Львів, 26 січня 2015р.
Вих. № 15 / 001

Слава Ісусу Христу! 

Ваше Блаженство!

Подаємо Вам звіт діяльності Патріаршої катехитичної комісії за період січень 2014 – січень 2015 р. від останнього звіту на постійному Синоді (вих. № 14/005 від 31 січня 2013р.) та план діяльності на 2015. Протягом 2014 року Патріарша катехитична комісія особливу увагу присвятила перекладам Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха», формації катехитів в Україні (відкриття нових катехитичних курсів) та в Іспанії, праці над Катехизмом молоді та провела ряд інших заходів та зустрічей. Основні напрямки праці катехитичної комісії:

 

1. Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха»:

А). Переклади. Протягом року завершено працю робочої групи над перекладами Катехизму УГКЦ на португальську, російську та англійську мови. Відбулося ряд зустрічей робочої групи, зокрема, за участі Блаженнішого Святослава та Голови Комісії Вл. Петра, на яких було обговорено та перевірено тексти перекладів Катехизму.

Вл. Петро Стасюк, перебуваючи у Вінніпезі в жовтні, провів зустріч з Митрополитом Лаврентієм з приводу перекладу Катехизму англійською мовою. В Едмонтоні Владика Петро в листопаді провів шість представлень Катехизму. Теж в Едмонтоні Владика Петро дав велике відео-інтерв’ю для презентації Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха» англійською мовою.

– Переклад англійською мовою: комітет двічі переглянув перекладений текст і його передано фахівцям для приготування остаточної версії. В найближчому часі комітет ще раз перегляне переклад і його буде подано на благословення до друку.

– Переклад і друк Катехизму російською мовою: після тривалої праці з представниками нашої Церкви у Москві та Казахстані, завершено переклад і редакцію тексту та підготовані до друку. Частина тиражу друкується у Львові та частина – у Казахстані.

– Завершується переклад на іспанську мову, текст в березні 2015 буде подано до комітету для перевірки достовірності перекладу.

– Катехизм перекладають на словацьку мову та буде організовано переклад на румунську та польську мови.

– 4 січня 2015 р. вірні УГКЦ у Бразилії отримали Катехизм «Христос – наша Пасха» португальською мовою.

Преосвященний Владика Мирон Мазур, єпарх новоствореної Єпархії Непорочного Зачаття, у своєму слові коротко представив мету і завдання Катехизму та його важливість, як для життя кожного християнина, так й для життя парафіяльних спільнот вірних греко-католицької Церкви у Бразилії. Представлення відбувалося у контексті єпархіального катехитичного курсу, що триває 2-9 січня 2015р. Учасниками катехитичного вишколу є 106 катехитів з різних парафій Митрополії. У часі курсу особливу увагу присвячено Катехизму, щоб катехити, ознайомившись із його змістом на зрозумілій їм мові, могли його втілювати у своє життя та передавати з радістю і ентузіазмом тим, до кого Церква їх посилає навчати й виховувати у вірі.

У представлені Катехизму приймала участь с. Луїза Цюпа, СНДМ – заступник голови Патріаршої катехитичної комісії. Сестра Луїза у своєму слові подякувала о. Сотеру Шіллєру, ЧСВВ, за всю старанність, пильність і щиру співпрацю з комітетом по написанню Катехизму (який за дорученням Синоду Єпископів відповідає за всі переклади Катехизму) та всім, хто був залучений до цієї дуже важливої та потрібної праці. Це перший переклад Катехизму «Христос ‑ наша Пасха», який Церква подарувала вірним. Сестра Луїза заохотила катехитів до пильного вивчення та засвоєння Катехизму: «…Це наш і для нас Катехизм. Хай це допоможе нам у пізнанні нашої віри і християнської східної традиції та скріпить нас у єдності з усією Церквою».

Голова єпархіальної катехитичної комісії о. Діонісій Горбуш, ЧСВВ, вручив с. Луїзі Цюпі, СНДМ, три примірники Катехизму, щоб передати їх, як вияв щирої вдячності, Блаженнішому Патріарху Святославу, Вл. Петрові Стасюку (голові Патріаршої катехитичної комісії) та до архіву Комісії.

