ПАТРІАРША КАТЕХИТИЧНА КОМІСІЯ УГКЦ

Україна –7900 – Львів – пл. Святого Юра, 5, т./факс (+38 0322) 61-24-25

Львів, 21 січня 2016р.

Вих. № 16 / 001

 

 

Слава Ісусу Христу!

 

 

Тематичний звіт діяльності

Патріаршої катехитичної комісії

за 2015 рік

 

Ваше Блаженство!

 

Подаємо Вам звіт діяльності Патріаршої катехитичної комісії за період січень 2015 – січень 2016 р. від останнього звіту на постійному Синоді (вих. № 15/001 від 17 березня 2015р.) та план діяльності у 2016 році.

Протягом 2015 року Патріарша катехитична комісія особливу увагу присвятила перекладам Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха», формації катехитів в Україні (відкриття нових катехитичних курсів) та в Іспанії, праці над Катехизмом молоді та провела ряд інших заходів та зустрічей.

 

ЗМІСТ

1. Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха»

а). Переклади

б). Катехизм УГКЦ для молоді

2. Проведення конференцій та семінарів

3. Семінари та конференції в єпархіях в Україні та поза її межами

а). участь у семінарах та конференціях

б). Семінари по праці в християнських таборах для представників із єпархій України та студентів

в). Семінари по методах активної катехизи

 г). Конференції в єпархіях України на тему «Навернення до Бога. Духовний супровід особи»

5. Всецерковний конкурс сучасної релігійної пісні «Пісня серця»

6. Праця на Патріаршому Соборі

7. Вишкіл катехитів

8. Літні християнські табори в Іспанії та в Україні

9. Програма катехуменату

10. Участь у програмі «Жива парафія» та інші зустрічі

11. Друковані видання та мультимедійна продукція

12. Пріоритетні завдання та план ПКК у 2016р

 

1. Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха»:

а). Переклади:

– португальською мовою:

4 січня відбулася презентація для вірних УГКЦ у Бразилії Катехизму «Христос – наша Пасха» португальською мовою.Преосвященний Владика Мирон Мазур, єпарх новоствореної Єпархії Непорочного Зачаття, у своєму слові коротко представив мету і завдання Катехизму та його важливість, як для життя кожного християнина, так й для життя парафіяльних спільнот вірних греко-католицької Церкви у Бразилії. Представлення відбувалося у контексті єпархіального катехитичного курсу, що триває 2-9 січня 2015р. Учасниками катехитичного вишколу є 106 катехитів з різних парафій Митрополії. У часі курсу особливу увагу присвячено Катехизму, щоб катехити, ознайомившись із його змістом на зрозумілій їм мові, могли його втілювати у своє життя та передавати з радістю і ентузіазмом тим, до кого Церква їх посилає навчати й виховувати у вірі.

У представлені Катехизму приймала участь с. Луїза Цюпа, СНДМ – заступник голови Патріаршої катехитичної комісії. Сестра Луїза у своєму слові подякувала о. Сотеру Шіллєру, ЧСВВ, за всю старанність, пильність і щиру співпрацю з комітетом по написанню Катехизму (який за дорученням Синоду Єпископів відповідає за всі переклади Катехизму) та всім, хто був залучений до цієї дуже важливої та потрібної праці. Це перший переклад Катехизму «Христос ‑ наша Пасха», який Церква подарувала вірним. Сестра Луїза заохотила катехитів до пильного вивчення та засвоєння Катехизму: «…Це наш і для нас Катехизм. Хай це допоможе нам у пізнанні нашої віри і християнської східної традиції та скріпить нас у єдності з усією Церквою».

Голова єпархіальної катехитичної комісії о. Діонісій Горбуш, ЧСВВ, вручив с. Луїзі Цюпі, СНДМ, три примірники Катехизму, щоб передати їх, як вияв щирої вдячності, Блаженнішому Патріарху Святославу, Вл. Петру Стасюку (голові Патріаршої катехитичної комісії) та до архіву Комісії.

– англійською мовою:

27 січня відбулося робоче засідання з Блаженнішим Святославом для обговорення перекладу Катехизму «Христос – наша Пасха» англійською мовою.Вл. Петро Стасюк та о. Б. Келті взяли на себе відповідальність перевірити достовірність тексту. Вже перевірено 1 та 2 частину та надіслано зауваження до Вл. Давида, завершено аналіз 3 частини. Вносяться правки.

