ПАТРІАРША КАТЕХИТИЧНА КОМІСІЯ УГКЦ

Україна –7900 – Львів – пл. Святого Юра, 5, т./факс (+38 0322) 61-24-25

e-mail: pcc@ugcc.org.ua, lc@ucu.edu.ua

Львів, 10 вересня 2015р.
№ 15 / 051

Головам єпархіальних катехитичних комісій,
Директорам катехитичних центрів та шкіл,
Катехитам

Слава Ісусу Христу!

Дорогі співпрацівники у катехитичному служінні!

Від усього серця вітаю Вас з Днем катехита, який святкує наша Церква. Катехитичне служіння є надзвичайно важливою і необхідною ділянкою у місії Церкви, тому, перш за все, щиро дякую вам за Вашу віддану працю, яка допомагає багатьом прийти до Христа й пізнати Його навчання. Нехай Господь провадить, підтримує, допомагає Вам і зміцнює Вас на цій дорозі.

Хочу поділитися з Вами такими важливими подіями, які відбулися у нашій Церкві.

20-22 серпня цього року у Львові відбулася всецерковна науково-практична конференція «Катехуменат в УГКЦ». Конференція була організована Патріаршою катехитичною комісією та Катехитично-педагогічним інститутом УКУ. Її метою було представити програму катехуменату УГКЦ та її методичні посібники. Участь у конференції взяли практично всі відповідальні за катехитичне служіння в нашій Церкві, як з України, так і з-поза її меж. Учасники мали можливість ознайомитися з першим виданням серії підручників з катехуменату для дорослих «Євангелізація», яка допомагатиме катехитам звістити Добру новину про Ісуса Христа людині, що бажає охреститися, та пізнати Його через життя Церкви. Це видання містить шість тем, кожна з яких збагачена різними текстовими блоками, додатковими матеріалами, завданнями для самостійного опрацювання та ілюстраціями.

Крім того, на конференції було представлено проекти підручників «Заповіді Божі і Євангельські Блаженства» та «Історія спасіння і Символ Віри», а також проект «Чинів катехуменату і Хрещальної Літургії». Праця над ними триває і буде завершена до кінця 2015 року.

Нагадаю, що програма катехуменату УГКЦ має на меті не лише підготувати неохрещених дорослих осіб до Святих Таїнств християнського втаємничення, а й допомогти охрещеним дорослим пізнати зміст віри та ввести їх у літургійне і спільнотне життя Церкви. Всі етапи цієї програми та її тематика затверджені Синодом єпископів УГКЦ, тому надзвичайно важливим завданням є вивчення цієї програми катехитами кожної єпархії чи екзархату та її застосування у кожній парафії нашої Церкви.

25-27 серпня 2015 року у місті Івано-Франківську відбулася V сесія Патріаршого Собору УГКЦ «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом». На Соборі окрема група працювала над катехитичними питаннями. Нижче подаємо резолюції Собору і ласкаво просимо кожного катехита ознайомитися з ними та втілювати їх у життя.

На Патріаршому рівні:

 1. Подбати, щоб катехизація була актуальною, відповідала викликам часу та була подана у практичний спосіб.
 2. Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.
 3. Впроваджувати літургійну катехизу для парафіян усіх вікових категорій, використовуючи тексти передсвяття, свята та посвяття, особливо перед храмовим празником.
 4. У катехитичних навчаннях звернути особливу увагу на виховання любові до молитви та шанобливого ставлення до храму та святих речей.
 5. Розробити програму літургійної катехизи (підготувати уніфіковані тексти для парафіяльної літургійної катехизи для всіх вікових категорій).

На єпархіальному рівні:

 1. Організовувати єпархіальні та деканальні вишколи катехитів та аніматорів (активних мирян), а також підтримувати їх постійну формацію.
 2. Організувати у парафіях  ґрунтовну катехизацію на основі Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха».
 3. Де є необхідність, запроваджувати катехитичне навчання мовою країни проживання.
 4. Використовувати прощі та спільний відпочинок як нагоду для особливої катехизації.
 5.  Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.