Наступне представлення Катехизму португальською мовою має відбутися на Соборі Єпархіальному 28 лютого. Єпархіальна катехитична комісія опрацьовує план представлення Катехизму на парафіях.

Б). Катехизм УГКЦ для молоді.

Протягом 2014 року організовано десять засідань робочої групи. У вересні концепція Катехизму для молоді була представлена на Синоді Єпископів, де отримала схвалення і благословення на подальшу працю. Призначені відповідальні особи за кожну частину Катехизму та триває праця над змістовим наповненням. Опрацьовуються теми кожного розділу (всього три розділи), а робоча група вносить зауваження та доповнення.

 

2. Праця над підготовкою до Патріаршого Собору

Триває праця над підготовкою до Патріаршого Собору у 2015 р. «Жива парафія», членом Секретаріату якого є с. Луїза Цюпа, СНДМ. Вже відбулося шість робочих зустрічей.

 

3. Катехитична формація в Україні та за кордоном.

а) Катехитична комісія координує вишкіл катехитів в Україні (Львів, Київ, Жовква, Луцьк) та у Мадриді ( Іспаніх) На прохання єпархіальних катехитичних комісій та з благословенням  правлячого Єпископа та спільно із Катехитично-педагогічним інститутом УКУ відкрито діяльність нових катехитичних курсів у Луцьку та Жовкві. У Львові проведено навчально-екзаменаційні сесії в Катехитично-педагогічному інституті (зимова та літня);

29 жовтня с. Луїза Цюпа, СНДМ, взяла участь у початку навчального семестру в Києві.

21 листопада с. Луїза Цюпа, СНДМ, та Ірина Расяк відвідали катехитичну школу в с. Запитів, Кам’янка-Бузького р-ну, щоб підтримати учасників катехизації.

Катехитична комісія сприяє катехитичній формації осіб зі Сходу України, Білорусії, створюючи умови для їхнього навчання в Катехитчно-педагогічному інституті.

б) Катехитичне служіння в Бразилії: у січні 2014р. с. Луїза Цюпа, СНДМ, відвідала Бразилію та провела зустрічі із Владиками та відповідальними за катехитичне служіння; обговорювалися питання остаточної редакції Катехизму УГКЦ португальською мовою, плани Стратегії 2020 «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом»», святкування 40-ліття катехитичних курсів у Прудентополісі (Парана).  

в) Вишкіл катехитів в Іспанії.

На запрошення о. Івана Липки, з благословення Владики Діонісія (Ляховича), відбулася серія формаційних зустрічей для катехитів-українців в Іспанії. Катехитична комісія докладає багато зусиль, щоб організувати катехитичне служіння в Іспанії для українських родин. Програма формації катехитів включала наступні теми: покликання та місія катехита у світлі нової євангелізації, планування катехизації в умовах еміграції та методи активізації катехитичних зустрічей. Програму провадили заступник голови Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ с. Луїза Цюпа, СНДМ, викладач Катехитично-педагогічного інституту УКУ Назар Дуда та інші викладачі Інституту. У формації взяло участь 11 катехитів, які у неділю в присутності численної церковної спільноти храму «Благовіщення» м. Мадрид, отримали від владики благословення на катехитичне служіння.

30-31 травня 2014 р. Катехитично-педагогічний інститут УКУ та Патріарша катехитична комісія УГКЦ організував вишкіл катехитів в м. Мадрид (Іспанія), який провів о. Богдан Тимчишин.

19-22 вересня с. Луїза Цюпа, СНДМ, взяла участь у відкритті нової суботньої школи поблизу Алкали, в якій будуть навчатися 35 дітей, та в цей час теж були проведені лекції для катехитів;

14-16 листопада лекції про Святе Письмо провела п. Марія Хома та проведені формаційні зустрічі для катехитів

12-14 грудня, які провів о. Віталій Періг, прочитавши курс «Східно-християнська духовність». Катехити із задоволенням беруть участь у формації, оскільки потреба в організації катехизації для українських дітей в Іспанії є дуже велика.