– російською мовою:

Вийшов друком Катехизм УГКЦ російською мовою. 20 вересня у храмі Покрови Пресвятої Богородиці в м. Караганда (Казахстан) відбулася презентація російськомовної версії Катехизму УГКЦ, яку провів о. д-р Мирон Бендик. Треба також зазначити, що день перед тим, 19 вересня, в приміщенні римо-католицької духовної семінарії відбулося офіційне відкриття нового академічного року, в рамках якого відбулася також презентація Катехизму для викладачів та студентів семінарії, котру провів о.д-р Мирон Бендик.

Триває редекція перекладу іспанською мовою.

Опрацьовано Катехизм УГКЦ з пошуковою системою в режимі on-line. 

– зустрічі Владики Петра Стасюка по Катехизму в Канаді:

Вл. Петро Стасюк, Голова Комісії, проводить презентації Катехизму, так, 31 жовтня відбулася зустріч з єпархією Саскатуну на з’їзді єпархії на тему «Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха», а 28 листопада – Вл. Петро виголосив доповідь молодим батькам на тему: «Вчення Катехизму дітей від колиски до старості» у парафії св. Стефана у Келгері Альберта, Едмонтонська Єпархія.

 б). Катехизм УГКЦ для молоді.

Згідно з рішенням Синоду єпископів УГКЦ від 11 до 18 серпня 2013 року (рішення № 26), над написанням Катехизму УГКЦ для молоді працює робоча група. З вересня 2014 року до праці у робочій групі за спільним рішення залучено наукового працівника КПІ УКУ Ірину Расяк, яка виконує обов’язки секретаря та допомагає у написанні тем ІІ частини Катехизму УГКЦ для молоді, у зв’язку з перебування с. Атанасії Сметаняк, ЗСПР на навчанні закордоном.

На теперішній час працю робочої групи організовано таким чином, що відповідальні за написання тем заздалегідь надсилають написаний текст на адресу секретаря, який, своєю чергою, розсилає напрацювання іншим членам. Члени робочої групи ознайомлюються з текстом та надсилають свої зауваження електронною поштою. Один раз на місяць робоча група збирається для обговорення та редагування. За вказаний період робоча група провела 5 одноденних нарад (5 лютого, 10 березня, 5 травня, 18 травня, 7 вересня) та 3 дводенних наради (16-17 червня, 8-9 жовтня, 24-25 листопада).

Відповідальними за написання тем для Катехизму УГКЦ для молоді є:

1 частина – о. Андрій Зелінський, ТІ;

2 частина – с. Атанасія Сметаняк, ЗСПР; Ірина Расяк;

3 частина – о. Олег Кобель; о. Дмитро Сенейко.

Станом на сьогодні написана така кількість тем:

1 частина – 3 теми з 19-ти (Боже Об’явлення; Святе Передання; Слово Боже у Святому Письмі)

2 частина – 8 тем з 15-ти (Молитва – вираження християнської надії; Особиста і спільна молитва; Труднощі в молитві; Ступені молитви; Храм – місце спільної молитви)

3 частина – 10 тем з 21-ї (Заповідь любові; «Я є Господь Бог твій». Єдиний Бог)

План праці – до березня подати на постійний Синод – першу половину тексту, а до липня – подати Синоду Єпископів повний текст Катехизму для молоді.

Робоча група також найближчим часом планує залучати до співпраці художника й дизайнера, які допомагатимуть в оформленні написаного текстового матеріалу. 

2. Проведення конференцій та семінарів:

Проведення 20-22 серпня всецерковноїкатехитичної конференції для голів єпархіальних катехитичних комісій про катехуменат в УГКЦ.

В приміщенні Львівської духовної семінарії Святого Духа відбулася все церковна катехитична науково-практична конференція «Катехуменат в УГКЦ». Конференція організована з метою представити програму катехуменату УГКЦ та методичні посібники цієї програми.

Конференція розпочалася урочистою архієрейською Літургією, яку очолив голова Патріаршої катехитичної комісії преосвященний владика Петро (Стасюк). На початку конференції з привітальним словом до учасників звернувся владика Венедикт (Олексійчук). Від імені організаторів конференції учасників привітала с. Луїза Цюпа, СНДМ (заступник голови Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ, директор Катехитично-педагогічного інституту УКУ). Учасниками конференції були сто десять представників єпархій та екзархатів України та Австралії, Австрії, Англії, Аргентини, Бразилії, Франції, Румунії, Іспанії, Італії, Канади.

Перша частина доповідей розкривала історично-богословський вимір катехуменату (вл. Гліб Лончина) та актуальність програми катехуменату для УГКЦ (о. БрайнКелті).

