ПАТРІАРША КАТЕХИТИЧНА КОМІСІЯ УГКЦ
Україна –7900 – Львів – пл. Святого Юра, 5, т./факс (+38 0322) 61-24-25
e-mail: pcc@ugcc.org.ua, lc@ucu.edu.ua
Львів, 10 вересня 2015р.
№ 15 / 051
Головам єпархіальних катехитичних комісій,
Директорам катехитичних центрів та шкіл,
Катехитам
Слава Ісусу Христу!
Дорогі співпрацівники у катехитичному служінні!
Від усього серця вітаю Вас з Днем катехита, який святкує наша Церква. Катехитичне служіння є надзвичайно важливою і необхідною ділянкою у місії Церкви, тому, перш за все, щиро дякую вам за Вашу віддану працю, яка допомагає багатьом прийти до Христа й пізнати Його навчання. Нехай Господь провадить, підтримує, допомагає Вам і зміцнює Вас на цій дорозі.
Хочу поділитися з Вами такими важливими подіями, які відбулися у нашій Церкві.
20-22 серпня цього року у Львові відбулася всецерковна науково-практична конференція «Катехуменат в УГКЦ». Конференція була організована Патріаршою катехитичною комісією та Катехитично-педагогічним інститутом УКУ. Її метою було представити програму катехуменату УГКЦ та її методичні посібники. Участь у конференції взяли практично всі відповідальні за катехитичне служіння в нашій Церкві, як з України, так і з-поза її меж. Учасники мали можливість ознайомитися з першим виданням серії підручників з катехуменату для дорослих «Євангелізація», яка допомагатиме катехитам звістити Добру новину про Ісуса Христа людині, що бажає охреститися, та пізнати Його через життя Церкви. Це видання містить шість тем, кожна з яких збагачена різними текстовими блоками, додатковими матеріалами, завданнями для самостійного опрацювання та ілюстраціями.
Крім того, на конференції було представлено проекти підручників «Заповіді Божі і Євангельські Блаженства» та «Історія спасіння і Символ Віри», а також проект «Чинів катехуменату і Хрещальної Літургії». Праця над ними триває і буде завершена до кінця 2015 року.
Нагадаю, що програма катехуменату УГКЦ має на меті не лише підготувати неохрещених дорослих осіб до Святих Таїнств християнського втаємничення, а й допомогти охрещеним дорослим пізнати зміст віри та ввести їх у літургійне і спільнотне життя Церкви. Всі етапи цієї програми та її тематика затверджені Синодом єпископів УГКЦ, тому надзвичайно важливим завданням є вивчення цієї програми катехитами кожної єпархії чи екзархату та її застосування у кожній парафії нашої Церкви.
25-27 серпня 2015 року у місті Івано-Франківську відбулася V сесія Патріаршого Собору УГКЦ «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом». На Соборі окрема група працювала над катехитичними питаннями. Нижче подаємо резолюції Собору і ласкаво просимо кожного катехита ознайомитися з ними та втілювати їх у життя.
На Патріаршому рівні:
- Подбати, щоб катехизація була актуальною, відповідала викликам часу та була подана у практичний спосіб.
- Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.
- Впроваджувати літургійну катехизу для парафіян усіх вікових категорій, використовуючи тексти передсвяття, свята та посвяття, особливо перед храмовим празником.
- У катехитичних навчаннях звернути особливу увагу на виховання любові до молитви та шанобливого ставлення до храму та святих речей.
- Розробити програму літургійної катехизи (підготувати уніфіковані тексти для парафіяльної літургійної катехизи для всіх вікових категорій).
На єпархіальному рівні:
- Організовувати єпархіальні та деканальні вишколи катехитів та аніматорів (активних мирян), а також підтримувати їх постійну формацію.
- Організувати у парафіях ґрунтовну катехизацію на основі Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха».
- Де є необхідність, запроваджувати катехитичне навчання мовою країни проживання.