г) Налагодження катехитичного служіння в Італії.

14 жовтня с. Луїза Цюпа, СНДМ, в Італії провела зустріч з Вл. Діонісієм Ляховичем та с. Меланією Сидорик, СНДМ, для узгодження питань стосовно християнських таборів, вишколу катехитів та аніматорів для українців-емігрантів.

 

4. Літні християнські табори в Іспанії та в Україні:

Щоб забезпечити християнське виховання у вільний від занять час, Патріарша катехитична комісія організовує та проводить християнські табори для дітей як за кордоном, так й в Україні:

а) 23-30 червня відбулися два літні християнські табори для двох груп дітей в Мадриді (Іспанія) на тему «Моя мандрівка з Ісусом та друзями. Царський бенкет». Табори були організовані на запрошення пароха о. Івана Липки, з благословення Преосвященного Владики Діонісія (Ляховича).  

Відбувалися вони при парафіях Благовіщення Пресвятої Богородиці (Мадрид, Алькоркон) та Різдва Господа нашого Ісуса Христа (Алкала). Участь у таборах взяли понад 90 дітей.

Провідниками парафіяльних таборів в Іспанії були працівники Катехитично-педагогічного інституту УКУ Назар Дуда, Наталія Мусій та о. д-р Богдан Тимчишин, сестри Служебниці Непорочної Діви Марії Емілія Вандич і Міріям Голуб, та студенти соціальної педагогіки УКУ Анна Панова і Христина Машкаринець.

В рамках табору також було проведено формаційно-катехитичну зустріч з батьками.

  б) 11-19 липня у с. Кострино, Великоберезнянського р-ну відбувся літній християнський табір «Царський бенкет» для дітей та підлітків, серед котрих були й діти, батьки яких постраждали на Майдані та АТО, сироти та діти з багатодітних сімей. Загалом було 48 учасників.

Метою табору було допомогти українським дітям та підліткам пережити та зрозуміти, що джерелом та кульмінацією життя кожного християнина є Божественна Літургія.

 

5. Співпраця з катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства.

6-17 вересня участь у зустрічі з головами Єпархіальних катехитичних комісій у Гошеві, на якій було представлено стратегію діяльності катехитичної комісії у 2014-2020рр. у світлі Стратегії УГКЦ 2020;на цій зустрічі представлено програму катехуменату; особливо було наголошено на катехитичних заходах у 2015 році, присвячених Слузі Божому Митрополиту Андрею, рівноап. кн. Володимиру, та св. мучениками Борису та Глібу.

21 жовтня с. Луїза Цюпа, СНДМ, виголосила доповідь про програму катехуменату в УГКЦ на з’їзді Директорів катехитичних шкіл з України.

 

6. Опрацювання документів:

Згідно рішень Синодів Єпископів, Патріарша катехитична комісія присвячує багато часу для опрацювання нормативних документів стосовно катехизації. Зокрема, цього року, згідно постанов Синоду Єпископів від 7-14 вересня 2014 року Божого, тривала праця над Інструкцією про Причастя дітей та немовлят; у співпраці з Літургійною комісією було опрацьовано Чин звершення Святих Таїнств християнського втаємничення. На даний час документ є у першому читанні, буде представлений у квітні на Постійному Синоді.

 

 

7. Семінари для представників із єпархій та студентів:

  а). Семінари по праці в християнських таборах: 29 – 31 травня 2014 р. відбувся семінар з літургійної катехизи: «Моя мандрівка з Ісусом та друзями: Царський бенкет» у приміщенні реколекційного центру Львівської архиєпархії УГКЦ, смт. Брюховичі. Участь у семінарі взяло 47 осіб – представники єпархіальних катехитичних комісій і студенти кафедри загальної та соціальної педагогіки УКУ, які влітку організовували і проводили християнські табори.

14 червня 2014 р. другий семінар з літургійної катехизи«Моя мандрівка з Ісусом та друзями: Царський бенкет» було проведено у приміщенні Львівської Духовної семінарії святого Духа у Львові. Участь у семінарі взяло 40 осіб – катехити й аніматори катехитичної комісії Львівської Архиєпархії та семінаристи.