У другій частині конференції було представлено зміст та методологію програми катехуменату в УГКЦ (с. Луїза Цюпа, СНДМ, та Назар Дуда); методичні напрацювання першого посібника згідно програми катехуменату в УГКЦ: «Євангелізація» (Ірина Расяк), а також проекти інших методичних посібників згідно цієї програми: «Літургійні чини та Хрещальна Літургія» (о. Матей Гаврилів, ЧСВВ), «Символ віри та історія спасіння» (о. Тарас Барщевський), «Заповіді Божі й Блаженства» (о. Богдан Тимчишин). Своїм досвідом провадження програми катехуменату в парафії поділилася пані Ірина Ґаладза.

Після виголошених доповідей учасники обговорили проекти методичних посібників у групах, та прийняли рішення до кінця вересня 2015 р. опрацювати ці посібники та подати Патріаршій катехитичній комісії УГКЦ конкретні пропозиції для їх покращення.

З нагоди 150-ліття від народження Митрополита Андрея Шептицького учасники конференції помолилися в Соборі св. Юра та відвідали крипту, де просили благословення для катехитичного служіння в нашій Церкві.

Учасники ознайомилися з новими виданнями катехитичної літератури, зокрема: «Катехитичне служіння у світлі вчення Митрополита Андрея», компакт-диском «Пісня серця – 2015» та відеофільмом «Святі таїнства зцілення: Таїнство Покаяння».

На завершення конференції було представлено доповіді про досвід практики катехуменату в Римсько-Католицькій Церкві в Україні (о. Войцех Сурувка, ОР); та літургійний рік та містагогійну катехизу (о. Василь Рудейко). 

3. Семінари та конференції в єпархіях в Україні та поза її межами:

а). участь у семінарах та конференціях:

працівники комісії беруть активну участь у різних семінарах та конференціях. 14 травня працівники комісії взяли участь у семінарі для працівників Патріаршої курії по стратегічному плануванню УКГЦ, який проводив о. Андрій Онуферко. 25 травня взяли участь у семінарі по бюджетуванню для працівників Патріаршої Курії, яку провів о. Роман Небожук. 27-31 травняс. Луїзи Цюпи, СНДМ, взяла участь у конференції про навернення та супровід особи у Цельє (Словенія); зустріч із українською громадою у Словенії.

1-3 червня – участь с. Луїзи Цюпи, СНДМ, у з’їзді відповідальних за катехитичне служіння в Європі у Загребі (Хорватія) У зустрічі прийняли участь представники 16 країн, представники Конференції єпископів Європи та Папської ради у справах Євангелізації. Україну представляли с. Луїза Цюпа, СНДМ та Назар Дуда. Головною метою зустрічі було з’ясувати стан катехитичного служіння в Європі та знайти шляхи його покращення.

У перший день зустрічі учасники представили стан катехитичного служіння у своїх країнах. Після цього відбувся обмін думками й досвідом різних країн.

Другий день був присвячений темі «Містагогійнакатехиза як постійний процес виховання у вірі». Учасники заслухали доповідь на цю тему, й опісля обговорили способи впровадження цього виміру катехизи у життя Церкви. Учасники висловили потребу поглиблення різних аспектів цієї теми, як також побажання провести окрему зустріч для її кращого опрацювання.

Друга частина дня мала практичний вимір. Учасники взяли участь в пасторальній програмі однієї з парафій міста Загреб, активними учасниками якої була велика кількість молоді.

Останній день конференції було присвячено вибору місця й окресленню тематик наступних зустрічей, присвячених катехитичному служінню у 2016-2017 роках, та обговоренню заходів у надзвичайному Святому Році, присвяченому милосердю, який був проголошений Святішим Отцем Франциском.

Представники України ознайомили учасників зустрічі з програмою катехуменату УГКЦ, з перекладами катехизму «Христос – наша Пасха» на інші мови, щоб послужити нашим вірним у різних країнах світу. Говорилося й про потребу забезпечення катехитичним служінням українців, що проживають у країнах Європи, про деякі конкретні заходи, які здійснюються у катехитичному служінні, та про труднощі, пов’язані з цим.

Зі своєї сторони учасники зустрічі висловили почуття солідарності з українським народом, який переживає важкі часи війни, та запевнили нас у молитовній єдності й солідарності.

2 листопада с. Луїза Цюпа, СНДМ, та О. Бойко взяли участь у конгресі вчителів предметів духовно-морального спрямування у МОН в Києві.

