Приємний для очей вид спокійного моря, освітленого променистим світлом, і сяючого, і осяяного, і відбиваючого дзеркальною поверхнею світло. Але набагато відрадніше не тільки бачити, а й говорити Церкві, зібраній в Бозі, вільній від сум’яття, і таємниче осяяній божественним світлом […]. Отже, оскільки благодать Духа дарувала мені сьогодні це втішне видовище і ви стоїте з нами, проводячи дні і ночі в храмі Божому і в його дбайливій опіці, що не має ні в чому нестачі, то можливо уявити собі вас, як якісь дерева нетутешнього світу, насадженого біля джерел вод Духа. Ось і я також посприяю, по силі, тому зрошенню, являючи вам очевидніше на показ ті хитрощі, якими ворог нашого спасіння силкується всілякими способами зробити непридатним не тільки піст, а й молитву нашу.

Браття, є і іншого роду пересичення і погане пияцтво, яке буває не від їжі і не від напоїв та задоволень, що з них випливають, але від гніву на ближнього і ненависті, і злопам’ятства і зла, що випливає з них, про які й Мойсей говорить у пісні: Вино їхнє – їдь гадюча, погубна отрута гадів (Втор 32, 33). Тому також і пророк Ісая каже: Горе п’яним без вина (пор. Іс 29, 9); і ще він перестерігає, кажучи так: Ви постите на те, щоб правуватися та сваритись (58, 4). А тим, хто постить в такому стані, він говорить як би від імені Господа: Схиляти голову, немов тростина – чи це назвеш ти постом Господеві вгодним? І ще: Коли помножуєте молитви ваші, я їх не чую. Коли ви простягаєте руки ваші, я відвертаю від вас очі мої (пор. 58, 5; 1:15). Отже, такого роду пияцтво випливає з ненависті, а влучніше сказати звичайно, що задля того, щоб Бог від нас відвернувся, диявол намагається викликати в молільників і посників пам’ять провин проти них і доказами спонукає їх до злопам’ятства та загострює мову до лихослів’я, роблячи їх такими, як Давид описує людину, що молиться в злобі: Ввесь день ти мислиш про погибель; язик твій – немов гостра бритва (пор. Пс 51, 3); і він благає Бога звільнити його від подібних людей, кажучи: Визволь мене, о Господи, від людини лукавої, чоловіка неправедного, бо гострять язики свої, мов гадюка; отрута змії на устах їхніх (пор. Пс 140, 1.3).

Але ми, браття, під час посту і молитви, молю, якщо коли і справді щось мали проти кого-небудь, пробачмо і будемо сповнені любові, більше того – слідкуймо один за одним з метою спонукання до любові і добрих справ та говорячи добре один про одного, і в самих собі міркуючи і думаючи благе перед Богом і перед людьми – щоб нам постити похвальним і непорочним постом, і щоб на його підставі наші прохання були благовислухані Богом, так щоб, по благодаті, належним чином і Отцем Його іменувати і могти зі сміливістю говорити Йому: Отче, прости нам довги наші, як і ми прощаємо довжникам нашим (Мт 6, 12). По дії зловмисника проти наших душ ще й інша трапляється непридатність в нашій молитві та пості, а саме та, яку мав фарисей, який постив і молився, а проте відісланий був без плоду (сього діяння). Але ви, відаючи, що всякий гордовитий є нечистим і неприйнятним перед Богом, і що ми, будучи боржниками Богові в багатьох і великих речах, і наважуючись віддати якусь найменшу частину боргу, повинні поститися і молитися з жалем серця та самодоріканням, залишаючи в нехтуванні, як би не існуюче, те, що позаду, прямуючи ж до того, що попереду – щоб наш піст був чистим і богоугодним та щоб в храмі Божому зберігали ми увагу і витримку.

Є й інший спосіб дій лукавого, який робить наш подвиг посту і молитви безплідним; він полягає в тому, щоб переконати нас здійснювати його з мотивів марнославства і з лицемірством. Тому ще перестерігає Господь в Євангелії, кажучи: Увійди у свою кімнату, зачини за собою двері й молись Отцеві твоєму, що перебуває в тайні, а Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі (Мт 6, 6).

Це Він говорить не тому, що заповідає відвертатися від зібрань у храмі і (спільної) молитви та псалмоспіву; бо в такому випадку не говорив би тоді Йому псалмопівець-пророк: Хвалитиму Тебе серед громади (Пс 22, 23); і: Я між людьми, о Господи, буду Тебе хвалити і між народами буду Тобі співати (Пс 57, 10); і: Обітниці мої виконаю перед тими, що Тебе бояться, Господи (пор. Пс 22, 26); і до нас: Благословіть Бога на зборах (Пс 68, 27); і: Ходіте, поклонімся і ниць припадім; припадімо на коліна перед Господом Богом нашим (пор. Пс 95, 6). А на інші, не менш піднесені приклади, нині не дозволяє час; але от в чому полягає те, чому вчить Господь про молитву потай: молитва, чинена наодинці і в себе вдома, і навіть на ложі, спонукає до молитви, яка відбувається в Церкві; подібно до того, як молитва, звершувана внутрі, в умі, спонукає до молитви на устах; бо той, що бажає помолитися в той час, коли прийшов у храм Божий, між тим якщо ні вдома, ні по дорозі або в зборах аж ніяк не проявляє старання в молитві, не буде істинно молитися ні тоді, коли предстоїть в храмі Божому. Це псалмопівець являє після того, як сказав: Бадьорим стало моє серце, Боже, – додаючи: Заспіваю і співаю в славі моїй (пор. Пс 57, 8); і в іншому місці: Коли згадаю на моїй постелі Тебе, під час нічних чувань розмишлятиму про Тебе (Пс 63, 7). Але й: Коли ж ви постите, – говорить Христос, – не будьте сумні як лицеміри: бо вони виснажують своє обличчя, щоб було видно людям, мовляв, вони постять. Істинно кажу вам: вони вже мають свою нагороду. Ти ж, коли постиш, намасти свою голову й умий своє обличчя, щоб не показати людям, що ти постиш, але Отцеві твоєму, що перебуває в тайні; і Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі (Мт 6, 16-18).