8-9 липня 2014 р. третій семінар з літургійної катехизи:«Моя мандрівка з Ісусом та друзями: Царський бенкет» проведено для студентів Катехитично-педагогічного інституту у рамках лекційно-екзаменаційної сесії. Участь у семінарі взяло 23 особи.

Учасники семінару ознайомилися з методами зацікавлення дітей та підлітків до участі в Божественній Літургії, способами її пояснення, мали можливість особисто взяти участь у новій програмі проведення християнських таборів: «Божественна Літургія – це Царський бенкет, на який ми всі запрошені».

б). Семінари по методах активної катехизи: у співпраці з товариством педагогів та аніматорів «Натан» (Польща) було проведено два семінари по методах активної катехизи «Як вирішувати складні ситуації в класі» для методистів та студентів соціальної педагогіки8-9 та 10 жовтня.

в). Біблійні семінари: 9 грудня був проведений одноденний біблійний семінар для відповідальних за спільноти молитовного читання Святого Письма з єпархій України на тему «Естера – зірка свого народу серед темряви зла». На семінарі було обговорено подальший план діяльності біблійних спільнот: Катехитична комісія забезпечує опрацювання коментарів, а з вересня 2015 р. розпочнеться систематичне вивчення Євангелія від Марка. Учасники запропонували провести з’їзд представників біблійних гуртків «Боже Слово в житті християнина» в Україні та обговорили наступні кроки Біблійного апостоляту.

 

8. Участь у програмі «Жива парафія» та інші зустрічі.

Участь с. Луїзи Цюпи, СНДМ, у праці робочої групи по програмі «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом»: 24-28 листопада відбулася зустріч с. Луїзи Цюпи, СНДМ, в Бельгії з координаторами в Європі програми «Жива парафія» – було обговорено кроки втілення стратегії у 2015р. Активну участь в праці робочої групи «Жива парафія» бере Владика Петро.

1-3 грудня відбулася зустріч з координаторами України по програмі «Жива парафія». Загалом протягом року відбулося 6 робочих зустрічей.

Окрім цього, 5 листопада с. Луїза Цюпа, СНДМ, взяла участь у засіданні громадської ради при Міністерстві освіти та науки в Києві з приводу викладання предметів духовно-морального спрямування; 14 листопада – участь с. Луїзи Цюпи, СНДМ, в зустрічі Оргкомітету Собору в Івано-Франківську. Участь у тих зустрічах допомагає краще розуміти і пізнавати реальний стан катехитичного служіння.

 

9. Протягом року тривала праця над програмою катехуменату: видрукувано програму катехуменату, триває її переклад на англійську, португальську та російську мови. Триває праця над редагуванням посібника «Заповіді Божі та Блаженства» Працюємо над створенням інших посібників. Посібники будуть представлені на конференції в серпні 2015р. про катехуменат в УГКЦ.  

10. У 2015 р. Комісія планує провести конкурс сучасної релігійної пісні «Пісня серця», присвячений Слузі Божому Митрополиту Андрею, рівноап. кн. Володимиру, та св. мучениками Борису та Глібу, тому розпочато підготовку: повідомлення єпархій, написання проектів, збір коштів, оформлення поліграфії та ін.

 

 

11.Друковані видання та мультимедійна продукція:

 