б). Семінари по праці в християнських таборах для представників із єпархій України та студентів:

22-23 травня у співпраці із Катехитично-педагогічним інститутом УКУ проведено семінар для Київської архиєпархії, участь прийняли понад 40 осіб (катехити, вчителі, семінаристи);8-10 травня– семінар у Жовківській єпархії. Участь прийняли 42 осіб (катехити, вчителі, студенти «Соціальної педагогіки», які будуть працювати в християнських таборах).12 травня– семінар для Бучацької єпархії, в якому прийняли 73 учасників (катехити та вчителі християнської етики).

16 травня 2015 р. Б. на Piazza Maria Dei Monti 3, в Римі семінар провели с. Луїза Цюпа, СНДМ, та працівників Інституту Назар Дуда та Наталя Мусій. В семінарі взяло участь біля 40-ка учасників, де крім катехитів брала участь  і молодь з різних місцевостей Італії, священики яких мають намір в майбутньому залучати в проведенні християнських літніх таборів для дітей. Під час зустрічі учасники не тільки в теоретичний спосіб могли почути про методику, способи проведення таборів для дітей і молоді, але і особисто взяти участь в деяких практичних заняттях, іграх та поділитися своїми способами зацікавлення дітей. Обмін досвіду, ближче знайомство, відповіді на запитання збагатили всіх, що сприятиме кращому втіленню ідей проведення літніх християнських таборів у громадах. Також учасники змогли отримати від Патріаршої комісії книги в дарунок про проведення таборів з наголосом про Митрополита Андрея Шептицького, якому присвячений цей рік в УГКЦ.

3 липня – проведено семінар по праці в християнських таборах для вчителів, катехитів у Луцьку. 4 липня – семінар для студентів УКУ методологія організації та проведення християнських таборів (Назар Дуда).

в). Семінари по методах активної катехизи:

24 квітня організований семінар по методах активної катехизи на тему «Праця з підлітками в галузі статевого виховання» у співпраці з товариством НАТАН з Любліна. Участь взяли студенти УКУ; керівник семінару п. Моніка Лудіан.

4 липня для студентів проведено семінари: застосування активних методів у катехизації (Збігнєв Барцінські) та Інтегративні методи у катехизації осіб з особливими розумовими потребами (Моніка Людян).

10 липня Комісія провела одноденну конференцію, присвячену Митрополиту Андрею Шептицькому. Метою конференції було розкрито вчення Митр. Андрея про християнське виховання. Від іменні організаторів конференції учасників привітала с. Луїза (Цюпа) СНДМ (заступник голови Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ, директор Катехитично-педагогічного інституту УКУ).

Про християнське виховання у сім’ї в світлі вчення Митрополита Андрея о. д-р Богдан Тимчишин. Про неоціненний внесок Митрополита Андрея у справу збереження нашої національної спадщини сакрального мистецтва доповідав о. д-р Севастьян Дмитрух.

Героїчні чесноти в житті, діяльності та творах Митрополита Андрея  представив о.-ліц. Матей Гаврилів ЧСВВ.

Християнське виховання підлітків та молоді у вченні Митр. Андрея представив докторант Назар Дуда.

Про те, як Митрополит Андрей високо цінував катехитичне справу і які вимоги ставив перед катехитами та душпастирями доповів о. Михайло Гарват.

Виголошені доповіді прямо стосувалися головної теми конференції і всесторонньо висвітлили внесок Митрополита у справу катехизації дітей, молоді, дорослих.

Конференція згуртувала 137 учасників. Серед них були вчителі, катехити, особи, зацікавлені вивченням життя, діяльності і творчої спадщини Слуги Божого митрополита Андрея Шептицького, великого провідника Нашої Церкви і народу

 г). Конференції в єпархіях України на тему «Навернення до Бога. Духовний супровід особи».

У 2015р. Патріарша катехитична комісія у співпраці із Катехитично-педагогічним інститутом УКУ організували та провели сім науково-практичних конференцій в рамках програми Євангелізації (в контексті програми катехуменату) на тему «Навернення до Бога. Духовний супровід особи»:

  • 24 лютого 2015 р. у Львові (в приміщенні Українського католицького університету)
  • 28 лютого 2015р.у Києві (у стінах храму св. Василія Великого).
  • 19 березня 2015р.у Жовкві;
  • 21 березня 2015р. в Івано-Франківську(в приміщенні семінарії смч. Йосафата).
  • 13 листопада 2015р. в Чорткові Бучацької єпархії;
  • 14 листопада 2015р. в Коломиї (Коломийсько-Чернівецька єпархія;
  • 17-19 листопада 2015р. в Харкові (Харківський екзархат).

