листопада 2019 року у місті Шмерленбах (Німеччина) в рамках постійної формації священиків відбулася конференція для духовенства Апостольської екзархії для українців-католиків візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії на тему: «Сучасні форми катехизації – передання віри». Головним доповідачем виступив заступник голови ПКК, заступник директора КПІ УКУ п. Назар Дуда.

Від березня 2020 року у зв`язку з карантинними обмеженнями усі зустрічі та наради відбувалися в онлайн-режимі. Це дало змогу продовжувати комунікацію та співпрацю з відповідальними за катехизацію і катехитами як в Україні, так і за її межами.

  1. Вийшли друком:

Біблія для дітей «Бог говорить до своїх дітей». Усі єпархії та екзархати України можуть безкоштовно отримати необхідну кількість примірників.

Біблія для дітей

4 том  «Міжнародного біблійного коментаря» із серії шести томів. Цей том присвячений коментарю Євангелія та Діянь апостолів

 

 

З нагоди відзначення 150 річниці з дня народження Блаженної Йосафати, підготовлено і видано книгу «Блаженна Йосафата – світло Божої любові і краси» (с. д-р Луїза Цюпа, СНДМ і с. Ореста Боршовська, СНДМ).

Методичні матеріали для праці у християнському таборі із серії «Моя мандрівка з Ісусом та друзями» на тему «Звіщаємо радість», які можна буде використовувати і наступного літа.


Чини катехуменату УГКЦ
: Божественна літургія із чином Хрещення. Посібник із серії катехуменату.

Перекладено та видрукувано документ Папської біблійної комісії «Богонатхненність і правда Святого Письма»

 

Опрацьовано та у березні вийшов друком посібник «Катехитика та християнська педагогіка. Матеріали конференції», у якому висвітлено проблематику й методи катехитики як наукової дисципліни, характер професійної діяльності катехита, специфіку катехизації осіб різних вікових груп та особливих можливостей.

Вийшли друком Загальна катехитична програма та Програма вишколу катехитів.

  1. Сайт Патріаршої катехитичної комісії та YouTube канал.

Працює оновлений сайт ПКК за адресою https://ct.ugcc.ua/, метою якого є поширювати інформацію про катехитичну діяльність та бути скарбницею катехитичних матеріалів. В умовах карантинних обмежень сайт став основною платформою для поширення катехитичних матеріалів.

Серед матеріалів для біблійного апостоляту на сайті розміщено офіційні документи Церкви  Документи Святішого Отця та Папської біблійної комісії (в тому числі розміщенно тексти у відкритому доступі), молитовні програми читання Святого Письма, щотижневий біблійний коментар та інші тематичні матеріали.

У вільний доступ викладено відеолекції з Святого Письма та фільми «Слідами Христа» і «Павло: з Тарсу до світу».

Ведеться постійне наповнення матеріалів для катехизації – це катехитичні заняття для різних вікових груп і середовищ, інтерактивні методи, майстер-класи, ігри, розмальовки (друковані та онлайн), мультфільми, фільми, аудіо записи, банси.

Завершено працю над онлайн курсом «Наше життя» на основі третьої частини Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха» (розміщено на платфомі відкритих курсів УКУ).

Новою активною і цікавою формою обміну знаннями та досвідом стали тематичні вебінари, які плануємо проводити і надалі.

Також слід окремо наголосити на активній співпраці з катехитами з різних міст України та за кордоном, які систематично готують відеокатехизи для різних вікових груп.

Активно наповнюється YouTube канал ПКК. Серед найпопулярніших відео: катехизи для різних вікових груп, біблійний апостолят (фільми, лекції з біблійних наук), мультфільми, пісні, ігри, майстер-класи тощо.

З жовтня на сайті почне працювати інтернет-крамниця, на якій будуть реалізовуватися катехитичні матеріали – книги, підручники, посібники (у друкованому та електронному форматах), диски, карти, ігри та плакати.

+ ДАВИД (Мотюк),

Голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ,

Єпарх Едмонтонський