  а) 5 червня 2014 р. у відбулася презентація видання Нового Завіту з деякими мовними і змістовними уточненнями та сучасною мовною редакцією, а о. Тарас Барщевський провів презентацію Нового Завіту. На початку розповів про історію перекладу Святого Письма, звертаючи увагу на постать о. Івана Хоменка та членів біблійної комісії, котрі займалися перекладом. Вслід за тим представив присутнім чому було зроблено таку редакцію і як вона допомагатиме вірним у читанні і сприйманні Божого Слова.
б) протягом року тривала праця над відеофільмом «Святі Таїнства Зцілення. Покаяння»;в) перекладено, видруковано та організовано презентацію документу Святішого отця папи Франциска «Радість Євангелія» (5 червня 2014р.). Доповіді виголосили о. д-р Тарас Барщевський, о. Іван Гаваньо, Вл. Йосафат Мощич та с. Луїза Цюпа, СНДМ. Зокрема, Владика зазначив, що євангелізація повинна йти від Особи до Особи, а також слід пам’ятати про «основну вістку – особисту любов Бога, який став людиною, віддав себе за нас, який є живий і дарує своє спасіння та свою дружбу»;  
  г) опрацьовано та видано методичні матеріали для праці в літніх християнських таборах «Царський бенкет»;д) створена програма та опрацьовуються підручники для катехуменату в УГКЦ. Програма катехуменату представлена с. Луїзою Цюпою, СНДМ на Синоді єпископів УГКЦ, який відбувся 7-14 вересня 2014 р. у приміщенні реколекційного центру Львівської архиєпархії УГКЦ, смт. Брюховичі;


е) опрацьовано та видано відео-диск пісень з рухами «Бог любить всіх людей»;

є) опрацьовано та видруковано посібник для дошкілля «Бог любить нас», розмальовка для дітей до цього посібника, диск з піснями «Бог любить нас»;

 

ж) праця над підручником з катехитики.

 

12. Окрім щоденного катехитичного служіння, ситуація в Україні вимагає від нас служіння дітям та родинам, які втратили батька на Майдані або в АТО. За сприяння пароха із Мадриду о. Івана Липки, було налагоджено контакти українських родин в Іспанії із родинами в Україні. Парафіяни з Мадриду вислали подарунки для дітей на свято св. Миколая та Різдво. Працівники Комісії та Катехитичного інституту контактували із 89 сім’ями. Нашим завданням було зустрітися, вислухати, передати допомогу, обмінятися інформацією, щоб продовжувати це християнське служіння ближньому.

 

 

Підсумки катехитичного служіння Патріаршої катехитичної комісії:

 

1. На сьогоднішній день більшість єпархії нашої Церкви мають особу відповідальну за катехитичне служіння (але ще не всі). На жаль, не всі структури є життєздатними. Причини цього різні: з одного боку – боляче це стверджувати, але є дуже мала підтримка катехитичних справ деякими правлячими єпископами, канцеляріями, парохами, як також, брак фахівців у катехитичній справі.

2. Труднощі в катехитичному служінні в Європі (Італія, Іспанія, Португалія…), де так багато наших дітей, молоді та дорослих, але немає там достатньо сильних катехитів, мало священиків, богопосвячених осіб на місцях, для релігійного навчання, виховання дітей і молоді. В тих місцевостях потрібно посилити нашу присутність і працю у суботніх школах і у церковних громадах.

3. Переклад Катехизму УГКЦ на локальні мови ставить багато викликів щодо літургійних текстів, якими користуються в єпархіях і тому важливо мати офіційні літургійні тексти нашої Церкви, бо від їхньої якості і наявності залежить і катехитичне служіння.

4. Визріла потреба здійснити аналіз наявних катехитичних програм та узгодити їх з Катехизмом «Христос – наша Пасха». Катехитична програма могла б бути однією для цілої Церкви, а методичні посібники повинні бути пристосовані до локальних потреб

 

 

 

Плани діяльності Патріаршої катехитичної комісії на 2015 р.

 

Пріоритетні завдання Патріаршої катехитичної комісії у 2015 році:

  1. 1.            Налагодження тісної співпраці і комунікації з головами Єпархіальних катехитичних комісій через скайп-конференцію.
  2. 2.            Координування праці / перекладів Катехизму «Христос – наша Пасха».
  3. 3.            Написання Катехизму для молоді згідно програми, схваленої Синодом Єпископів УГКЦ.
  4. 4.            Праця над підручниками програми катехуменату.
  5. 5.            Проведення всецерковної катехитичної конференції для голів єпархіальних катехитичних комісій про катехуменат в УГКЦ.
  6. 6.            Аналіз катехитичних програм та узгодження їх із Катехизмом для представлення на конференції у серпні 2015.