Основними завданнями серії конференцій є:

–               Представити душпастирсько-катехитичні аспекти навернення до Бога.

–               Проаналізувати сучасні виклики та методи духовного супроводу особи наверненого.

Загалом у семінарах взяли участь понад 800 учасників із єпархій України: священики, катехити, вчителі, студенти.

4. Біблійний апостолят:

В рамках праці біблійного апостоляту було проведено семінари, створено і презентовано програму читання Євангелія Марка для біблійних спільнот, яку було представлено на постійному Синоді, де програма була схвалена; та здійснено переклад та друк біблійних коментарів.

4 липня для студенів та катехитів було проведено семінар застосування активних методів у праці з Святим Письмом (о. д-р Тарас Барщевський).

19 листопада в приміщенні семінарії Святого Духа у Львові відбулося представлення програми молитовного читання Євангелія від Св. Марка у для єпархій України; с. Луїза представила програму катехуменату та документ Синоду про Причастя немовлят та дітей в УГКЦ.  Презентація розпочалася спільною молитвою та благословенням Високопреосвященного Митрополита та Архиєпископа Львівського владики Ігора (Возьняка). Участь взяли понад 80 осіб з Львівщини.

Опрацьовано переклади двох посібників та вийшли друком: С. Фаусті «Пам’ятай та розповідай Євангеліє» та Програма молитовного читання Святого Письма (уклав о.д-р Тарас Барщевський), перекладено та готується до друку посібник Дж. Дзевіні «Євангеліє від Марка. Lectio divina».

Щотижня протягом року подавався коменатр на Євангеліє Марка на сайті комісії для провідників спільнот молитовного читання Святого Письма.

У квітні 2016р. планується видання двох біблійних коментарів та проведення одноденних семінарів у Митрополіях України.

Підчас зустрічі координаторів Стратегії 2020 з усіх єпархій УГКЦ у Фатімі с. Луїза Цюпа, СНДМ, представила програму молитовного читання Святого Письма за Євангелієм св. Марка.

 5. Всецерковний конкурс сучасної релігійної пісні «Пісня серця».

13-14 червня В приміщенні духовної семінарії Святого Духа у Львові відбувся фінал сьомого міжнародного фестивалю-конкурсу духовної пісні «Пісня серця». Тематика конкурсу була присвячена 150-літтю з дня народження митрополита Андрея Шептицького, 1000-тю від дня смерті рівноапостольного князя Володимира та страстотерпців Бориса і Гліба. Цьогорічний фестиваль-конкурс відзначився великою кількістю цікавих дитячих релігійних пісень, що спонукало журі окремо відзначити дітей, які є авторами музики та тексту. Також грамотами відзначені пісні, які відповідали цьогорічній темі фестивалю.

Учасниками були переможці єпархіальних відбіркових турів з усієї України. Переможцями стали 18 дітей, окрім того було відзначено 7 дітей: за кращу авторську пісню, за музику до пісні, за пісні, присвячені тематиці фестивалю: 150-ліття від народження митрополита Андрея Шептицького. 27 червня відбувся гала-концерт переможців конкурсу «Пісня серця» у Львівській обласній філармонії, на якому були нагороджені переможці конкурсу. По можливості, у травні 2016р. буде організована поїздка для дітей за кордон для ділення духовними скарбами в українських парафіях. 

6. Праця на Патріаршому Соборі «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом» 25-27 серпня 2015р. в м. Івано-Франківську. Працівники комісії с. Луїза Цюпа, СНДМ, Назар Дуда та Оксана Бойко були залучені до праці у секретаріаті Патріаршого Собору; брали активну участь у засіданнях протягом року (11 засідань), готуючи матеріали, поліграфію та план праці на Соборі. 

7. Вишкіл катехитів:

а) Координація вишколу катехитів в Україні(Львів, Київ, Жовква, Луцьк):

Патріарша катехитична комісія спільно із Катехитично-педагогічним інститутом УКУ проводить катехитичні курси. Окрім курсів, які відбуваються у Львові та Києві, у 2015р. розпочалося навчання у Жовкві, де навчаються 63 студентів, у Луцьку – 27 студентів. Сесії відбуваються у протягом року в єпархії, та один раз в рік студенти приїжджають на сесію до Львова, щоб обмінятися досвідом, відвідати парафії, спільно молитися. 

