Виховувати – означає не тільки передавати концепції. Це завдання вимагає співпраці сім’ї, соціальних, культурних та релігійних інституцій. На цьому наголосив Папа Франциск, звертаючись у п’ятницю, 7 лютого 2020 р., до учасників дводенного семінару «Освіта. Глобальний пакт» .

Папа Франциск

Співпраця всіх у вихованні молодих поколінь

Святіший Отець наголосив, що сьогодні «освітньо-виховний договір» перебуває в кризі, тобто перервана співпраця між сім’єю, освітніми закладами, державою, світом та культурою сьогодні перебуває в кризі. Кожна з цих інституцій відмовляється брати на себе відповідальність за виховання молодих поколінь. Тому потрібно залучити всіх – як окремих осіб, так і інституції – до відновлення цієї співпраці, що може змінити виховання.

Папа підкреслив, що нові покоління повинні пізнавати власні традиції та культури, бо це сприяє їхньому самопізнанню та допомагає приймати культурні відмінності інших, а також культурні зміни часу. «Таким чином, – наголосив він, – можна поширювати культуру діалогу, зустрічі та взаєморозуміння в мирний, шанобливий і толерантний спосіб».

Вирішальна роль сім’ї

Вказуючи на вирішальну роль сім’ї у вихованні молодих поколінь, особливо на початковому етапі життя, Наступник святого Петра зауважив, що сім’ї потрібно допомагати усвідомити важливість цього завдання. Покращення якості виховання можна досягнути також, залучаючи сім’ї та спільноти до виховних проектів освітніх закладів.

«Ремісничі» майбутніх поколінь

Вселенський Архиєрей висловив шану вчителям, праця яких, за його словами, завжди низькооплачувана, та які є «ремісничими» наступних поколінь: своїми знаннями, терпеливістю й самовідданістю вони передають світогляд, що перетворюється в нематеріальне багатство й творять людей завтрашнього. Тому важливо приділяти велику увагу на формації вихователів, надаючи для цього необхідні ресурси.

Виховувати до краси

На завершення Святіший Отець вкотре підкреслив важливість того, аби вихователі використовували у своїй діяльності «мову розуму, серця й рук». Він теж наголосив, що поряд з правдою, доброзичливістю та креативністю, виховання повинно спонукати також і до краси. «Освіта, – додав він, – не є успішною, якщо не здатна творити поетів. Шлях краси – це виклик, якому потрібно вийти назустріч».

За матеріалами Vaticannews