Уривок з доповіді голови правління товариства педагогів «Натан» (Польща) Збігнєва Барціньскі на міжнародній конференції «Християнська педагогіка: системи, досвід, перспективи» (Львів, 5-6 липня 2019 р.).

«Дуже дякую за запрошення. Мені дуже приємно бути з вами. Приємно бути серед людей, які вже брали участь в моїх семінарах або з якими, впевнений, ще такі зустрічі попереду. Сьогодні не буду проводити семінар, як зазвичай, натомість хочу поділитися досвідом діяльності нашого товариства «Натан», яке, хоч це не зазначено у назві, є власне об’єднанням катехитів.

Розпочати хочу з однієї думки, яка для мене залишається провідною впродовж багатьох років. На одному з тренінгів з менеджменту я почув метаформу про те, що заснування певного товариства і управління ним можна порівняти до побудови корабля, який має вирушити у далекий рейс.

Це порівняння пригадало мені дві думки. Перша належить Антуану де Сент-Екзюпері: якщо хочеш збудувати судно – не починай збирати деталі і вчити людей співпрацювати між собою, але спочатку виклич у них тугу за далеким морем. Бо корабель – це тільки знаряддя, щоб потрапити кудись далеко. Друга думка – зі Стародавнього Риму: жоден вітер не допоможе плисти кораблеві, який не має визначеного маршруту, тобто, не знає, до якого порту він пливе.

Де був цей омріяний порт для нас, коли ми тільки задумувалися над створенням товариства катехитів? Тоді, 25 років назад, ми намагалися окреслити наші мрії. Визначити, що саме нас емоційно зворушує до діяльності, що для нас важливо і чого хочемо досягти за наступні 10-15 років.

Першою такою причиною об’єднання було бажання розповсюдити знання про інтерактивні методи серед катехитів. Бо нам самим ці методи дуже допомагали під час катехизації. Ми бачили, як її учасники позитивно сприймають застосування інтерактивних методів. Бачили, що результати такої катехизації нам самим приносять задоволення. Тому хотіли якнайбільше заохотити катехитів використовувати інтерактивні методи у своїй катехитичній діяльності.

Другою причиною було бажання допомогти катехитам зробити їх катехизацію кращою та ефективнішою.

Третя причина полягала у прагненні сприяти віднаходженню віри серед дітей і молоді в тих умовах і у тій реальності, коли світ скеровує їх в іншому напрямку. Іншими словами – ми хотіли перемогти у битві за молодь зі сучасним світом, який пропонує їм інші вартості, ніж є важливими для нас.

Я пам’ятаю одну з перших зустрічей з директором катехитичної комісії у Любліні, на якій я вперше розповів йому про те, чого ми як товариство хочемо досягти років через 15. Отець-директор дивився на мене зі здивуванням, але підтримав нашу ідею і плани. Тоді, 25 років тому, ми разом намагалися окреслити ціль, досягнення якої може нас потішити років через 15.

Тепер я інколи переглядаю записи з цієї зустрічі. Фактично, багато вдалося здійснити, хоча тоді ці плани виглядали нереальними.

Логотип товариства “Натан”

Власне тоді, на цій зустрічі, ми визначили, де саме в цьому великому морі знаходиться наш бажаний порт. І це та перша думка, на якій хотів наголосити – наше товариство катехитів не розпочиналося від написання статутів, окреслення цілей та інших організаційних речей. Воно починалося з мрій. Так раджу робити усім, хто відчуває потребу в організації професійної спільноти, зокрема, якщо ви відчуваєте потребу і необхідність у створенні товариства катехитів. Спробуйте уявити, якою ви хочете бачити свою катехитичну спільноту років через 15?

Наша діяльність як товариства найперше була пов’язана з конкретними цілями – допомогти катехитам. Тоді на перше місце ми ставили такий напрямок діяльності як організація та проведення семінарів і тренінгів.

Другий напрямок – це видання книг і підготовка публікацій.

Третій важливий напрямком діяльності – це інтернет-портал для катехитів. На сайті «Натану» усі зацікавлені можуть знайти інформацію про діяльність катехитів і різноманітні матеріали для катехизації.

Четвертим напрямком стала катехитична інтернет-бібліотека «Натану», яку ми організували тільки через пару років після заснування товариства. Цей напрямок нашої діяльності безпосередньо пов’язаний зі сайтом для катехитів, але ми розглядаємо його як цілком окремий і самостійний. У цій бібліотеці кожен катехит може розмістити свій матеріал, сценарій чи презентацію, а також може скористатися матеріалами, розміщеними у даній бібліотеці іншими катехитами. Сьогодні в інтернет-бібліотеці «Натану» розміщено понад 7 тисяч файлів. Користування бібліотекою є платним (для громадян Польщі), але ціна є досить символічною. Окрім цього, користувачі, які розміщують свої матеріали у бібліотеці, отримують за це можливість безкоштовно завантажити певну кількість матеріалів інших авторів.

Власне ці напрямки діяльності сьогодні ми визначаємо як пріоритетні і продовжуємо їх розвивати.

Варто наголосити на тому, що з часом деякі ефективні напрямки діяльності втрачають свою популярність. Тому важливо завжди реалізовувати ту ідею, яка здається корисною і потрібною найперше особисто вам. Бо те, що потребуєте ви, зазвичай потребують також інші.

Важливо не просто багато працювати. Потрібно працювати над тим, що є потрібним і корисним. Ми, наприклад, постійно шукаємо вдалі ідеї для покращення ефективності катехизації.

Ці різні напрямки нашої діяльності – це ніби вітрила, якими ми ловимо вітер. Якщо вітрила не підняті – навіть при доброму вітрі корабель стоїть на місці.

Але не зважаючи на те, що ми вже давно “в дорозі”, ми продовжуємо постійно перепитувати себе: куди саме пливемо? Де знаходиться наш порт у цьому великому морі?

Катехитичне товариство «Натан» існує вже 25 років. За цей довгий час ми переживали різні моменти: і кризи, і непевності, і проблеми, і нелегкі часи. Не раз з’являлося відчуття знеохочення і думки на кшталт: «Зараз вже не так добре, як було колись». У такі моменти я не раз повторюю собі, що найкраще ще попереду. Так, в минулому було багато прекрасних і зворушливих моментів. Було багато радості. Звичайно, також було багато труднощів. Але найкраще ще попереду».

 

Опрацювала Юлія Козіброда