б) Вишкіл катехитів в Іспанії та Італії:

27-28 лютого відбулися курси для катехитів в Іспанії, які провів о. Євген Станішевський.

27-29 листопада у парафії Благовіщення Пресвятої Богородиці відбулися формаційні зустрічі для катехитів УГКЦ, які, з благословення вл. Діонізія та на запрошення о. Івана Липки, провели с. Луїза Цюпа, СНДМ, та Назар Дуда. В зустрічах взяли участь катехити м. Мадрид, Алкала, Толедо, Алкоркон. На зустрічі катехитам було представлено резолюції Собору та Синоду УГКЦ 2015 року, які стосуються складових живої парафії: Боже Слово і катехитичне служіння УГКЦ.

Також катехити мали нагоду ознайомитися з програмою молитовного читання Святого Письма (Євангеліє від Марка) та особисто помолитися Божим Словом за методом Lectio Divina, а також ознайомитися з інструкцією про причастя дітей. Відтак для катехитів було проведено тематичні зустрічі, присвячені темі цього року – постать митрополита Андрея Шептицького, його покликання та вчення. На запрошення директора Української школи «Дивосвіт» Наталі Бондаренко, провідники семінару мали нагоду взяти участь у програмі вшанування жертв голодомору. У цій школі навчається 300 дітей українських емігрантів в Іспанії. Також провідники семінару молилися Божественну Літургію разом з учнями і вчителями української школи у м. Мадрид.

11-13 грудня у Римі, у приміщеннях Патріаршого двору, що на площі Мадонна деі Монті з благословення Апостольського Візитатора владики Діонісія Ляховича пройшов дводенний Біблійно-катехитичний семінар, який провела Патріарша катехитична комісія та викладачі Катехитично-педагогічного інституту з України: о. д-р Тарас Барщевський, с. д-р Луїза Цюпа, СНДМ і докторант Назар Дуда.

Учасники з громад УГКЦ в Італії та подружжя з Австрії мали змогу краще ознайомитися з Євангелієм від Марка, ближче пізнати автора, його спільноту, контекст і причини виникнення Євангелії. О. Тарас розповів, що св. Євангеліє від Марка є точне, але хронологічно невпорядковане, воно показує один шлях віри. Добру Новину євангелист пише в Римі і описує ситуацію християн, які є розкиданими, що знаходить свій відгук і в сучасності для вірних нашої Церкви. Крім теоретичного заняття о. Тарас провів практичне молитовне читання Святого Письма.

Після обіду 12 грудня учасники слухали програми і методи читання Святого Письма для молоді, котрі подав Назар Дуда, а с. д-р Луїза Цюпа представила книги, які підготувала і видала Патріарша катехитична комісія: «Євангелізація» для катехизації неохрещених, як також невоцерковлених християн та представила «Інструкцію щодо Причастя немовлят і дітей в УГКЦ» 

8. Літні християнські табори в Іспанії та в Україні:

а) християнські табори в Україні:

Працівники комісії спільно із Катехитично-педагогічним інститутом УКУ проводять християнські табори.

13-19 липня було проведено християнський табір у с. Стрілки Старо-Самбірського р-ну, а 24 липня – 1 серпня у м. Яремче Івано-Франківської обл. Участь у таборах взяли понад 80 дітей, серед яких діти сироти і напівсироти, діти поранених учасників АТО та діти біженців із теренів проведення АТО, діти з малозабезпечених та багатодітних сімей. Програма таборів організована таким чином, щоб в цікавий спосіб: через ігри, забави, дозвілля, тематичні зустрічі, учасники на прикладі життя і діяльності митрополита Андрея Шептицького, пізнали християнські цінності та важливість дотримання їх у власному житті.

Учасниками літніх християнських таборів «Дорогою добра і краси» окрім загальної програми мали можливість сходити в похід у гори, на річку, гарно і активно відпочити. Мальовнича природа, свіже повітря, ігри, розваги, молитва і тематичні зустрічі – головні складові літніх християнських таборів.

За сприяння Катехитичної комісії було проведено табір в Луцьку, в Києві (два табори), у Яремче (для дітей з Донецька), та два табори у Львівській області. 

б) Християнські табори в Італії:

В Італії цього річ було проведено три літні християнські табори, в котрих взяло участь понад 80 українських дітей.

– Денний християнський табір в Римі 15. 06. – 19. 07. 2015 р. Б.

– Виїзний християнський табір у San Vito di Cadore (провінція Венето) 14.06 до 20. 06. 2015 р. Б.

