Нещодавно в УКУ відбувся науково-практичний семінар на тему «Менеджмент організації дозвілля» для катехитів, християнських педагогів, соціальних педагогів і соціальних працівників. Семінар провели Софія Ярошук (Zofia Jaroszuk) і Кароліна Блох (Karolina Bloch) – представники фундації «Щасливе дитинство» (Люблін, Польща), яка вже майже тридцять років працює в осередках позашкільної освіти і виховання.

Софія Ярошук (членкиня правління фундації) розповіла про принципи діяльності неприбуткових громадських організацій, нюанси планування та управління розвитком їхньої діяльності, співпрацю з партнерами (фізичними і юридичними особами) та пошук коштів для реалізації основних завдань. «Діяльність нашої громадської неприбуткової організації починалася з мрії. Ми хотіли знайти інноваційний спосіб організації доброго дозвілля для дітей та молоді, адже це питання часто становить проблему для суспільства. Виходячи з мрії, ми сформулювали місію, мету і завдання нашої організації, які стали провідною ниткою нашої діяльності. До них ми повертаємося щоразу, коли оцінюємо ефективність нашої діяльності та її відповідність задекларованим принципам, які для нас є основою». – наголосила п. Софія Ярошук.

Кароліна Блох (вихователька однієї зі світлиць) представила учасникам семінару виховні ініціативи фундації, зокрема, спеціальну виховну програму, якої дотримується фундація. «Праця з дитиною починається із визначення навчальних і виховних завдань – короткотривалих і довготривалих. Наприкінці кожного місяця, семестру та року аналізуємо, чи ми досягли поставлених завдань. Педагогічна діяльність, як правило, не дає швидких результатів, тому дуже важливо періодично контролювати ефективність нашого процесу навчання і виховання». – зауважила пані Кароліна.

Фундація плідно співпрацює з урядовими, громадськими та релігійними організаціями, а також з бізнесом. «Запорукою стабільності фінансування основної діяльності громадської організації є диверсифікація джерел надходжень. Окрім грантів і проектів, ми дуже багато спілкуємося і співпрацюємо з парафіянами церкви, де орендуємо приміщення, з мешканцями мікрорайонів, де знаходяться наші світлиці. Формуємо базу даних наших жертводавців і підтримуємо з ними контакти. Розповідаємо про наші плани, досягнення, ініціативи. Звітуємо про зібрані і витрачені кошти для нашої діяльності. Вітаємо зі святами та дякуємо за підтримку наших ініціатив». – зазначає Софія Ярошук.

Кароліна Блох представила декілька методів, які використовує у своїй діяльності, а також бланки документації для реєстрації, планування та аналізу ефективності педагогічного процесу. Під час семінару також розповіла про організацію діяльності фундації «Щасливе дитинство» на одній з парафій:

«Десять років тому один священик шукав способів оживити життя своєї парафії, щоб там відбувалася праця з дітьми та молоддю, а парафіяни щоб були спільнотою, яка діє і молиться разом. Разом з ним тоді ми вирішили організувати при парафіяльному будинку щось на зразок групи продовженого дня – закладу позашкільної освіти та виховання. Зараз на цій парафії існує вже 16 таких спільнот. У нашій світлиці, зокрема, щодня працює три групи. Тут діти і молодь з волонтерами виконують домашнє завдання, вчаться потрібних для життя навиків і просто гарно та корисно проводять час. Нашими головними виховними ідеалами є Бог, Гідність і Батьківщина. Ми дуже тісно співпрацюємо з парохом. Разом робимо дуже багато добрих справ. Але, незважаючи на це, миоплачуємо комунальні послуги (за воду, світло і опалення)».

На думку п. Назара Дуди (заступника голови Патріаршої катехитичної комісії, як є організатором семінару), сьогодні в Україні вже існують гарні приклади діяльності громадських організацій, які тісно співпрацюють з парафіяльними спільнотами. Однак їх не так багато. Тому приклади діяльності подібних організацій з-за кордону, таких як «Щасливе дитинство», надихають до подальшого розвитку виховної, навчальної, соціальної діяльності у наших парафіях з новою силою.

«Хочеться висловити велику вдячність організаторам! Я відвідую багато семінарів, але вперше отримала величезну кількість корисної інформації щодо організації та ведення дозвіллєвих закладів і спільнот. Досвід, яким з нами ділилися ведучі семінару, подавали дуже доступно і корисно. Особлива подяка за наочні матеріали: анкети і способи ведення документації. Також надзвичайно ефективним для мене був досвід створення картини своїми руками. Дякую!»

 

«Цей семінар кардинально змінив мої уявлення про організацію парафіяльного життя. На мою думку, парафія, на якій працює така організація, є справді живою. Дуже вдало було поєднано різні методи, чітко і послідовно був викладений матеріал. Єдиний мінус – замало часу, – хотілося слухати ще. Варто відзначити, що у них дуже добре розпрацьована документація, і це я візьму на озброєння для організації діяльності на моїй парафії. А ідеєю духовного подарунку (молитва в наміренні когось) на святого Миколая я загорілася і планую її втілити на нашій парафії».

 

«Черговий раз переконалася, що організатори міжнародних наукових семінарів дуже грамотно і вміло підбирають цікавих спікерів, бо:

  • Лекції і практичні заняття були для мене емоційними і живими;
  • Я побачила справді практиків, професіоналів у справі організації дозвіллєвого процесу;
  • Теоретичні напрацювання (особливо велика кількість роздаткового матеріалу з власного досвіду) вдало поєднані з активними методами;
  • Особлива подяка – за занурення в світ барв та емоцій (арт-терапевтичний метод «пурінг»);
  • Ефект успіху досягнуто, мурашки по шкірі були!

Дякую велике!»

Юлія Козіброда