Катехитизація – один із пріоритетних напрямів діяльності Церкви. З роками змінюються її структура, організація, але незмінним залишається основне завдання – разом іти до Христа.

  • Але як в умовах динамічних змін у світі катехизація здатна відповідати головним потребам сьогодення?
  • Які напрямки катехитичної діяльності найкраще сприяють воцерковленню дітей, молоді, дорослих, розвитку парафіяльного життя загалом?

Шукаючи відповіді на ці питання, часто звертаємося до досвіду інших катехитичних осередків. Їх напрацювання можуть стати добрим прикладом організації власної катехитичної діяльності.

З цією метою запрошуємо катехитів ділитися досвідом свого служіння у нашій новій рубриці «Катехизація з натхненням»! Ваша діяльність може стати добрим прикладом і заохоченням для багатьох!

Сьогодні про катехитичну школу, що діє при парафії св. Андрія (м. Львів, пл. Соборна, 3а), розповідає її директор Уляна Стеців-Тимчук.

п. Уляна Стеців-Тимчук, директор Катехитичної школи св. Йосафата, вчитель НВК Школа-гімназія «Шептицьких», прес-секретар Харківського Екзархату УГКЦ.

п. Уляна Стеців-Тимчук, директор Катехитичної школи св. Йосафата, вчитель НВК Школа-гімназія «Шептицьких», прес-секретар Харківського Екзархату УГКЦ.

Катехитична школа св. Йосафата офіційно заснована у 2009 році, але катехизація тут провадилася й раніше: з дітьми працювали брати та отці Василіяни, сестри Василіянки та миряни. Від 2009 року заняття проводять Сестри Служебниці, яким допомагають Сестри Василіянки та катехити.

Сьогодні заняття у школі відвідує приблизно 150 дітей і 50 дорослих. У складі школи 8 катехитів: 6 мирян, 2 сестри монахині ЧСВВ. Хлопець, котрий має більший досвід, навчає друзів із вівтарної дружини.

Табір у с.Лаврові, 2018.

Табір у с.Лаврові, 2018.

Заняття у школі організовано відповідно до вікових груп: маємо дошкільнят, дітей, котрі підготовляються до Святого Таїнства Сповіді та урочистого Святого Причастя, дітей молодшого та старшого шкільного віку, аніматорів та вівтарників. З 2009 року паралельно з дітьми відбувається катехизація дорослих, – переважно це батьки дітей, які навчаються у нас, а також їх хресні, бабусі-дідусі або інші родичі дітей.

За час існування у школі постійно зростає кількість учнів, тому дуже актуальним є питання приміщення. Сьогодні при церкві ми маємо тільки три класи, а більшість занять проводимо в аудиторіях коледжу, який знаходиться неподалік, на вулиці Пекарській.

Вертеп учнів Катехитичної школи св.Йосафата, 2019.

Вертеп учнів Катехитичної школи св.Йосафата, 2019.

Щороку навчання у школі розпочинаємо у жовтні, але хочу наголосити, що навчання у катехитичній школі – це не тільки уроки, але й парафіяльна активність, соціальна робота і спільний відпочинок. Восени, наприклад, впродовж першого семестру маємо спільну поїздку до святого місця, також організовуємо свято св. Йосафата і виступ у церкві на св. Миколая. А завершуємо І семестр вже декілька років поспіль Днем духовної віднови “Дорога до Вифлеєму”, який проводить священик або семінарист.

ІІ семестр традиційно розпочинаємо спільною колядою і представленням вертепів. До речі, цього року наші діти організували 3 (!) вертепи (діти, підлітки, молодь), з якими ходили по монастирях, церквах і своїх домівках.

Табір на морі. Приморськ-2018, Запорізька область.

Табір на морі. Приморськ-2018, Запорізька область.

Під час Великого посту організовуємо для учнів і батьків реколекції у монастирі сестер ЧСВВ у с. Береги. На Великодні свята учні школи проводять гаївки біля церкви, а у травні – організовують на парафії Свято Матері. Завершується навчальний рік у травні спільною пїздкою-прощею.

Влітку для своїх учнів школа організовує виїзні табори в Карпатах і на морі; при парафії проводимо “Веселі канікули з Богом”.

Веселі канікули з Богом-2018.

Веселі канікули з Богом-2018.

У 2018 році наша Катехитична школа приймала дітей із зони АТО (м. Торецьк Донецької області). Попередньо учні школи та їх батьки провели Благодійний ярмарок біля церкви, а за виручені на ньому кошти організували дітям зі зони АТО святкову програму перебування у Львові.

Актуальне:

Дуже хочемо мати власне приміщення з відповідно облаштованими класами. І це реально. Якраз зараз вирішується справа щодо передання школі додаткових приміщень біля церкви.

Намагаємося якнайбільше долучати парафіяльних дітей до навчання у школі, а старших учнів – до соціальної роботи при парафії. Працюємо над створенням «Школи молодої сім’ї» та «Школи батьківства». У планах – організація творчих гуртків та виробничих курсів вишивання, в’язання, кулінарії.

Юлія Козіброда