– Виїзний християнський табір “Ісус – мій друг” в м. Санта Лучія ді Серіно (провінція Авелліно)21 – 28. 06. 2015 р. Б.

Українські діти в Італії не тільки відпочивали, грали різні ігри, проводили спортивні змагання, але також навчалися катехизму, літургіки, пізнавали постать великого Митрополита Андрея Шептицького, котрому присвячений цей рік в УГКЦ. Поряд з тим на заняттях вчилися рідної мови, літератури, історії та географії, вчили пісні.

Щоденна Літургія була невід’ємною частиною розпорядку. Кожного разу під час спільної молитви діти складали прохання до Бога, за мир і спокій в Україні! А також просили особливого покрову для наших воїнів-захисників, незважаючи на те, що більшість із них уже народжені в Італії.

Програма дня була насичена тематичними заняттями, майстер класами, естафетами, іграми та розвагами. Під час командних завдань учасники табору підтримували одні одних, підставляли дружнє плече, а також навчилися достойно програвати і радіти перемогою іншої команди.

Провідниками в таборах були студенти кафедри загальної та соціальної педагогіки УКУ, семінаристи, богопосвячені особи. 

9. Програма катехуменату. У рамках праці над програмою катехуменату було проведено конференцію 20-22 серпня, на якій було презентовано посібник Євангелізація, а також варіанти для обговорення наступних посібників згідно програми: «Літургійні чини та Хрещальна Літургія», «Символ віри та історія спасіння», «Заповіді Божі й Блаженства». Ці посібники вийдуть друком на початку 2016р. 

10. Участь у програмі «Жива парафія» та інші зустрічі.

с. Луїза Цюпа, СНДМ, є учасницею робочої групи «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом» – протягом 2015 року відбулося 5 робочих зустрічей, окрім яких с. Луїза презентує Стратегію 2020 в єпархіях України та поза її межами та на зібраннях катехитів, священиків, монашества.

2 квітня с. Луїза Цюпа, СНДМ, як представник УКУ, на запрошення МОН взяла участь у засіданні Громадської ради у Луцьку. На засіданні було вивчено досвід викладання предметів духовно-морального спрямування в дошкільних та молодших шкільних закладах. Було відвідано дві школи, с. Луїза, СНДМ, виголосила доповідь про співпрацю родини та Церкви в християнському вихованні дітей та молоді. 

11. Друковані видання та мультимедійна продукція:

1. Інструкція щодо Причастя немовлят і дітей в УГКЦ.

Інструкцію щодо Причастя немовлят і дітей в УГКЦ, яка була створена Патріаршою катехитичною комісією затвердив Синод Єпископів УГКЦ, що відбувся в м. Івано-Франківську 31 серпня-6 вересня 2015 року Божого. А 19 листопада відбулася презентація цього документу в приміщенні Львівської духовної семінарії Святого Духа. Інструкція подає історичний контекст, сучасні нормативні передумови звершення Св. Таїнства Причастя немовлятам та дітям. Інструкція була презентована у Львові, Івано-Франківську, Коломиї, Чорткові.

2. Молитовне читання Євангелія від Марка.

В рамках праці біблійного апостоляту о. д-р Тарас Барщевський, координатор біблійних читань у ПКК, уклав програму молитовного читання Євангелія від св. Марка у 2016р. Програма укладена для спільнот молитовного читання Святого Письма, які зустрічаються за різними графіками: одна зустріч в місяць, дві зустрічі в місяць, щотижнево. Програма була презентована у Львові для координаторів спільнот молитовного читання Святого Письма 19 листопада, а також в Івано-Франківській Архиєпархії 23 листопада та на Синоді Єпископів 25 листопада.

3. Сільвано Фаусті «Пам’ятай і розповідай Євангеліє»

Переклад та друк коментаря здійснила Патріарша катехитична комісія у рамках праці Фонду біблійного апостоляту.

4. Коментарі до недільних Євангелій.

Збірник коментарів різних авторів, які писали коментарі до недільних Євангелій. Видання здійснено у рамках праці Фонду біблійного апостоляту. Упорядник тексту – о. д-р Тарас Барщевський.

5. Святі Таїнства зцілення: Таїнство Покаяння.

Серія дисків про Святі Таїнства продовжилася новоствореним документальним фільмом про св. Таїнство Покаяння. Диск супроводжується коротким посібником, в якому викладено історію Таїнства, його ключові завдання.

6. Катехитичне служіння у світлі вчення слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького.