 

Окрім цього, у співпраці з Катехитичним інститутом УКУ, дуже важливою справою є: вишкіл катехитів, проведення різних семінарів на допомогу катехитам та опрацювання методичної літератури Теж важливою складовою є участь у програмі «Жива парафія» та підготовка до Патріаршого Собору.

 

 

Наш план праці організований так:

1. Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха»:

А) Координування праці подальших перекладів Катехизму

– переклад на іспанську мову (в березні буде подано переклад для редакції);

– переклади Катехизму на польську та словацьку мови;

– праця над перекладом румунською мовою;

– аналіз катехитичних програм та підручників й узгодження їх з Катехизмом УГКЦ.

Б). Катехизм для молоді:

– праця над змістовим наповненням тем розділів згідно схваленої Синодом програми.

 

2. Праця над підготовкою до Патріаршого Собору у 2015 р. «Жива парафія», членом Секретаріату якого є с. Луїза Цюпа, СНДМ.

 

3. Вишкіл катехитів: з Благословення Владик продовжувати працю над вишколом катехитів для еміграційних українських спільнот у Європі та Україні:

а) Координація вишколу катехитів в Україні (Львів, Київ, Жовква, Луцьк);

в) вишкіл катехитів в Іспанії та Італії.

 

5. Літні християнські табори:

Підготовка програми для проведення літніх християнських таборів та методичного забезпечення:

а) в Україні: проведення християнських таборів в липні;

б) за кордоном: проведення таборів в Іспанії та у Португалії в червні 2015р.

 

6. Біблійний апостолят. Координувати працю біблійного апостоляту, звертаючи увагу на вишкіл провідників для біблійних гуртків на поселенні:

– опрацювання план біблійних читань на основі Євангелія від Марка для парафіяльних біблійних спільнот від вересня 2015р.;

–    проведення З’їзду представників біблійних спільнот;

–    опрацювання відео-лекцій (підготовано 12 тем) про вступ до Святого Письма;

–    підготовка до видань коментаря текстів Недільного Євангелія та Апостола;

–    переклад коментаря на Євангеліє від Марка.

 

7. Катехуменат. Опрацювання посібників «Євангелізація», «Молитва Господня Отче наш», «Заповіді Божі та Блаженства» згідно програми катехуменату та підготовка до їх презентації в рамках конференції про катехуменат в УГКЦ 20-22 серпня 2015р. Особливу увагу на конференції буде присвячено містагогійній катехизі.

 

8. Конференції, семінари для представників із єпархій та студентів:

–    24 лютого 2015р. проведення у Львові конференції на тему «Навернення до Бога. Супровід особи, яка навертається»;

–    28 лютого 2015р. проведення у Києві конференції на тему «Навернення до Бога. Супровід особи, яка навертається»;

–    21 березня 2015р. проведення в Івано-Франківську конференції на тему «Навернення до Бога. Супровід особи, яка навертається»;

–    4-5 червня 2015р. – участь у Європейській катехитичній конференції у Словенії;

–    20-22 серпня 2015р. – проведення конференції про катехуменат в УГКЦ;

–    квітень – травень 2015 проведення вишкільних семінарів по праці в християнських таборах;

–    вересень, проведення біблійних семінарів та З’їзду.

 

9. Пісня Серця 2015р. Комісія планує провести конкурс сучасної релігійної пісні «Пісня серця», присвячений Слузі Божому Митрополиту Андрею, рівноап. кн. Володимиру, та св. мучениками Борису та Глібу.

–    6 -7 червня плануємо провести відбірковий тур на патріаршому рівні;

–    21 червня заплановано гала-концерт та нагородження переможців конкурсу.

 

 

10. Праця над перекладами та друк:

–    підручники згідно програми катехуменату;

–    буде видано документальний відеофільм «Святі Таїнства Зцілення. Покаяння»;

–    методичні матеріали для праці в християнських таборах, присвячені Року Митрополита Андрея.

 

Щиро дякуємо нашому Патріархові Святославу та всім Владикам Синоду, головам єпархіальних катехитичних комісій за довіру, співпрацю і сприяння катехитичному служінні.

                                      

 

               + Петро (Стасюк)

                                                   Голова Патріаршої катехитичної комісії