- Використовувати прощі та спільний відпочинок як нагоду для особливої катехизації.
- Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.
На парафіяльному рівні:
- Парафіяльним спільнотам докласти всіх зусиль, щоб катехизація стала пріоритетною парафіяльною справою, щоб вона охоплювала всі вікові категорії (дітей, підлітків, молодь, дорослих) та соціальні групи, незалежно від кількості осіб.
- Створювати при парафіях батьківські ради для сприяння і розвитку катехизації.
- У парафіях, в яких ще немає організованої катехизації, створювати катехитичні школи та залучати до служіння у ній катехитів.
- Організовувати табори – як виїзні, так і припарафіяльні – як нагоду для особливої катехизації.
- Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.
Хочу звернути Вашу увагу на важливість проведення систематичної катехизації за спільною узгодженою програмою. Варто зазначити, що тепер існує потреба переглянути існуючу катехитичну програму для різних вікових категорій у світлі Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха». Тому в скорому часі буде створена робоча група для опрацювання загальноцерковної катехитичної програми.
Цього року ми відзначаємо 150-річчя від дня народження Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького. З-поміж інших заходів, присвячених цій знаменній даті, Патріарша катехитична комісія опрацювала і видала збірку «Катехитичне служіння у світлі вчення Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького». У цій збірці вміщено хронологічно упорядковані пастирські послання Митрополита Андрея про катехитичне служіння, а також уперше
опубліковано перекладені з польської мови на українську «Правила для катехитів», укладені Митрополитом Андреєм. Щиро бажаю, щоб ця книга стала натхненням та допомогою для кожного катехита у його важливій місії для добра цілої Церкви.
11 квітня 2015 року у Ватикані оприлюднено буллу Папи Франциска «Обличчя милосердя», у якій Папа проголошує надзвичайний Святий Рік, присвячений милосердю. Окремий пункт цієї булли присвячено прощенню гріхів, заохоті для священиків бути справжніми знаками милосердя Господа до нас. У світлі цього року заохочую також і Вас, дорогі катехити, звернути особливу увагу на пояснення та підготовку вірних до Святого Таїнства Покаяння, у якому милосердний Бог розкриває свої обійми для кожного, прощаючи йому вчинені прогрішення. Важливо звертати особливу увагу на це Таїнство не лише у підготовці дітей до першої Святої Сповіді, але й у подальшій катехизації підлітків та дорослих. Бажаючи допомогти катехитам і вірним пояснити значення Святого Таїнство Покаяння, Патріарша катехитична комісія підготувала й видала DVD з фільмом та книгою «Святі таїнства зцілення. Таїнство покаяння». Це видання розповідає про суть цього Святого Таїнства, а також дає практичні рекомендації для вірних щодо підготовки до цього Таїнства та участі в ньому.
13-14 червня у приміщенні Львівської духовної семінарії Святого Духа відбувся фінал, а 27 червня у Львівській обласній філармонії – гала-концерт Патріаршого конкурсу сучасної релігійної пісні «Пісня серця – 2015». Цьогорічний, сьомий конкурс був присвячений 150-й річниці від дня народження Митрополитаю. Андрея Шептицького та 1000-й річниці від дня смерті рівноапостольного князя Володимира й страстотерпців Бориса і Гліба.
Особливістю фестивалю-конкурсу «Пісня серця – 2015» стала велика кількість цікавих дитячих релігійних пісень, що спонукало журі окремо відзначити дітей, які є авторами музики та тексту. Також грамотами відзначено пісні, які відповідали цьогорічній темі фестивалю.
Щиро дякую всім Вам за Ваше служіння. Нехай Господь Бог щедро благословить усіх Вас і дасть наснаги, радості й нових сил для звершення важливої місії, яку доручає Вам Церква.
+ ПЕТРО (Стасюк)
Голова Патріаршої катехитичної комісії