З нагоди відзначення Року Митрополита Андрея Шептицького Патріарша катехитична комісія уклала та видала методичні матеріали на допомогу катехитам, вчителям, парохам, які висвітлюють основні аспекти вчення Митрополита Андрея про катехитичне служіння.

7. Євангелізація. Катехуменат для дорослих в УГКЦ.

У рамках праці над створенням програми катехуменату було проведено конференцію для учасників з усіх єпархій УГКЦ у світі та презентовано перший посібник згідно програми «Євангелізація». Теж було представлено для обговорення наступні посібники згідно програми: «Літургійні чини та Хрещальна Літургія», «Символ віри та історія спасіння», «Заповіді Божі й Блаженства». Ці посібники вийдуть друком на початку 2016р.

8. Матеріали конференції «Наверення до Бога. Духовний супровід особи»

Патріарша катехитична комісія у співпраці із Катехитично-педагогічним інститутом УКУ організували та провели сім науково-практичних конференцій в рамках програми Євангелізації (в контексті програми катехуменату) на тему «Навернення до Бога. Духовний супровід особи». У збірнику представлено основні доповіді на конференціях, які були виголошені у єпархіях України.

9. Диск із піснями переможців всецерковного конкурсу сучасної релігійної пісні «Пісня серця».

До диску увійшли, окрім пісень переможців також гімн конкурсу «Пісня серця» та пісня « Боже, дякую тобі» караоке.

10. Методичні матеріали для провідення християнських таборів«Дорогою добра і краси».

Цьогорічний посібник був присвячений Року Митрополита Андрея Шептицького та подавав методичні розробки занять в таборі

Пріоритетні завдання та план ПКК у 2016р.:

 

1. Біблійний апостолят:

до грудня 2016р. –   план біблійних читань на основі Євангелія від Матея для парафіяльних біблійних спільнот;
до грудня 2016р. –   переклад коментаря Євангелія від Матея;
протягом року –   проведення семінарів для представлення програми по єпархіях України, проведення семінарів за кордоном (на запрошення Владик із покриттям дорожніх витрат);
до грудня 2016р. –   переклад коментарів та приміток Єрусалимської Біблії (2015-2016);
до серпня 2016р. –   12 відео лекцій по вступу до Святого Письма;
вересень 2016р. –   організація Дня Біблії в єпархіях та парафіях;
квітень-травень –   презентація коментарів Євангелія від св. Марка та проведення одноденних зустрічей в митрополіях України.

 2. Катехизм УГКЦ:

протягом 2016р. –       координація перекладів (французька, польська, румунська, іспанська;
березень 2016р. –       представлення на Синод єпископів половину текстів Катехизму для молоді (відповідальний о. Мирон Бендик);
вересень 2016р. –       подання цілісного тексту на розгляд Синоду єпископів.

 3. Катехуменат:

квітень 2016р. –         доопрацювання та друк «Заповіді Божі та блаженства»;
травень-вересень –         семінари для представлення програми по єпархіях;
квітень 2016р. –         редакція і друк Містагогійної катехизи (пояснення храму і літургії);
квітень-травень –         редакція і друк літургійні чини катехуменату та християнського втаємничення.

 

4. Програма для християнських таборів:

лютий-березень –         створення програми і друк посібника для таборів, присвяченої Року милосердя;
березень-травень –         проведення вишколів і семінарів для провідників християнських таборів (Іспанія, Італія, Україна);
червень-серпень –         проведення християнських таборів (Іспанія, Італія, Україна, Португалія, Австрія).

5. Катехитичні програми:

протягом року –       створення робочої групи з фахівців для перегляду катехитичної програми та узгіднення її з Катехизмом УГКЦ;
протягом року –       створення та друк програми для хресних батьків;

 

6. Заходи до Року милосердя:

27.05 -5 червня –         організація духовно-культурногофестивалю з нагоди Дня матері в Римі для українських дітей-емігрантів Італії за участі переможців конкурсу «Пісня серця»;
березень-квітень –         переклад і друк посібників:«Псалми про милосердя»,«Отці церкви про милосердя», «Діла милосердя», «Митрополит Андрей про милосердя».

 

7. Участь у міжнародних конференціях:

1-3 березня –          зустріч відповідальних за катехизацію в Європі в Мальті;
18-20 травня –          міжнародна зустріч по катехуменату в Лондоні;
23-25 вересня –          ювілейна катехитична конференція в Римі.

 

З молитвою і вдячністю,

+ ПЕТРО (Стасюк)

Голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