На парафіяльному рівні:

 1. Парафіяльним спільнотам докласти всіх зусиль, щоб катехизація стала пріоритетною парафіяльною справою, щоб вона охоплювала всі вікові категорії (дітей, підлітків, молодь, дорослих) та соціальні групи, незалежно від кількості осіб.
 2. Створювати при парафіях батьківські ради для сприяння і розвитку катехизації.
 3. У парафіях, в яких ще немає організованої катехизації, створювати катехитичні школи та залучати до служіння у ній катехитів.
 4. Організовувати табори – як виїзні, так і припарафіяльні – як нагоду для особливої катехизації.
 5. Запровадити систематичну катехизацію дорослих, беручи за основу Програму катехуменату дорослих в УГКЦ.

 

Хочу звернути Вашу увагу на важливість проведення систематичної катехизації за спільною узгодженою програмою. Варто зазначити, що тепер існує потреба переглянути існуючу катехитичну програму для різних вікових категорій у світлі Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха». Тому в скорому часі буде створена робоча група для опрацювання загальноцерковної катехитичної програми.

Цього року ми відзначаємо 150-річчя від дня народження Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького. З-поміж інших заходів, присвячених цій знаменній даті, Патріарша катехитична комісія опрацювала і видала збірку «Катехитичне служіння у світлі вчення Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького». У цій збірці вміщено хронологічно упорядковані пастирські послання Митрополита Андрея про катехитичне служіння, а також уперше опубліковано перекладені з польської мови на українську «Правила для катехитів», укладені Митрополитом Андреєм. Щиро бажаю, щоб ця книга стала натхненням та допомогою для кожного катехита у його важливій місії для добра цілої Церкви.

11 квітня 2015 року у Ватикані оприлюднено буллу Папи Франциска «Обличчя милосердя», у якій Папа проголошує надзвичайний Святий Рік, присвячений милосердю. Окремий пункт цієї булли присвячено прощенню гріхів, заохоті для священиків бути справжніми знаками милосердя Господа до нас. У світлі цього року заохочую також і Вас, дорогі катехити, звернути особливу увагу на пояснення та підготовку вірних до Святого Таїнства Покаяння, у якому милосердний Бог розкриває свої обійми для кожного, прощаючи йому вчинені прогрішення. Важливо звертати особливу увагу на це Таїнство не лише у підготовці дітей до першої Святої Сповіді, але й у подальшій катехизації підлітків та дорослих. Бажаючи допомогти катехитам і вірним пояснити значення Святого Таїнство Покаяння, Патріарша катехитична комісія підготувала й видала DVD з фільмом та книгою «Святі таїнства зцілення. Таїнство покаяння». Це видання розповідає про суть цього Святого Таїнства, а також дає практичні рекомендації для вірних щодо підготовки до цього Таїнства та участі в ньому.

13-14 червня у приміщенні Львівської духовної семінарії Святого Духа відбувся фінал, а 27 червня у Львівській обласній філармонії – гала-концерт Патріаршого конкурсу сучасної релігійної пісні «Пісня серця – 2015». Цьогорічний, сьомий конкурс був присвячений 150-й річниці від дня народження Митрополитаю. Андрея Шептицького та 1000-й річниці від дня смерті рівноапостольного князя Володимира й страстотерпців Бориса і Гліба.

Особливістю фестивалю-конкурсу «Пісня серця – 2015» стала велика кількість цікавих дитячих релігійних пісень, що спонукало журі окремо відзначити дітей, які є авторами музики та тексту. Також грамотами відзначено пісні, які відповідали цьогорічній темі фестивалю.
Щиро дякую всім Вам за Ваше служіння. Нехай Господь Бог щедро благословить усіх Вас і дасть наснаги, радості й нових сил для звершення важливої місії, яку доручає Вам Церква.

 

+ ПЕТРО (Стасюк)

Голова Патріаршої катехитичної комісії