О, незрівняне ні з чим чоловіколюбство! Тому що цими словами Господь належним чином явив нам майбутній вирок на майбутньому суді і постанову Його, щоб ми здобули там кращий вирок і кращу долю. Бо тим, які з марнославних спонукань, а не заради Нього, ведуть благий спосіб життя, Він, звичайно, тоді скаже цими ж словами, які внаслідок (такого життя) нині Він каже: «Ви прийняли вашу нагороду за часу життя вашого»; як і Авраам сказав тому багачеві в полум’ї: Ти одержав твої блага за життя свого (Лк 16, 25). Але тим, які у вправлянні в чеснотах мають на увазі виключно Його, Він каже, що віддасть їм явно, тобто в подібному такому видовищі; воздасть їм благословення і спадок, і радість, і насолоду чисту та вічну; і не бажаючи, щоб хто-небудь позбувся сього, Він, що хоче, щоб усі спаслися і в пізнання істини прийшли, нині являє, як я сказав, Свій неупереджений і незмінний вирок, показуючи, що синами Божими є тільки ті, які знехтували людську славу. Тому-то в одному з висловів Він говорить про те і про інше: Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі; щоби тих, що погорджують пустою і людською славою, явити і створити усиновленими Собі і спадкоємцями; а людей не того ж духу, як і тих, що не покаються, виключити з синівства.

Господь говорить це для того, щоб не для погляду людей ми молилися і постили, внаслідок чого від сього ніякої користі не буде: працю посту і молитви стійко витримаємо, а нагороду втратимо! Намастити же єлеєм голову, – каже, –  і вмити обличчя, тобто не піклуватися про те, щоб обличчя було блідим, та не бути неохайними і з немитою головою, оскільки таке може здаватися як наслідок накладеного на себе посту і презирства до тіла, і таким чином можна придбати похвалу від людей; бо так робили фарисеї, постивши. Тому очевидно вони й виявилися чужими Христовій Церкві і Господь суворо забороняє (нам) уподібнюватися їм. Може бути, хтось піднесено скаже, що тут під «головою» слід розуміти голову душі, тобто ум, як начальницький, а під «обличчям» – уяву, в якій зосереджуються враження, одержувані від почуттів, і нам, якщо ми правильно звершуємо піст, слід помазати голову єлеєм, тобто наш ум зробити милостивим, а наше обличчя, тобто уяву –  омити від ганебних і нечистих помислів, і гніву та всього поганого; бо такого роду і таким чином звершений піст не тільки погані пристрасті, але разом і збудників і будівничих цих пристрастей – демонів, призводить до втечі і осоромлює та до числа Ангелів зараховує тих, хто постить, перемінюючи їх в Ангелів, і робить тих хранителями їх і схиляє на допомогу та на сприяння їм. Так колись разом з трьома юнаками у Вавилоні, прикрашеними стриманістю і постом, посеред вогню було видно і четвертого, який зберігав їх неушкодженими і чудесно зрошував їх. Так Даниїлу, що звершував багатоденний піст, представ Ангел, який умудряв його та сповіщав йому майбутнє. Так в інший раз, коли він молитвою і постом загородив пащі левам, Ангел через велику відстань переніс по повітрю Пророка (Авакума), що ніс йому їжу. Так і в нас, тих, що вчиняють разом тілесний і духовний піст та моляться, сприянням благих Ангелів, вогонь тілесної пристрасті буде погашений і гнів буде приборканий наче лев, і ми станемо учасниками пророчої їжі в надії майбутніх благ і у вірі та в умовому спогляданні, і нам буде дано наступати на гаспида, і скорпіона, і на всю силу ворожу.

А не такого роду піст і не таким чином звершуваний більш властивий злим ангелам: бо їм властиве неспоживання їжі, пов’язане з гнівом і ненавистю, та зарозумілість і спротив Богу, а ми, будучи рабами і служителями Добра, протистіймо їм. Бо не є наша боротьба проти тіла й крови, – говорить Апостол, а проти начал, проти властей, проти правителів цього світу темряви, проти духів злоби в піднебесних просторах (пор. Еф 6, 12). Звичайно, будемо вживати в спротив їм не тільки піст, але й панцир праведності для нашого захисту і шолом спасенної милостині, і щит віри, ще ж і наймогутніший в обороні меч духовний, яким є спасенне слово Боже до нас; тому що таким чином нам належить вести доблесну боротьбу і зберегти непорушною віру, і погасити всі розпалені стріли лукавого, і показавшись переможцями у всьому, отримати небесні і святі вінці, радіючи разом з Ангелами в Самому Христі Господі нашому, Якому належить всяка слава, влада, честь і поклоніння, з безначальним Його Отцем і Всесвятим, і Благим, і Животворящим Духом, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

Святитель Григорій Палама